Jurassic World: Fallen Kingdom Sinemalarda

Jurassic World: Fallen Kingdom Sinemalarda

513

Jurassic World’ün devam filmi olan Jurassic World: Fallen Kingdom 8 Haziran’da vizyona girdi. Sinema tarihine damgasını vurmuş, gişe rekorları kıran bu serinin yaklaşık çeyrek asırlık geçmişini yeniden hatırlayalım.

90’lı yıllarda nefesimizi tutarak izlediğimiz, sinema tarihinin en popüler filmlerinden biri olan Jurassic Park efsanesi yeni filmiyle sinemaseverleri maceraya davet ediyor.

Dinozorlarla ilk tanışma

1993 yılında dünya çapında gişe rekorları kıran Steven Spielberg imzalı Jurassic Park, efektleriyle en az büyükler kadar çocukların da kalbini fethetmişti. Film büyük yankı getirince hemen devam filmi olan Jurassic Park 2: Lost World için kollar sıvandı. 1997 yılında vizyona giren filmde yine Spielberg yönetmen koltuğundaydı. 73 milyon dolarlık bütçesini neredeyse sekiz katına katlayan gişesiyle bu projenin uzun soluklu olacağı o günden belliydi. Ancak aradan geçen 25 yılı düşününce, dinozorların dünyasının günümüze kadar gelebileceğini o zamanlar hayal bile edemezdik.

14 yılın ardından

2001 yılında Jurassic Park 3’ün vizyona girmesinin ardından 14 yıl boyunca dinozorlar cephesinden hiç ses alamadık; ta ki 2015’te vizyona giren Jurassic World ’e kadar.

Seyirciyi ne bekliyor?

Yine görsel bir şölenin sizleri beklediğini söylememize gerek bile yok. Chris Pratt ın Owen Grady’i ve Bryce Dallas’ın da Claire Dearing’i canlandırdığı Jurassic World: Fallen Kingdom’da bu sefer faaliyete geçen bir yanardağın dinozorların yaşam alanını yok etme tehlikesine karşı yeryüzündeki son dinozorların barındığı Nublar adasından kurtarılma operasyonuna şahit oluyoruz. Claire, Dinozor Koruma Grubu kuruyor ve dinozorlarla iletişim konusunda uzman olan Owen’dan yardım istiyor. İkilinin kurtarma göreviyle gittikleri adada ise olaylar hiç beklemedikleri şekilde gelişiyor ve büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyorlar.

Yönetmen değişikliği

Filmin yönetmen koltuğunda ise bir önceki Jurassic World’ün yönetmeni Colin Trevorrow yerine çektiği korku filmleriyle tanınan J. A. Bayona yer alıyor.

Bu film aslında birçok özelliğiyle Jurassic Park 2: Lost World’le Jurassic World’ün bir karışımı gibi. Serinin daha önceki filmlerinden aşina olduğumuz genetiğiyle oynanmış dinozorlar bu filmde de boy gösteriyorlar. Bu arada serinin üçüncü filmiyle ilgili de şimdiden dedikodular çıkmaya başladı ama en iyisi biraz daha bekleyip sizlere daha doğru bilgi iletmek.

Kullanılan yeni efektlerle sizi büyüleyici bir macera beklediğini ekleyelim ve son olarak filmin unutulmaz cümlesini hatırlayalım: Görüntüdeki cisimler, olduğundan daha yakın görünebilir!