İş Dünyasına Dair En Etkili 6 Kitap

İş Dünyasına Dair En Etkili 6 Kitap

Dünyaca ünlü yönetici koçlarından psikologlara alanında uzman kişilerin kaleme aldığı bu kitaplar iş dünyasındaki hayatınızı kolaylaştıracak.

Kariyerinizde yükselmek, daha başarılı olmak ya da çalışanlarıyla uyumlu hareket edebilen, yeniliklere açık bir yönetici mi olmak istiyorsunuz? Zorlu iş dünyasında kimler başarılı olur, kimler yenilgiye uğrar? Yeni bir marka yaratmak istiyorsunuz, ama hangi adımları takip edeceğinizden emin mi olamıyorsunuz? IQ’nuz ortalama ya da ortalamanın üstünde, peki ya duygusal zekânızın iş hayatında ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Bütün bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz iş dünyasına dair en iyi kitapları sizler için araştırdık. Bu arada ciddi ofis hayatını biraz renklendirmek istiyorsanız, Ofis Masanızı Daha Eğlenceli Hale Getirecek 7 Fikir yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz.

Duygusal Zekâ – Daniel Goleman

Kişilerin eğitim ve kariyerindeki başarısı üstünde genelde IQ’nun etkili olduğu düşünülür, ancak psikolog Daniel Goleman EQ yani duygusal zekânın IQ’dan bile önemli olduğunu ve sonradan geliştirilebileceğini savunuyor. İş hayatındaki takım arkadaşlarınızla sağlıklı iletişim kurabilmek, empati yeteneğini yükseltmek ve yaratıcılığınızı kullanarak kariyerinizde başarıyla ilerlemek için Duygusal Zekâ kitabını okumanızı öneririz.

Mor İnek

Başarının sırrı yaratıcılığınızı kullanıp görülmeyeni görmenizden ve farklı bir yol bulmanızdan geçiyor. Sert Godin tek renk ineklerin arasında mor inek olabilenlerin başarıyı yakaladıklarını savunuyor ve Mor İnek adlı kitabıyla başarı yolunuzu aydınlatıyor. Küçük ölçekli girişimlerin bu tekniği uygulayarak nasıl başarılı hale geldiklerini de okuyucuya sunuyor. Unutmayın ki farklılaşmak düşündüğünüz kadar zor değil.

Outliers

Neden bazı insanlar daha başarılı diye mutlaka aklınızdan geçirmişsinizdir. Malcolm Gladwell’in kaleme aldığı Outliers , size tam da bu sorunun yanıtını sunuyor. Yazara göre zeki, çalışkan ve hırslı olmanın ötesinde başarı için daha farklı şeyler gerekiyor. Başarı konusundaki anlayışınızı değiştirmek ve iş hayatında yükselmek için ihtiyacınız olan etkili yöntemlere bu kitapla ulaşabilirsiniz.

Hikaye Anlatıcısının Sırrı

TED Gibi Konuş kitabının yazarı Carmine Gallo’nun bu kitabı neyi nasıl anlattığınızın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Anlatılan şeylerden ziyade onları nasıl anlattığınız bir iş başvurusundan önemli bir sunuma her şeyi etkileyebiliyor. TED sahnesinde konuşmacı olarak yer alan önemli isimlerin hikâye anlatma becerileri sizlere de ilham verecek.

Motivasyon

Dünyaca ünlü motivasyon koçu Brian Tracy ’nin bu kitabı başarılı bir yöneticinin nasıl olması gerektiğinden çalışanlarını nasıl motive edeceğine iş dünyasının başarı sırlarını sizlerle paylaşıyor. Çalışanlarınızın en iyi performansı göstermesi unutmayın ki sizin elinizde. Motivasyon kitabındaki taktikleri düzenli olarak uygulayın ve başarılı bir yönetici olun.

İş Yaşamında Ufak Şeyleri Dert Etmeyin

İlk basıldığı yıldan bu yana çok satanlar listesindeki yerini koruyan Richard Carlson’un Ufak Şeyleri Dert Etmeyin adlı kitabının iş hayatı için olan bu versiyonunda, karşılaşabileceğiniz zorluklar ve bu zorluklara takılıp kalmak yerine onları nasıl daha kolay atlatabileceğinize dair tüyolar veriliyor. Nasıl başarılı olunur sorusunun cevabından öte kişisel gelişiminiz ve farkındalığınızı artırmak adına önemli bir kitap diyebiliriz.