Instax Makineler İle Polaroid Çekmenin İncelikleri

Instax Makineler İle Polaroid Çekmenin İncelikleri

16492
main

Her şeyin dijitalleştiği dünyada Instax fotoğraf makineleri polaroid nostaljisini bize yeniden yaşatıyor. Rengarenk ve farklı özelliklere sahip Instax makineleri yakından tanıyın.

80’li yılların sonlarında oldukça popüler hale gelen polaroid fotoğraf makineleri hızla gelişen teknoloji ve yaşadığımız dijital çağla birlikte hayatımızın nostaljik anılarından biri haline gelmişti, ta ki Fuji’nin çıkardığı Instax makinelere kadar. Dijital fotoğraf makinelerinin ardından akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte fotoğraf anlayışımız daha da değişti. “Beğenmedim, baştan çekelim” ya da “Flu çıkmış, bir daha çekelim” cümleleri havada uçuşurken, Instagram’la birlikte selfie aşkımız coştu. Polaroid makinelerin nostaljisini özleyenler için anında fotoğrafı elinizde tutabildiğiniz Instax makineler en sevdiğimiz ürünlerden biri haline geldi. Rengarenk, hafif ve taşıması çok kolay olan Instax makineler, unutulmaz anlarımızı fotoğraflamamızın en sevdiğimiz yolu oldu. Fotoğraf makinesi her ne kadar ayarları otomatik yapsa da gelin polaroid çekmenin inceliklerine dair size birkaç tüyo verelim.

Temel özellikler

Objektifi açtığınız anda bulunduğunuz yerin ışık durumuna göre her Instax makine otomatik olarak sizin için en doğru olan modu seçiyor. Kadrajınızı yanan moda doğru getirip fotoğrafınızı anında çekebilirsiniz. Ancak bazı fotoğraflar beklediğinizden çok daha koyu ya da parlak çıkabilir. Açıkçası biraz deneye yanıla hangi ışıkta, hangi uzaklıktan çekince daha güzel kareler yakaladığınızı öğrenmeniz gerekecek.

Flaş kullanımı

Instax’larda flaş otomatik olarak her çektiğiniz karede patlıyor. Bu yüzden ortam ışığına göre arada bir flaşı elinizle kapatarak deneysel kareler de çekmenizi öneririz.

Daha parlak kareler

Çok loş bir yerdeyseniz, fotoğraf makinenizin kadrajı üstünde yer alan modlardan hi-key ’i seçerek daha parlak kareler elde edebilirsiniz. Bu özelliği kullanırken flaşın aşırı patlamaması için mesafeyi iyi ayarlamanız gerekiyor. Ayrıca bu mod, teninizi olduğundan daha yumuşak ve parlak gösteriyor.

Bunu da okuyun: Fotoğraf Tarzına Göre Makine Seçimi

“Dijital fotoğraf makineleri çıktı, mertlik bozuldu!” diyenlerden olabilirsiniz ya da sizin için hem kullanımı kolay hem de birçok özellik sunan son teknoloji ürünleri çok daha cazip olabilir. Tarzınız ne olursa olsun size uygun bir fotoğraf makinesi bulacağınızdan kuşkunuz olmasın.

Instax makineler

Popülerliği bu kadar artmışken gün geçmiyorki yeni bir Fuji Instax fotoğraf makinesi piyasaya sürülmesin. Şu an piyasada olan makineleri inceledik. Çekimlerinizde size kolaylık sağlayacak olan özelliklere bir bakalım.


Fujifilm Instax Mini 9

Selfie çılgınlığı doruk noktasına ulaşmışken, Instax’ların yeni sürümleri de buna uygun tasarlanmaya başladı. “Selfie mirror” özelliğine sahip olan Fujifilm Instax Mini 9 , selfie çekerken kadrajınızı ayarlamanız için size kolaylık sağlıyor.

Fujifilm Instax Neo 90

Flaş açısından yüksek performansa sahip olan Fujifilm Instax Neo 90, bulunduğunuz yerin ışığı ve çekeceğiniz şeyin mesafesine göre otomatik olarak flaşı ayarlıyor. Sahip olduğu Parti modu sayesinde sadece çektiğiniz şeyi değil, loş ortamlarda arka tarafın da daha açık renkte çıkmasını sağıyor. Çocuk modu ise hareket halindeyken çekilen karelerdeki fluluğu önlemeye yarıyor.

Fujifilm Instax Mini 70

Selfie modu sayesinde parlaklığı ve mesafeyi otomatik olarak ayarlarken, selfie aynasıyla da nasıl çıkacağınızı görebiliyorsunuz. Karanlık, loş ortamlarda bile yeterli parlaklığı sağlayan bir modu da bulunuyor.

Lomo aşkına

Instax makinelerin popüler olmasından önce analog makineler arasında dikkatleri üstüne çeken farklı özelliklere sahip Lomography fotoğraf makinelerini de es geçmemek lazım.


LomoInstant Lake Tahoe Anında Baskı Fotoğraf Makinesi

Polaroid çekmenin keyfini Lomography’nin bu makinesiyle yaşayabilirsiniz.

Lomography Spinner 360°

360 derece fotoğraf çekmeye ne dersiniz? Tamamen deneysel çalışmalar için heyecan verici bir tasarım.

Lomography Diana Mini & Flash Double

Lomography’e yeni başlayanlar için en uygun makinelerden biri. Diana Mini Double Rainbow sadece kullanımı kolay bir fotoğraf makinesi değil, aynı zamanda 72 yarım format ya da 36 kare fotoğraf çekme kabiliyetine de sahip!

Lomography Fisheye

Entegre balıkgözü lensiyle birbirinden komik ve güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Lomography La Sardina

Geniş açılı lense sahip 35 mm La Sardina , geri sarma özelliği ve MX düğmesi sayesinde çoklu pozlama yapmaya da olanak tanıyor.