Instagram Fotoğrafçılığı’nda En Güzel Tepeden Çekim Nasıl Yapılır?

Instagram Fotoğrafçılığı’nda En Güzel Tepeden Çekim Nasıl Yapılır?

453

Telefonunuzla fotoğraf çekerken farklı açılar denemeyi seviyorsanız, yediğiniz yemeği veya hoşunuza giden bir objeyi bütün detaylarını yansıtacak şekilde tepeden çekebilirsiniz. İşte tepeden çekim yapmanın sırları.

Akıllı telefonlar hayatımızın tam da merkezine yerleşti. Kendimizi çektiğimiz fotoğraflarla lanse ettiğimiz Instagram uygulaması ise adeta hepimizi birer fotoğrafçıya dönüştürdü. Denediğimiz farklı açıların yanı sıra filtrelerin ve hatta fotoğraf editlemek için geliştiren uygulamaların birer uzmanı olduk. Fotoğrafçılığınızı selfie çekmenin ötesine taşımak ve profesyonel fotoğrafçılar gibi harika kareler yakalamak için temel birkaç fotoğraf tüyosunu öğrenmenin zamanı geldi. Akıllı telefonlar sizin en iyi kareyi yakalayabilmeniz için halihazırda birçok özelliğe sahip. iPhone’unuzla tepeden en iyi fotoğrafları çekmenin sırlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ayrıca telefonunuzla en güzel kareleri yakalamak istiyorsanız, Cep Telefonuyla Mükemmel Fotoğraflar Çekmek İçin 12 İpucu yazımıza da mutlaka göz atmanızı öneririz.

Detaylar ön planda

Tepeden çekim yapmak , çekmek istediğiniz şeye dair maksimum detay gösterme olanağı sunar size. Tepeden çekim dediğimizde çoğumuzun aklına ilk gelen ise yemek fotoğrafları, ancak bunların yanı sıra yaptığınız bir çizimi ya da hatta başka bir fotoğrafın fotoğrafını çekmek için bile kullanabilirsiniz. Şimdi adım adım tepeden en güzel fotoğrafı çekmeye hazırlanalım.

Doğru kadraj

Aceleci davranıp telefonunuzun kamerasını açmadan önce telefonunuzun Ayarlar sekmesine gidin. Ardından da Kamera ayarlarına girin. Telefonunuzu İngilizce kullanıyorsanız “Grid” özelliğini aktif hale getirin. Türkçe kullanıyorsanız, kameranızın “Izgara” özelliğini aktif hale getirin.

Şimdi sırada ışık ayarı var. Tepeden çekim yapacağınız alanın tepeden aydınlatılmamış olması çok önemli. Çünkü elinizin ve kameranızın gölgesi anında çekmek istediğiniz şeyin üstüne düşer ve çektiğiniz karenin hiçbir anlamı olmaz.

İşin püf noktası

Çekeceğiniz objeyi yere ya da alçak bir sehpa üstüne koymanız, çekim yapmanızı kolaylaştırır. Gerekli yerleştirme ve düzenlemeyi yaptıktan sonra telefonunuzun kamerasını açın, çekeceğiniz objeyi kadraja alın. Tepeden çekim yaptığınızda, aktif hale getirdiğiniz Izgara özelliği sayesinde ekranda bir sarı, bir de beyaz artı işareti göreceksiniz. Kadrajınıza göre hareket eden bu artılar telefonunuzu tepeden doğru bir şekilde tutabilmeniz için sizi yönlendiriyor olacak. Tam tepeden kadrajınızı ayarladığınız zaman artılar üst üste gelecek ve sadece ortada sarı artı işaretini göreceksiniz.

Bunu da okuyun: Instagram Karelerindeki Gibi Sofralar Yaratmak İçin 7 İpucu
Yayınladıkları sofra fotoğrafları ilham kaynağı olan, beğenerek takip ettiğiniz kullanıcıların yarattığı sofra kurgularını evinize taşımak, Instagram karelerindeki sofraları yaratmak istiyorsanız, size bazı tavsiyelerimiz var.

Telefonu tutma taktikleri

Ellerinizin titrememesi ve kadrajı kaçırmamak için dirseklerinizi bedeninize ne kadar yakın tutarsanız, o kadar işe yaradığını söyleyebiliriz. Ayrıca fotoğraf çekmeden önce yavaş yavaş nefesinizi serbest bırakmanız da titremeyi engelliyor. Hazır olduğunuzda deklanşöre basın. Açıyı yakaladıktan sonra ardı ardına birkaç kare çekmeyi de ihmal etmeyin, böylece aralarından en iyisini seçebilirsiniz.