İlk Gitar Alışverişinde Bilinmesi Gereken 6 Şey

İlk Gitar Alışverişinde Bilinmesi Gereken 6 Şey

1167

Gitar almayı düşünüyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Kendiniz için en doğru gitarı seçebilmeniz için öneriler.

Akustik gitar mı, yoksa elektro mu?

Eğer müzisyen değilseniz ve gitar çalmaya yeni başlayacaksanız, akustik gitar ile yola çıkmakta fayda var. Hem bütçe açısından da akustik başlangıç aşaması için iyidir. Çünkü elektro gitar alırken, yanında amfi, pedal ve gerekli kabloları da almanız gerekecek. Tabii ki gitar seçiminizin ilk adımında hangi müzik türünü deneyimlemek istediğiniz de önemli.

Naylon tel mi, metal mi?

Akustik gitar alacaksanız, standart olan metal tellerdir. Ancak metal teller naylona göre ellerinizi daha çok yorar. Diğer yandansa parmaklarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Öğrenmeye yeni başlarken, tutuş ve çalma açısından naylon telli klasik gitarlar daha kolaydır. Ebat olarak daha küçük ve gövdesi oyuk olan bu gitarlar, geleneksel metal telli gitarlara göre daha az ses çıkarırlar ve tam tonu yakalayamayabilirsiniz.

Bütçenizi belirleyin

Gitarların fiyat skalası oldukça geniş bir yelpazeye yayılmakla birlikte, bütçenizin yettiği en iyisini almaya çalışmanız en doğrusu olur. Akustik gitarlar genelde 300 TL civarından başlıyor ve markasıyla kalitesine göre binlerce liraya kadar uzanabiliyor. Öncelikle şunu aklınızda bulundurmalısınız ki en pahalı gitar sizin için en doğru olanıdır diye bir şey yok. Önemli olan sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak olanı bulmanız. Bu yüzden işin uzmanı olan birine danışarak, bütçenize uygun en doğru gitarı seçebilirsiniz.

İyi araştırın

Biraz piyasanın içindeyseniz ya da araştırma yaptıysanız, kulağınıza tanıdık gelen ya da popüler olan markaların hepsi en iyi kaliteye sahip sanmayın. Daha da önemlisi sırf popüler diye size uygun olacak anlamına da gelmiyor. Modeline ve hatta yapım tarihine bakarak internetten istediğiniz modelle ilgili satın almadan önce araştırma yapmanızı mutlaka öneririz.

Bunu da okuyun: Yeni Başlayanlar İçin Elektrogitar Rehberi
En sevdiğiniz sanatçının en sevdiğiniz şarkısını “ben de çalmak istiyorum” diyenlerden misiniz? Elektrogitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız, size birkaç tüyomuz var.

Görsellik ne kadar önemli?

Estetik kaygılarınıza yenik düşüp sadece çok güzel diye bir gitar almaktan kaçının ama tabii ki çirkin bulduğunuz bir gitarı da almayın. Gitara yeni başlamanın heyecanıyla cool görünme isteğinizi anlayabiliyoruz, ancak boyası ya da tasarımından öte öncelikle müzikalitesini önemsemelisiniz. Doğru sesi alabiliyor olmanız sahip olduğu tasarımdan çok daha önemli.

Aksesuarları unutmayın

Elektro gitarların akustiklere göre daha masraflı olduğundan bahsetmiştik. Ancak akustik gitarların aksesuarları için de biraz para ayırmanızda fayda var. Elektro gitarlar için amfi ve pedal gibi harcamaları en başından yapmanız gerekiyor. Ancak klasik gitarlar için de kılıf, çanta, askı gibi parçaları almanız gerekecek. Bunları göz önünde bulundurarak bütçenizi belirlemenizde fayda var.