Hobiye Göre Hediye Rehberi: Kime Hangi Kitabı Almalı?

Hobiye Göre Hediye Rehberi: Kime Hangi Kitabı Almalı?

935

Yılbaşında yakınlarınıza kitap hediye etmeyi düşünüyorsanız, yedi karakter özelliğine göre yaptığımız seçimlerden fikir alabilirsiniz.

Arkadaşınız iflah olmaz bir romantik, ağabeyiniz gözü kara bir iş insanı, sevgiliniz sürekli maceraya davet çıkaranlardan mı? Sevdiklerinizin karakter özelliklerine göre onlar için en uygun kitabı seçebilirsiniz.

Sanatsever


Sanat ruhun gıdasıdır görüşünü benimsemiş olan sanatseverler için yaratıcılık dolu ve ilham verici olan son zamanlarda yayımlanmış en güzel kitapların başında geliyor İşte Sanat Serisi . Dali’den Monet’ye, Gaudi’den Kandinsky’e sanat tarihinin önemli isimlerinin eserlerini ve hayatlarını bu seri ile keşfedebilirsiniz. Ayrıca John Berger’in Portreler adlı kitabı, resmin tarihine doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Yaratıcılığa kafa yoruyor ve “Bazıları neden daha yaratıcı oluyor?” diye düşünüyorsanız, sorularınızın yanıtlarını kısa bir süre önce yayımlanan Bir Atı Kanatlandırma Sanatı ’nda bulabilirsiniz.

Romantik hareket


Romantik filmlerin büyüsüne kapılan ve hayal dünyasıyla içindeki romantizmi tutkulu bir şekilde yaşayan yakınınıza son zamanların çok satanlar listelerine ilk sıradan giren üç kitap öneriyoruz. Sinemaya da uyarlanan Aynı Yıldızın Altında kitabının yazarı John Green’in Kağıttan Kentler , hayata aşkla yeni bir başlangıç hikayesi. Aşk hikayeleri dendiğinde ilk akla gelen yazarlardan olan Sarah Jio’nun Agapi Ölümsüz Aşk kitabı bir solukta okunan türde. Ve tabii ki meşhur Senden Önce Ben’in devamı niteliğindeki Senden Sonra Ben olmazsa olmazlardan.

Girişimci ruha sahip olanlara


Steve Jobs , Elon Musk , Mark Zuckerberg … Gerek zekaları gerekse hırslarıyla teknoloji ve bilim alanında sınırları zorlayan bu üç isim, harekete geçmek isteyip de bir türlü yapamayan girişimci ruhlulara cesaret aşılayacak türde. Jobs’un hayatını anlatan Muhteşem Deha, genç girişimci Musk’ın hayallerini gerçekleştirmek için nasıl yollardan geçtiğini anlatan Elon Musk: Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde ve genç yaşında 350 milyar dolarlık bir imparatorluğun yaratıcısı olan Zuckerberg’in başarısını anlatan Genç Milyarder-Mark Zuckerberg kitapları harika birer hediye alternatifi olabilir.

Bunu da okuyun: Burçlara Göre İdeal Hediye Rehberi

2018’den 2019’a geçmeye sayılı günler kala, her bir burcun karakteristik özelliklerine uygun hediye önerilerini keşfetmeye ne dersiniz?

Hayalperestler


Büyük hayaller kuran ve bambaşka diyarlara yolculuk yapmaktan keyif alanlar için bilimkurgu ve fantastik edebiyat alanında kült eserlere imzasını atan Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz Büyücüsü , fantastik dünyaların sınırlarını sorlayan Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi ve okuyucuyu Viktorya dönemine götüren H. G. Wells’in Zaman Makinesi adlı kitapları mutlaka okunması gerekenler arasında. Tabii J. K. Rowling, J.R.R. Tolkien ve George R. R. Martin gibi fantastik dünyanın yıldızlarının eserleri de göz ardı edilmemeli.

İyi yaşam düşkünü


Son zamanlarda oldukça popüler olmasıyla birlikte kişisel gelişim alanında birçok kitap yazılıyor ve yayımlanıyor. Ancak bunlar arasından gerçekten yararlı olan, bilimsel verilere dayanan ve kişiye pratik egzersizler sunan kitapları ayırt edebilmek kolay olamayabiliyor. Psikiyatr Christophe André’nin Meditasyon kitabı, farkındalığı güçlendiren türde. Duygusal zekayı keşfetmek içinse Duygusal Zeka -Neden IQ’dan Daha Önemli kitabını seçebilirsiniz. Psikolog Rollo May ’in Kendini Arayan İnsan kitabı ise varoluşumuza dair aydınlatıcı bir özelliğe sahip.

Maceraperestler


Dan Brown ve Jean Christophe Grange hayranı olan maceraperest bir yakınız varsa, onlara bir solukta okunacak olan hem zeka hem de gerilim dolu bu kitaplardan birini alabilirsiniz. Trendeki Kız adlı kitabıyla psikolojik gerilim alanında yakından takip edilen Paula Hawkins’in Karanlık Sular adlı kitabı, Ransom Riggs’in üç seriden oluşan Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları ve çok satanlar listelerine ilk sıradan giren Wulf Dorn’un Psikiyatrist adlı eseri macera sevenler için ideal.

Meraklılara


Hayvanlardan Tanrılara Sapiens ve Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi kitapları ile evrime ve varoluşa dair bambaşka bir bakış açısını oldukça basit dille anlatan Yuval Noah Harari’nin son kitabı 21.Yüzyıl için 21 Ders , teknolojinin egemenliğindeki günümüz dünyasını anlamaya yardımcı oluyor. Richard Dawkins’in kült eserler arasında gösterilen Kör Saatçi adlı eseri ise bilim edebiyatının en iyi örneklerinden. Jared Diamond’ın Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabı da farklı kıtalarda yaşayan farklı toplumların gelişmelerini konu edinen en kapsamlı kitaplardan biri.