Hobi Rehberi: Origami

Hobi Rehberi: Origami

888

Kağıt katlama sanatı olarak da bilinen origami, el ve göz koordinasyonunu geliştirirken, kafanızı boşaltmanıza ve ana odaklanmanıza da yardımcı oluyor.

Birkaç yıl önce zihni rahatlatma konusunda oldukça etkili olan yetişkinler için üretilmiş boya kitapları ve mandalaların yerini kağıt katlama sanatı origami alacağa benziyor. Problem çözme ve düşünme yetilerini geliştirmesinin yanı sıra ana odaklanmanızı sağlıyor. Meditatif bir etkisi bulunduğu da yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumda.

Sınırınız hayal gücünüz

Origaminin temel birkaç katlama tekniğini öğrendikten sonra gerisi sizin yaratıcılığınıza ve hayal gücünüze kalıyor. Birçok farklı çeşidi de bulunan origami, temelde herhangi bir yardımcı malzeme kullanmadan, yani makas, yapıştırıcı vs. olmadan sadece kağıt katlamayla gerçekleşiyor. Kelime kökeni olarak da katlanmış kağıt anlamına geliyor.

Kağıtları katlayarak elde edebileceğiniz objeler ise sınırsız. Yapacağınız origamileri evinizin dekorasyonunda, yılbaşı ağacının veya davet masalarının süslemesinde kullanabilirsiniz.

Yorumunuzu katın

Origami için renkli düz kağıtlar tercih edebileceğiniz gibi desenli ya da kendi boyadığınız kağıtları da kullanabilirsiniz. Ortaya çok daha yaratıcı tasarımlar çıkacağını garanti edebiliriz.

Yararları bol

7’den 70’e herkesin yapabileceği origaminin hem fiziksel hem de mental yönden birçok yararı bulunuyor. Öncelikle okul çağındaki çocukların matematiksel zekasının gelişmesine yardımcı oluyor. El ve göz koordinasyonunun gelişmesine de destek olmasının yanı sıra çocuklarda başarma hissini tatmin ederek, kendilerine güvenlerini pekiştiriyor. El becerinizi geliştirmesinin yanı sıra origami yaparak yaratma ve üretme yeteneklerinizi de ileri taşıyabilirsiniz.

Şanslı figür

Japonya’da gelişen Origami kültüründeki en önemli figür ise turna kuşu. Rivayete göre kağıtları katlayarak 1000 tane turna kuşu yapan kişinin sağlıklı ve iyi bir hayatı olacağına inanılıyor.

Origami çeşitleri

Klasik origami , tek bir kağıdı katlayarak ortaya çıkardığınız figürlerden oluşuyor. Hayvan figürleri yapmak için ideal. Origamiye yeni başlayacaksanız, önce klasik olanını deneyimlemenizi ve öğrenmenizi öneririz. Tekniği oturttuktan sonra daha komplike olan origami çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Üç boyutlu origamide ise tek bir kağıttan elde ettiğiniz figürleri bir araya getirerek üç boyutlu tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Bir diğer origami türü ise ileri seviyedekiler için uygun. Sınırsız sayıda kağıt kullanabileceğiniz gibi makas, maket bıçağı, yapıştırıcı ve benzeri yardımcıları kullanarak hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler

Origamiye yeni başlıyorsanız, temel katlama tekniklerini öğreten kitapları tercih etmenizi öneririz. Kendinden desenli ya da rengarenk düz origami kağıtları ise ihtiyacınız olan tek malzeme.