Günlük Tutmanın Hiç Bilmediğiniz 6 Faydası

Günlük Tutmanın Hiç Bilmediğiniz 6 Faydası

803

Günlük tutmayı hayatınıza dahil ettiğinizde, başta sabır ve devamlılık olmak üzere birçok sağlıklı yeni alışkanlık kazanırsınız. Amaçlarınıza ulaşmayı, rahatlamayı, öz disiplin sahibi olmayı istiyorsanız, önerilerimize kulak verin.

Sevgili günlük … Muhtemelen ortaokul ya da lise yıllarında içinizde kopan fırtınaları ve mutluluklarınızı paylaştığınız günlükleriniz vardı. Kimseye anlatamadığınız duyguları yazıya dökmenin ve onları yıllar sonra tekrardan açıp okumanın keyfi ise bambaşkaydı. Ancak iş hayatıyla birlikte neredeyse kendinize ve sevdiklerinize bile vakit ayıramaz hale gelmişken, günlük tutmayı da bir kenara bıraktınız. Ancak günlük tutmanın bilimsel olarak kanıtlanmış birçok yararı bulunuyor . Hadi, üşenmeyin ve defterinizi seçip yazmaya başlayın.

Zekanızı geliştirir

Victoria Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, dil öğrenmenin bir parçası olan yazı yazmanın zekayla doğrudan ilişkisi olduğunu kanıtladı. Günlük tutarken, doğal bir dürtüyle his ve duygularınızı anlatmak için yeni kelimeler araştırırsınız ve böylece kelime dağarcığınızı zenginleştirirsiniz. Zekânızın gelişmesi de kelime dağarcığıyla doğru orantılıdır.

Farkındalık sağlar

Mutluluk ve farkındalık arasında güçlü bir bağ vardır. Günlük tutmak da bu farkındalığa ulaşmanızı sağlar. Geçmişteki hayal kırıklıklarınız ve geleceğe dair endişeleriniz, yazmaya başladığınız anda etkilerini kaybetmeye başlar. İşin güzel tarafı yazdıkça rahatlar ve içinde bulunduğunuz ruh halini daha farkında olduğunuz için sorunları çözme konusunda da kolaylık yaşayabilirsiniz.

Hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırır

Günlükler genellikle başınızdan geçen olayların yanı sıra hayallerinizi ve tutkularınızı da yansıtır. Kelimelere dökülmüş bir fikir, hedefinize ulaşma konusunda size yardımcı olur. Hedeflerinizi yazıyor olmak beyninize, “Bu önemli” mesajını verir. Retiküler aktivasyon sisteminiz ise bu hedefe ulaşmanız için neler yapabileceğinize dair harekete geçer ve yeni yollar bulmanızı sağlar.

Öz disiplin sağlar

Gündüz ya da gece olsun, her gün ya da gün aşırı günlüğünüze yazmak için belli bir saat belirlemeniz öz disiplininizi güçlendirir. Disiplin disiplini çeker, tıpkı kaslar gibi, düzenli olarak çalıştırdığınızda daha da güçlenirler. Yazma eylemi zamanla alışkanlık haline geldiğinde ise ofis masanızı temiz tutmaktan yatağı toplamadan evden çıkmamaya kadar sağlıklı günlük alışkanlıklarınızı olumlu yönde etkiler.

İletişim becerilerinizi geliştirir

Stanford Üniversitesi ’nde yapılan bir araştırma yazma ile konuşma arasında kritik bir bağ olduğunu ortaya çıkardı. Günlük tutmak bir tür yazılı iletişim kurmak anlamına geliyor. Tabii ki özenerek, kelimeleri dikkatle seçerek yazılı olarak kendinizi ifade etmeniz sözlü iletişiminize katkıda bulunuyor.

İyileştirir

Duygusal, fiziksel ve psikolojik açıdan yazı yazmak iyileştirici bir etkiye sahip. Stres genelde duygusal blokajlar ve varsayımsal düşüncelerden kaynaklanır. Yaşadığınız bir deneyimi söze döküyor olmak, onu kavramanızı sağlar. Özellikle travmaları dile getirmek veya yazıya dökmek duygularınızla yüzleşmenizi ve yaşadığınız olayların daha kolay üstesinden gelmenizi sağlar.