GittiGidiyor’dan Seçtiklerimiz: Yetişkinler İçin En İyi 15 Boyama Kitabı

GittiGidiyor’dan Seçtiklerimiz: Yetişkinler İçin En İyi 15 Boyama Kitabı

2420

Stresten arınmanın en keyifli yolu boyama kitaplarından geçiyor. Yetişkinler için boyama kitabı önerilerimizi okuyarak rengarenk boya kalemlerinizi saklandıkları yerden çıkarmak için sabırsızlanabilirsiniz.

Çocukken boyama kitaplarını boyamaktan ne kadar keyif aldığınızı hatırlıyor musunuz? Sizi yeniden çocukluğunuza götürecek olan yetişkinlikler için hazırlanmış boyama kitaplarının yüksek oranda terapatik etkisi var. Büyükler için boyama kitaplarının son birkaç yılda bu kadar popüler hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biri de bu. Boyama kitapları arasında en çok mandalalar öne çıkıyor. Simetrik desenlerden oluşan mandalaların kökeni Hindistan’a dayanıyor. Tekrarlayıp duran desenleri boyamak meditatif bir özelliğe sahip ve kafanızı boşaltmanıza, beyninizi dinlendirmenize olanak tanıyor. Aynı zamanda da tıpkı meditasyon yaptığınızdaki gibi ana odaklanmanıza olanak tanıyor. Yapılan birçok bilimsel çalışma da boyama kitaplarının yetişkinler üstündeki bu yararlarını kanıtlamış durumda.

Yetişkinler için Boyama Kitabı

Stresi alıyor

Her ne kadar son dönemde popüler hale gelmiş olsa da boyama kitaplarının terapatik etkisi üzerine ilk olarak 20. yüzyılın ilk yarısında Carl Gustav Jung çalıştı. İç içe geçmiş daireler ve geometrik desenlerden oluşan mandalalar kişiyi sakinleştiriyor ve stres düzeyini azaltıyor.

Beynin her iki tarafını da çalıştırıyor

Boyama kitapları hem mantık hem de yaratıcılık tarafımızı geliştirmeye olanak tanıyor. Belli şekil ve desenler için hangi rengi seçeceğimize mantığımızla karar verirken, birbiriyle eşleşecek renkleri seçerek beynin yaratıcı tarafını da harekete geçirmiş oluyorsunuz.

Anksiyeteyi azaltıyor

Günümüzde birçok yetişkini etkileyen anksiyete ve panik atak konusunda da boyama kitapları oldukça etkili. Siz de bu tür şikayetlere sahipseniz, rahatlamak için desenleri rengarenk boyamaya başlayın.

Farklı kültürler

Mısır, Çin, Roma, Afrika… Her ülkenin kendine ait desenlerini boyarken, onların kültürlerini de yakından tanıma olanağı yakalayacaksınız.

Bunu da okuyun: Terapinin En Renkli Hali: Mandala
Uzak Doğu’nun mistik öğretilerinden biri olan mandala, son dönemlerde hayli revaçta olan aktivitelerden. Bugün daha çok boyama kitaplarında gördüğümüz mandala sanatı, aslında bir çeşit meditasyon biçimi. Doğu dillerinde “enerjiyi saklayan kap” anlamına gelen mandala hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Hayvanlar alemi

Siz de bir hayvan dostuysanız, hayvan temalı desenlere sahip boyama kitapları tam sizlik.

Doğayla iç içe

Çiçekler, gizemli ormanlar… Yaratıcılığınızı ortaya koymaya hazır mısınız?

İlgi alanlarına göre

“Ben çiçek böcek boyamak istemiyorum” diyenlerdenseniz, özel temalı boyama kitapları tam sizlik olabilir. Örneğin süper kahramanlara meraklıysanız, en sevdiğiniz kahramanları dilediğiniz gibi renklendirin ya da dövmeye merakınız varsa, dövme tasarımlarına kendi yorumunuzu katın.

Yetişkinler için Boyama Kitabı: Mandalalar

Yetişkinler için Boyama KitabıYetişkinler için boyama kitabı önerilerimizde son olarak mandalalar bulunuyor. Sanat terapisinin ne kadar rahatlatıcı bir etkisi olduğunu yetişkinler için özel hazırlanmış mandala temalı boyama kitaplarını boyayarak anlayabilirsiniz.