GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz En İyi 6 Robot Oyuncak

GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz En İyi 6 Robot Oyuncak

Çoğu yapay zeka teknolojisiyle geliştirilmiş sevimli ve bir o kadar da akıllı olan robot oyuncaklar hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor.

Yapay zekâ ve robotlar… Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, robotlar insanoğluna yardımcı olmaları ve hayatı kolaylaştırmaları için üretiliyorlar. Ancak bu beraberinde birçok tartışmayı da getiriyor. Bazı bilim insanlarına göre robotlar üstündeki hâkimiyetimizi gelecekte kaybetmemiz ve kontrolü onların ele geçirme olasılığı yüksek. Ancak yadsıyamayacağımız bir gerçek var ki o da yapay zekâ konusunda çok büyük ilerleme kaydedildiği. Şimdi geleceğe dair felaket senaryolarını bir kenara bırakalım ve günlük hayatımızı kolaylaştırmalarının yanı sıra çocuklarımızın eğitimsel gelişimine katkıda bulunan hem akıllı hem de bir o kadar sevimli olan robot oyuncaklarla tanışın. Robotların günlük hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını ise Yardımcı Robotları Yakından Tanıyalım yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anki Cozmo


Dünyanın en akıllı ve sevimli robotlarından biri olan Cozmo, çocuklar için keyifli bir oyun arkadaşı. Yapay zekâ teknolojisiyle geliştirilen Cozmo, sevinç, mutluluk, üzüntü, öfke gibi birçok duyguya sahip. Yüz tanıma teknolojisi sayesinde insanları tanıyor ve adları ezberliyor. Akıllı telefonlar aracılığıyla çalışıyor. Onunla oyun oynayabileceğiniz gibi, “explorer” yani keşif moduna alarak uzaktan kontrol edebilir ve gördüklerini görebilirsiniz. Ayrıca kodlamayı öğrenme konusunda çocukları eğitme özelliğine sahip. Cozmo’nun Vector robotu ise yetişkinlerin günlük hayatına yardımcı olan bir başka versiyonu.

Ozobot Evo Coding Robot


Karşınızda dünyanın en küçük ama bir o kadar da akıllı olan robotu Evo karşınızda. Çocukların oyun oynayarak kod bilgisini geliştirmeye yardımcı olan Evo’yu dilediğiniz gibi kodlayarak hareket ettirebilirsiniz. Yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayan bu ödüllü robot, girdiğiniz kodları okur ve optik sensörleri sayesinde size yanıt verir.

MekaMon Berserker V2


Hem fiziksel hem de duygusal tepkileriyle dikkat çeken bir dövüş robotu diyebiliriz MekaMon için. Üretici firmaya göre geliştirdikleri bu robot Pokemon’un gerçek hayattaki versiyonu. Akıllı telefon uygulaması aracılığıyla çalışan MekaMon ile hem diğer MekaMonlara hem de telefonunuzun ekranındaki sanal düşmanlara karşı savaşabiliyorsunuz. Karakteristik özelliklerini kendiniz belirleyebiliyor ve robotu adeta stop motion bir kukla gibi programlayarak çalıştırabiliyorsunuz.

Sphero Ollie Darkside


Karşınızda hem güçlü hem de bir o kadar hızlı bir robot bulunuyor. Darkside ’ı telefonunuza yüklediğiniz uygulamayla uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Dayanıklılığıyla her türlü arazide sürüş imkanı sağlayan bu robotun kullanımı için yüzlerce kombinasyon oluşturabilir ve onu en hızlı ve güçlü haline getirebilirsiniz. O zaman yarış başlasın!

Lynx Alexa Enabled Smart Home Robot

Oyuncak robot demek biraz haksızlık olabilir bu modele. Ev cihazlarının kontrolü dahil ev içindeki birçok konuda yardımcınız olarak Alexa ’yı istediğiniz gibi programlayabilirsiniz. Yüz tanıma ve konuşma özelliklerinin yanı sıra hareket sensörü sayesinde rahatça hareket edebiliyor.

Alpha 1 Pro


Ödüllü bir robot olan Alpha 1 Pro , programlanabilir, eğitici ve eğlendirici özelliklere sahip. Oyuncaktan ziyade kişiliği, insansı hareketleri ve enerjisiyle evin yeni üyesi olarak kendini size kısa sürede kabul ettireceğine eminiz. Sahip olduğu servo eklemler sayesinde en karmaşık hareketleri bile kolayca yapabiliyor. İstediğiniz gibi programlayarak kullanabiliyorsunuz.