GittiGidiyor Kitap Kulübü Sunar: Afife Teyze’nin İlham Verici Hikayesi

GittiGidiyor Kitap Kulübü Sunar: Afife Teyze’nin İlham Verici Hikayesi

504

GittiGidiyor Kitap Kulübü, Kayseri Yahyalı Köyü’nde yaşayan ve gerçek bir kitapsever olan Afife Teyze’nin hem hikayesini dinledi hem de onunla kitaplar üzerine sohbet etti.

Sizleri Afife Teyze ile tanıştırmak isteriz… Kendisi Kayseri Yahyalı köyünde yaşıyor ve zamanının çoğunu kitap okumaya ayırıyor. En sevdiği şeylerden birinin, aynı kitabı okumuş kişilerle konuşmak olduğunu söyleyen Afife Teyze’nin en büyük sıkıntısı da bu tartışmaları yapamıyor olmak.


GittiGidiyor Kitap Kulübü de Afife Teyze’nin bu durumundan haberdar olur olmaz, yanına birkaç kitap alıp soluğu hemen Kayseri’de alıyor. Onunla hem okudukları kitaplar hakkında uzun uzun konuştukları hem de ona yeni kitaplar armağan ettikleri harika bir gün geçiren GittiGidiyor Kitap Kulübü, Afife Teyze ve eşinin misafirperverliğini de unutamıyor.


Afife Teyze’nin okuma sevgisini keşfetme hikayesi de en az durumun kendisi kadar keyifli. Kardeşinin oğlu bir Rus kızı ile evleniyor ve Afife Teyze düğünde onları kendine benzer bulup “Ruslar nasıl insanlar?” diye merak ederek internetten bakarken ünlü Rus yazarlara denk geliyor. İlk olarak Suç ve Ceza kitabını okuyor. Ardından ona çocuklarından kitaplar gelmeye devam ediyor ve Albert Camus’nun Veba’sından Amin Maalouf’un Afrikalı Leo’suna, birçok kitabı bitiriyor.

Bundan iki sene önce yaylada yaşadıkları bir dönemde bir fotoğrafçı, Afife Teyze’nin kitaplara olan düşkünlüğünü görüyor ve onun videosunu çekiyor. Bu videonun ardından kaymakamlıklar ve müftüler Afife Teyze ile iletişime geçip, kadınlara ilham olması ve hayata bakış açısını anlatması için konferanslar vermesini istiyorlar.


Sadece kitap okumayla değil, dünyanın farklı yerlerini görme planları ile de ufkunu sürekli olarak açan Afife Teyze hepimize ilham veriyor. 500’e yakın küçükbaş hayvanı, tavukları ve kedileriyle köy yaşamı süren Afife Teyze ve eşi, her evlilik yıldönümlerinde de yeni bir ülke görüyorlar. Yeni hedefleri ise Barselona ve St Petersburg.

“Kitap bizim ufkumuzu açıyor, dünyayla tanışmamızı sağlıyor ve kitap okuyan herkesin kendini geliştirdiğine inanıyorum. Buna hiç bir şeyin de engel olduğuna inanmıyorum” diyerek okuma sevgisini hepimize yeniden hatırlatan Afife Teyze’yi sevgiyle anıyor ve sizi bu keyifli video ile baş başa bırakıyoruz.