Fotoğrafçılığa İlgisi Olanlara Özel 7 Kitap

Fotoğrafçılığa İlgisi Olanlara Özel 7 Kitap

418

İster amatör ister profesyonel olun, fotoğrafa ilginiz varsa, bu kitaplara kütüphanenizde yer açın.

Akıllı telefonunuzla fotoğraf çekmenin ötesine geçip elinize fotoğraf makinesini alıyor ve kendinizi yollara vuruyorsanız, fotoğraf sanatına dair sizi hem teknik yönden geliştirecek hem de entelektüel açıdan fotoğraflara farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak kitapları sizler için bir araya getirdik.

Camera Lucida


Filozof ve göstergebilimci Roland Barthes ’in kaleme aldığı Camera Lucida , fotoğraf edebiyatının en önemli iki başyapıtından biri olarak sayılıyor. Kitapta, fotoğrafın ne olduğu sorusuna yanıt aranırken, fotoğraf ve ölüm arasındaki ilişkiye de değinilerek fotoğraf sanatının felsefi yönü de ele alınıyor.

Fotoğraf Üzerine


Deneme, roman yazarı ve kuramcı Susan Sontag ’ın Fotoğraf Üzerine adlı kitabı fotoğrafın dönüştürücü etkisini konu ediniyor. Fotoğraf sanatının görme ve algılama yetilerimizi nasıl dönüştürdüğüne tanık olacaksınız.

Fotoğrafın Kısa Tarihi


Walter Benjamin ’in fotoğraf sanatına dair en önemli makalesi sayılan Fotoğrafın Kısa Tarihi , yeniden üretim çağında sanat eserinin nasıl bir dönüşüm geçirdiğini ele alıyor. Bundan neredeyse bir asır önce Benjamin’in kaleme aldığı bu kitap günümüzdeki fotoğraf algısına da ışık tutuyor.

Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon


Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon adlı kitapta, fotoğrafın teknik tarafının inceliklerini ele alan fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil , fotoğrafta kompozisyona dair temel bilgileri veriyor.

A’dan Z’ye Fotoğraf


Fotoğraf eğitmeni ve sanatçısı Özer Kanburoğlu ’nun bu kitabı fotoğraf tutkunları için bir rehber niteliğinde. Özellikle fotoğrafa yeni başlayanlar için ışıktan alan derinliğine bütün püf noktalara değinen bu kitap, fotoğraf konusunda kendini geliştirmek isteyenler için ideal.

Doğada Fotoğrafçılık


Doğa fotoğrafçılığı ilginizi çekiyorsa, Art Wolfe ve Mark Gardner ’ın Doğada Fotoğrafçılık kitabı mutlaka okumanız gerekenlerden biri. Özellikle uzun pozlama, anı yakalama, ışık ayarı gibi konularda teknik bilgi sahibi olurken, o hayran olduğunuz doğa fotoğraflarını yakalamanın yollarını da bulacaksınız.

Görme Biçimleri


Sadece fotoğraf değil, hayata bakış açınızı da değiştirecek bir kitap Görme Biçimleri . Tıpkı ressam Magritte ’in Bu Bir Pipo Değildir ya da Düşlerin Anahtarı eserlerinde değindiği gibi, gördüğümüzle söze döktüğümüz arasında büyük bir uçurum vardır. John Berger’in bu kitabıyla fotoğraf sanatına bambaşka bir gözle bakacağınıza eminiz.

İlgili Yazılar