Flüt Çalmak İsteyenlere Başlangıç Rehberi

Flüt Çalmak İsteyenlere Başlangıç Rehberi

1104

Okul hayatının ilk yıllarında blok flüt çalmayan yoktur. Yeni bir enstrüman öğrenmeyi düşünüyorsanız, size o eski güzel günleri de anımsatacak olan yan flüte başlamanın tam sırası!

Kolay gibi görünse de aslında işinizin ilk başta pek kolay olmayacağını söyleyerek işe başlayalım, ancak bu hevesinizi kaçırmasın. Her güzel şey gibi biraz emek ve çaba gösterip işin püf noktalarını öğrendikten sonra siz de yan flüt çalabilirsiniz. Tabii bol bol pratik yapmayı ihmal etmeyin.

Flüt seçimi

Flüt alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey sesi doğru alabileceğiniz kaliteli bir flüt seçmeniz. Marka çeşidi ve fiyat aralığı oldukça geniş. Bu yüzden bütçeniz maksimumda hangi marka ve modele yetiyorsa, onu almanız en doğrusu.

Nefes egzersizleri

Nefesinizi doğru kullanmanız çok önemli. Bunu için çeşitli egzersizler bulunuyor. Nefesi açmak için size vereceğimiz tüyolardan yararlanabilirsiniz. Göğüsten değil, karından nefes alıp vermeniz gerekiyor. Kendinizi bu nefes alma tekniğine alıştırmak için ayağa kalkın, ellerinizi karın boşluğunuza koyun ve derin bir nefes alıp karnınızın şiştiğini hissedin. Bir diğer eğlenceli nefes açma tekniği ise yere uzanarak yapılandır. Sırt üstü uzanın, karnınızın üstüne kalın bir kitap yerleştirin ve her nefes alışınızda kitabı karnınızla itin.

Ayna karşısında çalışın

Yan flüt basit bir üflemeli çalgı gibi görünse de doğru tutuş ve üfleme tekniği oldukça önemli. Bu yüzden ilk başta işin profesyoneli olan birinden destek almanızı öneririz. Hem bütçenize hem de size uygun flütü bulduktan sonra ilk yapmanız gereken ise doğru sesleri çıkarmayı öğrenmek. Flütü doğru tuttuğunuzdan ve üflediğinizden emin olmak için bu ilk dönemde ayna karşısında çalışmanızda fayda var.

Metodunuzu seçin

Doğru tutuş ve üfleme tekniğini öğrendikten sonra sıra nefes tekniklerini ve nota bilginizi geliştirmeye geliyor. Yan flüt konusunda birçok metot bulunuyor. Sizin için en uygun metodu araştırarak ya da işin profesyoneli olan birine danışarak öğrenebilirsiniz.

Doğru tutuş

Klasik müzik konserlerinde de dikkat etmişsinizdir, yan flüt okulda öğrendiğiniz blok flütten aslında çok farklı. Adı üstünde, enstrümanı yan tutuyorsunuz. Doğru pozisyon: Flütü tutarken sol eliniz yüzünüze daha yakın konumlanır ve yüzünüz de sol dirseğinize dönüktür. Kollarınız ise yere paralel olacak şekilde durmalıdır.

Üç ayın ardından

Nefes, doğru tutuş ve üfleme tekniklerini düzenli çalışarak üç ayda öğrenebilirsiniz. Pes ve tiz sesleri çıkarma konusunda da kendinizi bu süreçte geliştirirseniz, yavaş yavaş kolay parçaları rahatlıkla çalabilmeye başlarsınız.