FIFA 17 İle Oyunun Kuralları Baştan Yazılıyor

FIFA 17 İle Oyunun Kuralları Baştan Yazılıyor

main

y_canpolat_bant
EA Sports, FIFA 17 ile oyunu yeni motor ve yeni özelliklerle baştan yaratmış. Son yılların en iyi futbol oyununa yakından bakalım.

Futbol hayranları için futbol sezonu iki durumda başlar; biri tuttuğu takımın lig maçlarının başlaması, diğeri ise o senenin FIFA oyununun çıkmasıdır. 1993 yılından beri aralıksız olarak piyasaya çıkan ve 2009 civarında büyük değişim geçirerek her sene üzerine koymayı başaran FIFA serisi bu sene son yıllardaki en büyük değişikliği yaparak karşımıza geliyor.

fifa-17-hazard

Her sene çıkan bir futbol oyunu ne kadar değişiklik içerebilir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. FIFA 17, yeni nesil grafiklerle sıfırdan yaratılan bir oyun olmuş. Grafiklerinin ve yeni eklenen özelliklerin yanı sıra oyun içi pas, savunma ve atak sistemi de sıfırdan yazılmış.

Peki FIFA 17’yi bir önceki oyundan ayıran önemli yenilikleri neler, başlıklar halinde inceleyelim.

Yeni oyun motoru

Battlefield serisini bilmeyeniniz yoktur. Her yeni oyununda grafikleriyle oyuncuların beğenisini kazanan Battlefield serisinin bu başarısının arkasındaki sır kullandığı oyun motoru Frostbite’dır. DICE firması tarafından geliştirilen bu üstün özellikli oyun motoru, Battlefield serisinden sonra şimdi FIFA tarafından kullanılıyor. FIFA’nın geliştirici ekibi, Frostbite motoruyla birlikte oyunu sıfırdan oluşturmuş.

Yeni motorun getirdiği yeniliklerin başında grafiklerin çok daha güzel olması geliyor. Eski FIFA’lar güzel olsa da FIFA 17 ile grafikler bir tık daha yukarı çıkmış. Grafiklerin yanı sıra oyuncuların hareketlerinden yapay zekaya kadar her şey geliştirilmiş, böylece FIFA 16’ya göre çok daha farklı bir oyun ortaya çıkmış.

fifa-17-alex-hunter

The Journey

FIFA serisinde bir ilk olarak oyuna hikaye modu eklenmiş. Daha önceki kariyer modunda bir takımı alıp yönetmekten bahsetmiyorum. Bildiğiniz tek kişilik senaryo modu oluşturulmuş. The Journey / Yolculuk ismindeki bu senaryo modunda Alex Hunter isimli bir genci yönetiyoruz. Henüz 18 yaşında federasyonun düzenlediği seçmelerden sonra profesyonel kariyerine başlangıcından itibaren yönetmeye başlıyoruz.

Takımla birlikte antrenmanlara katılıyor, antrenmanlarda her konuda özelliğimizi geliştirerek teknik direktörün gözüne girmeye çalışıyor ve maçlarda süre alıyoruz. Maçlarda istersek sadece Alex Hunter’ı, istersek de tüm takımı yönetiyoruz ancak öncelikli amacımız her zaman Alex Hunter’ın geleceğini oluşturmak. Yeri geliyor kötü performans sergileyip kiralık gönderiliyoruz, yeri geliyor iyi performans gösterip daha büyük takımlara transfer oluyoruz. İster büyük takımın genç oyuncusu olarak başlayabilir, isterseniz de daha küçük bir takımdan başlayacak kariyerinizi sıfırdan yaratabilirsiniz.

fifa-17-alex-hunter

Motion Capture yani hareket yakalama teknolojisiyle birlikte gerçek oyuncular tarafından ara sahnelerin çekildiğini belirtelim. Yani bu senaryo modu için arka planda ciddi bir hazırlık yapılmış. Ünlü futbolcular James Rodriguez, Marco Reus, Eden Hazard, Anthony Martial da senaryo modunda oynadıkları için gerçek hareketleri ve sesleriyle arada karşımıza çıkıyorlar.

Yeni oyun sistemi ve duran toplar

Oyun motoru değişince doğal olarak oynanış sisteminde de büyük değişiklikler olmuş. Kalecilerin kurtarmalarından hamlelerine, futbolcuların topla hareketlerinden paslarına, yapay zekanın atak ve savunma taktiklerine kadar oyundaki her şey baştan aşağı yenilenmiş. Normalde böyle büyük değişiklikler başta büyük hataları beraberinde getirir gibi bir algı olsa da FIFA 17 bu değişimi olabildiğince hatasız yapmayı başarmış. Birkaç sene önce Impact Engine isimli çarpışma motorunu oyuna dahil ettiklerinde birçok saçmalık yaşanıyordu. Bu sefer öyle bir durum söz konusu değil, aksine oyun çok daha akıcı ve gerçekçi bir hale gelmiş.

Artık kaleciye dokunan her top dışarı çıkacak diye bir şey yok, bazen kalecilerin müdahalesi gol olmasını engellemiyor. Top kapmalar ve top saklamalar çok daha gerçekçi hale gelmiş. FIFA 16 ile yaşanan karambol oyun FIFA 17 ile birlikte ortadan kalkmış.

Duran toplar da baştan yaratılmış. Penaltılar, korner ve serbest vuruşların tüm sistemi değişmiş, çok daha ince ayarlanabilir hale gelmiş. Başlangıçta zorlanabilirsiniz ancak sonrasında oyunun size çok daha geniş bir seçenek sunduğunu göreceksiniz. Örneğin kornerlerde pivot adamınızı seçerek direkt kafasına orta yapmak mümkün, tabii bunlar çalışmayla olacak şeyler.

fifa-17-menejer

Daha birçok yenilik

FIFA 17’ye teknik direktörler eklenmiş. Şimdilik sadece tüm Premiere League yani İngiltere Ligi menajerleri bulunuyor. Ancak maç sırasında ve arada tepkileri ile ekrana gelmeleri güzel bir detay oluyor. Zaten Journey yani yolculuk modunda da sürekli olarak karşımıza çıkıyor.

FIFA Ultimate Team için de birçok yenilik yapılmış. Turnuva sistemi geliştirilmiş, online ve offline yeni kupalar eklenmiş. Ayrıca görev sistemi de değiştirilerek oyunculara daha fazla hediye verilmesi sağlanmış.

FIFA 17, her sene çıkan bir oyuna göre bu sene çok fazla değişiklik içeriyor. Bu yeniliklerin hepsini başarılı bir şekilde oyuna entegre ettiği için son yılların en iyi futbol oyunu olmayı başarıyor.