Fantastik Edebiyat Tutkunları İçin Seçtiğimiz 6 Kitap Serisi

Fantastik Edebiyat Tutkunları İçin Seçtiğimiz 6 Kitap Serisi

Hayal gücünün sınırlarını zorlayan ve bazen de aşina olduğumuz düzene daha distopik bir yönden yaklaşan fantastik edebiyatın kült eserlerini yakından tanıyın.

Bizleri bambaşka dünyalara götürüyor, yaratıcılığımızın sınırlarını zorlayıp hayaller alemine ışınlanmamızı sağlıyorlar. Fantastik edebiyatın tohumlarını atan ve halen de fantazya tutkunlarının önünde saygıyla eğildiği J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisiyle başlayan fantazya furyası günümüzün yakından takip edilen edebiyat türleri arasında başı çekiyor. Gelin, geçmişten günümüze en iyi fantastik edebiyat serilerini daha yakından tanırken, hep beraber hayallerde yolculuğa çıkalım.

Bilimkurgu ve fantastik eserlerin yanı sıra gizem ve korku türündeki romanları da seviyorsanız, Son Yılların En İyi 6 Korku Romanı yazımıza mutlaka gözatın.

Yüzüklerin Efendisi


Fantastik edebiyat serilerinin belki de en popüler olanı Yüzüklerin Efendisi’ni büyük bir ihtimalle artık bilmeyen yoktur. Bu kadar popüler olmasında ise tabii ki beyazperdeye aktarılmış olmasının büyük etkisi var. J. R. R. Tolkien’in 1954 yılında yayımlanan Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk kitabı Yüzük Kardeşliği oldu. Bunu arkasından aynı yılın sonuna doğru İki Kule ve 1955 yılında da Kralın Dönüşü takip etti. Orta Dünya’nın birbirinden renkli karakterleriyle henüz tanışmadıysanız, bu seriye öncelik tanımanızı öneririz. Tabii Hobbit serisini de unutmamak gerekiyor. Tolkien severlerin kutsal kitabı sayılan bu eserleri okuma listenize almayı unutmayın.

Yerdeniz


Fantezi edebiyatının bir diğer öncü ismi ise geçen yıl hayatını kaybeden ama ardında hem düşünsel hem de geniş hayal dünyasını paylaştığı eserler bırakan Ursula K. Le Guin . Le Guin’in fantezi edebiyatı alanında tıpkı Tolkien gibi birçok eseri bulunmasına karşın başyapıtı Yerdeniz serisini oluşturan kitapları. Öyküsel bir gelişim çizgisini takip ettiği için, ilk kitap olan “Yerdeniz Büyücüsü”nden başlayıp altıncı ve son kitap olan Öteki Rüzgar’a kadar sırayla okumanızı öneririz. Doğum, büyüme, ölüm, cinsellik gibi hayata dair temel kavramların sorgulandığı bu kitaplar okuyucunun ufkunu açan türde.

Buz ve Ateşin Şarkısı


Bu ismi okuduğunuzda belki birçoğunuza tanıdık gelmeyecek ama Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk kitabı Taht Oyunları dersek, hepinizin anlayacağına eminiz. Game of Thrones ile kalbimizi fetheden George R. R. Martin , eserleri dizi haline getirilmeden önce de fantastik edebiyat dünyasında rüzgar gibi esiyordu. Serinin ilk kitabı olan ve 1996 yılında yayımlanan Taht Oyunları’nı Kralların Çarpışması, Kılıçların Fırtınası, Kargaların Ziyafeti, Ejderhaların Dansı takip etti. Serinin devam kitapları olan Kış Rüzgarları ve Bahar Rüyası ise bir an önce yayımlansın diye beklediklerimizden.

Kara Kule


Fantastik edebiyatın bir diğer kült eserlerinden biri ise Stephen King ’in Kara Kule serisi . Yedi kitaptan oluşan eser, King’in 1982 yılında kaleme aldığı Silahşor ile başladı. Zamanda yolculuktan tehlikeli büyülere silahşorun kuleye doğru yaptığı yolculuğu anlatan seri western, bilimkurgu ve korku gibi ögeleri de barındırıyor.

Zaman Çarkı


Robert Jordan ’ın kaleme aldığı Zaman Çarkı serisi toplamda 14 ciltten oluşan kült yapıtlardan biri. Dünyanın Gözü ile başlayan uzun soluklu seride, iyiler ve kötüler arasındaki savaşa şahit olurken, kehanetler ve büyülerle çevrili bir dünya içerisinde kendimizi buluyoruz. Küçük bir köyde çobanlık yapan Rand adlı bir gencin dünyanın hem kurtarıcısı hem de yıkıcısı olan Yenidoğan Ejder’e dönüşme hikayesini okuyoruz.

Dune


Bir diğer kült eser ise Frank Herbert ’in kaleme aldığı Dune. Bilimkurgu ve fantastik öğelerin hakim olduğu Dune serisi altı kitaptan oluşuyor. Eleştirmenler tarafından alışılmışın dışında bir bilimkurgu olarak tanımlanan Dune, günümüz dünyasının birçok dinamiğine göndermelerde bulunarak aslında hayali bir dünyada aşina olduğumuz toplumsal öğelere değiniyor.