Evde Yapılabilecek Hobiler

Evde Yapılabilecek Hobiler

Evde yapılabilecek değişik hobiler nelerdir? Kadınlar ve erkekler için evde hobi seçenekleri hangileridir? Yanıtlar bu yazımızda!

Evde vakit geçirmek son derece keyifli olabileceği gibi, kimi insan için zorlayıcı olabilir. Özellikle boş vakit fazla geldiğinde ve kitap okumak ya da bir şeyler izlemek yetersiz gelmeye başladığında sıkılma potansiyeli artar. İşte tam da bu noktada devreye evde yapılabilecek hobiler girer.

Evde yapılabilecek değişik hobiler nelerdir?

Listemizde ilk olarak evde yapılabilecek değişik hobiler var. Evinizde geçireceğiniz vakitlere renk katmak istiyor ve gerek dijital çağın faydalarını değerlendirmeyi gerekse daha geleneksel bir şeyler deneyimlemeyi düşünüyorsanız bu önerilerimiz tam size göre!

– Upcycle yeteneklerinizi konuşturmak: Eskimiş ya da zedelenmiş bir ürününüzü atmak yerine onu ileri seviyede bir tasarıma dönüştürmek upcycle felsefesinin temeli. Siz de evinizdeki objelere bu gözle bakabilir ve

yaratıcı tasarımlar yapabilirsiniz. Boş kavanozları dekoratif objelere dönüştürmek gibi…

– Arkadaşlarla online kulüpler düzenlemek: Zoom, Houseparty, Google Hangouts gibi görüntülü görüşme platformları üzerinden çeşitli organizasyonlar düzenleyebilirsiniz. Bu bir kitap okuma kulübü de olabilir, bir çay saati sohbeti de… Buradan arkadaşlarınızla veya yeni tanışacağınız insanlarla bir araya gelerek ortak sohbet paylaşımlarında bulunabilirsiniz.

– Podcast’ler dinlemek: Takip ettiğiniz kişilerin konuk olduğu, ilgi alanlarınıza uygun podcast serilerini araştırın ve Spotify, vb mecralar üzerinden bu podcast yayınlarını dinleyin.

– Online eğitimlere katılmak: Gerek sosyal medya platformlarında canlı yayınlarla, gerek görüntülü konuşma platformlarında, gerekse farklı online eğitim sistemlerinde düzenlenen farklı atölye çalışmalarına katılabilirsiniz. Yemek kursundan yogaya, kişisel gelişim derslerinden resim yapmaya birçok evde hobi için ders bulmanız mümkün.

– Kaligrafi öğrenmek: Bir güzel yazı sanatı olan kaligrafi evde yapılabilecek hobiler arasında en şık olanlardan biri. Siz de güzel bir kalem ve kağıt sayesinde bu keyifli aktiviteyi yaparken hem el becerinizi geliştirecek hem de dinginleşeceksiniz.

– Kuşlar için yemlik yapmak: Camınızın kenarına, balkonunuza ya da bahçenize gelen kuşlar için yemlikler tasarlamaya ne dersiniz? Dışarıdaki Kuşları Beslemek İçin Kolayca Tasarlayabileceğiniz 5 Yemlik yazımıza göz atabilirsiniz.

– Gıdaları fermante edin: Gıdaların besin değerlerini kaybetmeden daha uzun süre saklanması için yapılan bir işlem olan fermantasyon yöntemi ile probiyotik turşular ve içecekler yapın.

Teraryum tasarlamak: Cam kaseler içerisinde sukulent, vb kaktüsler ve yaratıcılığı size kalmış süsler ile tasarlayabileceğiniz teraryum sanatı evde hobi fikirleri arasında en eğlencelilerden biri.

Kadınlar için evde yapılabilecek hobiler

Peki ya evde yapılacak hobiler kadın dediğimizde aklınıza neler gelmeli? İşte önerilerimiz!

– Yazı yazmak: İster eski usül kağıt kalem ile ister kendinize bir blog açarak ister Instagram gibi bir sosyal medya kanalı üzerinden istediğiniz konularda yazı yazın. Bu aktivite her şeyden önce en çok size çok iyi gelecek!

– Yemek yapmak: Elbette evde yapılabilecek hobiler arasında en keyiflilerden biri mutfakta vakit geçirmektir. İster ekmek yapın, ister fırında şaheserler yaratın, ister dünya mutfakları deneyin, ister farklı smoothie’ler hazırlayın.

– Dans etmek: Müziği açın ve dans etmeye başlayın. Enerjinizi çok iyi bir seviyeye çıkaracak olan bu hobi için Youtube kanallarındaki dersleri de izleyebilir ya da kend istediğiniz gibi serbest takılabilirsiniz.

Bitki yetiştirmek: Evde kendi besinlerinizi yetiştirmenin tam zamanı! Tohumları, saksılar, hazır edin ve ister salonunuzda ister balkonunuzda ister mutfağınızda bitki yetiştirmeye başlayın.

– Boyama yapmak: Yetişkinler için boyama kitapları evde yapılabilecek basit hobiler arasında. Dilediğiniz temaya sahip kitabı seçin ve rengarenk kalemlerinizi de alıp yumuşak bir müzik eşliğinde boyamaya başlayın.

– Örgü örmek: Bir kış klasiği olan örgü örmek de bu listemizde olmasa olmazdı!

– Meditasyon yapmak: Zihninizi dinginleştirmek için kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisi olan meditasyona başlayın ve her gün düzenli olarak yapın.

– Takı tasarlamak: İhtiyacınız olan alet edevatı edindikten sonra boncuklarl, zincirlerle ve bilimum malzeme ile kendinize hayalinizdeki takıları yaratın!

Erkekler için evde yapılabilecek hobiler

Peki ya evde yapılacak hobiler erkek dediğimizde hangi seçenekler karşımıza çıkar? İşte birkaçı:

– Bira yapmak: Erkekler için evde yapılabilecek hobiler arasında son zamanların en popülerlerinden biri kendi biranızı yapmak ilk sırada. Bunun için hazır satılan kitlerden edinmeniz yeterli!

– Youtube kanalı açmak: Dijital çağa ayak uydurun ve kendinize en sevdiğiniz ilgi alanınızdan bahsettiğiniz bir Youtube kalanı açın.

Dremel ile tasarımlar yapmak: Ahşap, metal, plastik ve cam gibi birçok farklı malzemeyi işleyebileceğiniz dremel isimli alet hemen her erkeğin hobi hayallerini süsleyebilir!

– Yeni bir dil öğrenmek: Bir erkek için evde yapılabilecek hobiler arasında en güzel olanlardan biri de yepyeni bir dil öğrenmektir. Hem beyninizin gelişmesine yardımcı olacak hem de ileriye dönük bir yatırım yapmış olacaksınız.

– Ahşap ile uğraşmak: Ahşap ile uğraşmak adeta bir meditasyon gibidir ve hemen her erkeğin hayalinde kendi mobilyasını kendisinin tasarlaması vardır. Siz de hazır evde vakit geçiriyorken ufak ufak ahşap işlerine başlayabilirsiniz.

Dart oynamak: Evde eğlenceli bir oyun ve hobi olarak dart da mutlaka denenmesi gerekenler arasında!

Maket yapmak: Bir erkeğin en sevdiği hobiler arasında maket yapmayı saymasak olmazdı. Maket araba, gemi, uçak yapmak adeta bir tutkudur ve evde geçireceğiniz vakitlere çok büyük bir keyif katacaktır.

Puzzle yapmak: Masanın üzerine binlerce parçayı yığmak ve bu parçaları birleştirerek sonuca ulaşmak… Bu keyfi belki de en son çocukken yaşadınız. Şimdi bunu yeniden deneyimleme zamanı. Özellikle üç boyutlu puzzle denemenizi tavsiye ederiz!

– Yeni bir enstrüman öğrenmek: Erkekler için hobiler arasında son önerimiz de yeni bir enstrüman öğrenmek. Online eğitimler sayesinde dilediğiniz müzik enstrümanı için ders alabilir ve müzik hayatınıza renk katabilirsiniz.