Evde Sabun Yapımı

Evde Sabun Yapımı

Evde sabun yapımı gözünüzde büyümesin. Bu bilgiler ve tariflerle kendi sabununuzu kendiniz yapmayı çok seveceksiniz!

Ellerimizin hijyeninin git gide daha da önem kazandığı son aylarda sabun en çok tükettiğimiz malzemelerden biri. Peki sürekli sabun almak yerine evde kendi sabununuzu yapmaya ne dersiniz? O zaman sabun yapımı hakkında bilmeniz gereken tüm detayları bu yazımızda incelemenizi tavsiye ederiz.

Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun aslında sadece iki ana bileşenden oluşan bir formüle sahiptir. Biri kostik, yani sodyum hidroksit. Diğeri ise zeytinyağı. Bu iki bileşenin birlikteliğiyle aralarında bir kimyasal reaksiyon oluşur ve ortaya sabun çıkmış olur. Bu iki temel içeriğe gerek sütler, gerek kükürtler, gerekse farklı esansiyeller ekleyerek farklı içeriklerde sabunlar yaratabilirsiniz.

Sabun yapımınının mantığı bu şekilde. Şimdi gelelim evde adım adım sabun yapım işlemlerine. Sizlere basit bir sabun yapımı örneği ile anlatacağız. İhtiyacınız olanlar 750 ml zeytinyağı, 90 gram kostik, 200 ml su ve istediğiniz esansiyel yağlar (lavanta, portakal, karanfil, tarçın, vs).

Öncelikle kostiğe çıplak elle dokunulmaması ve tene değmemesi gerektiğini hatırlatalım. Dolayısıyla sabun yaparken mutlaka uzun kollu giysinizi giyin, eldivenlerinizi takın ve hatta mümkünse maske kullanın.

Yapmanız gereken şey bir kabın içerisine suyu koyup, içerisine azar azar kostik dökmeniz ve tahta çubuk ile sürekli olarak karıştırmanız. Kostik ile su tepkimeye girdiklerinde ısı yaklaşık 75 dereceye ulaşır ve yaklaşık 15 dakikalık bir bekleme sonrasında karışım 45 dereceye kadar düşer.

Soğuyan karışım, içerisinde zeytinyağı olan bir kabın içerisine yavaşça dökülür ve blender ile sürekli olarak karıştırılır. Karışım koyu bir kıvam aldığında ise 20 ila 30 damla şeklinde istediğiniz esansiyel yağdan içerisine damlatılır.

Artık sabunları kalıplarına dökebilirsiniz. Bu şekilde 2 ila 3 gün sertleşmesi için bekletmenizi tavsiye ederiz. Sabunlar sertleştiğinde bıçakla keserek kalıplarından çıkarılabilir ve yine birkaç hafta kurumaları için serin, hatta mümkünse esintili bir yerde bekletilebilir.

Sabun Yapımı Malzemeleri

Peki evde sabun yaparken elinizin altında bulunması gereken sabun yapımı malzemeleri nelerdir? İşte listemiz:

– Kostik

Zeytinyağı

– Su

Sabun kalıbı

– Karıştırma kapları

– Tahta çubuk (karıştırma işlemi için)

– Çelik tencere

– Aroma için esansiyel yağlar

– Keçi sütü (eğer keçi sütü sabunu yapılacaksa)

– Süsleme ve/veya aroma için lavanta, vb bitki kuruları

Sabun Yapımı Tarifleri

Evde sabun yapımı için temel mantık ve malzemeleri öğrendik. Şimdi de gelelim farklı çeşitlerde sabunlar yapmaya.

Evde keçi sütü sabunu yapmak isteyenler için de bir tarif önerimiz var. İhtiyacınız olanlar 100 gram kostik, 100 gram sıcak su, 100 gram keçi sütü, 400 gram zeytinyağı, 50 gram hint yağı, 200 gram rafine hindistan cevizi yağı ve 150 gram shea yağı. Öncelikle keçi sütünü buz kübü kalıplarına dökerek buzlukta dondurun. Ardından kostikli suya küpleri eritir eritmez katı yağları eritmeye başlayın. Çelik tencerede çok düşük ısıda hindistan cevizi ve shea yağlarını ısıtarak eritebilirsiniz. Erir erimez ocaktan alın ve sıvı yağlara dökün. İyice karıştırın ve ısının 32 dereceye gelmesine kadar karıştırın. Isıya ulaştığında el blender’ı ile karıştırın ve karışımın koyu bir kıvam almasını sağlayın. Son olarak 8-10 damla istediğiniz esansiyel yağdan damlatabilir ve karışımı sabun kalıplarına dökebilirsiniz. Buzdolabında bir gün boyunca beklettikten sonra kalıbıyla birlikte tezgah üzerinde 3-4 gün boyunca sertleşmeye bırakın. Kestikten sonra da 3-4 hafta süresince esintili ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yere bırakın.

Peki evde bıttım sabunu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız size de bir tarifimiz var. İhtiyacınız olanlar 50 gram menengiç (bıttım ya da çitlembik olarak da bilinir) yağı, 6 gram buğday yağı, 34 gram zeytinyağı, 10 gram susam yağı, 13 gram kostik, 30 gram saf su. Su dolu kaba kostiği ekleyin ve karıştırın. Oda sıcaklığına erişmesini bekleyin. Başka bir kap içerisinde tüm yağları karıştırın. Oda sıcaklığındaki kostikli suyu yağların içine dökün. Sürekli olarak karıştırın. İçine bir çimdik tuz atarak sertleşmesini de sağlayabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat boyunca elle karıştırın veya daha kısa bir sürede blender ile kıvamını yoğunlaştırın. Kalıba dökün, üzerini streç filmle kapatıp havluya sarın. Bu şekilde bir gece bekletin ve ertesi gün havludan çıkarıp kuru ve serin bi alanda yaklaşık altı hafta boyunca bekletin.

Hep katı sabundan bahsettik ama eğer sıvı sabun nasıl yapacağız diyorsanız size de önerimiz var. Saf zeytinyağı sabununu bir bardağı dolduracak kadar oranda rendeleyin. Bir buçuk ya da iki bardak kaynamış suyun içine bu rendelenmiş sabunları dökün ve eritmek üzere karıştırın. Biraz soğuduktan sonra içerisine istediğiniz esansiyel yağdan 20 damla damlatabilirsiniz.