Evde Müzik Aleti Yapımı

Evde Müzik Aleti Yapımı

Tuvalet kağıdı ruloları, pipetler ya da pet şişeleri geri dönüştürerek birbirinden yaratıcı müzik enstrümanları tasarlamaya ne dersiniz? İşte evde müzik aleti yapımı hakkında tüyolar!

Hele ki çocuklar için faydaları saymakla bitmez. Müzik Derslerinin Çocuklar İçin 6 Faydası yazımızı tıklayarak bu faydaları okuyarak bu evde müzik aleti yapma konusunda çok daha fazla motive olabilirsiniz. Üstelik evde müzik aleti yapımı söz konusu olduğunda çocuğunuza sadece müzik sevgisi aşılamakla kalmıyorsunuz, bu el işi aktivitesi esnasında onun psikomotor, duygusal ve biişsel gelişimine önemli katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Birlikte evde müzik aleti yapmak esnasında farklı objelerin bir araya gelerek çıkardıkları sesleri keşfediyor, aynı zamanda el işi konusunda yeteneğinizi ve özgüveninizi ortaya koyuyorsunuz. Şimdi gelelim müzik aleti yapımı kolay önerilere…

El yapımı müzik aleti nasıl yapılır?

Evde kendiniz ses çıkaran müzik aleti yapımı aktivitesi yapmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken sıkı bir araştırma olacaktır. Belki de aklınıza hiç gelmeyecek bazı objelerden son derece yaratıcı müzik aletleri yaratmanız mümkün olacaktır. Araştırma konusunda iki yöntem ile ilerleyebilirsiniz. Biri, evde müzik aleti yapımı için internetten araştırma yapıp ihtiyaç duyacağınız malzemelerin siparişini verip işe koyulmak. Diğeri ise evinizdeki eşyalara bir başka gözle, ses çıkarma potansiyeli ile bakmak. Belki de çöpe atmakta olduğunuz tuvalet kağıdı rulosu gibi birçok malzeme aslında sizin için el yapımı müzik aletleri kolay malzemeler olabilir.

Evde müzik aleti yapmak için gerekenler

Evde farklı türde enstrümanlar yaratmanız mümkün. Bu hem sizin yaratıcılığınıza kalmış hem de elinizdeki malzemelere… Eğer evde müzik aleti yapımı için bir alışveriş yapacaksanız size aşağıda bahsedeceğimiz dört el yapımı müzik aleti için ihtiyacınız olacak gerekli malzemeler neymiş, sıralayalım.

Eğer pipetten müzik aleti yapacaksanız; 8 adet pipet, makas, cetvel, kalem ve koli bandına ihtiyacınız olacak.

Tuvalet kağıdı rulosundan müzik aleti yapacaksanız; boş tuvalet kağıdı rulosu, bol kürdan, tamir bandı, tutkal, karton, kuru bakliyatlar, pirinç ve makarna yeterli olacak. Süslemek için de boya kalemlerini hazırda bulundurmanızda fayda var.

Eğer evde marakas yapmak istiyorsanız; pet şişe, makas, tuvalet kağıdı rulosu, bant ve pirinç ve bulgur tanelerine ihtiyacınız olacak. Nasıl yapıldığı hakkında detaylar ise hemen aşağıda.

Evde hangi müzik aletleri yapılabilir?

Şimdi de sizlere evde müzik aleti yapımı detaylarından bahsedelim. İşte karşınızda 3 yaratıcı enstrüman:

İlk olarak pipetten müzik aleti yapımı ile başlıyoruz. Yapacağımız müzik aleti, yan yana bağlanmış farklı uzunluklara sahip kamışlar ile tasarlanmış olan ve neredeyse neolitik çağdan beri kullanılan bir müzik aletine benzeyecek: Pan flüt. Normalde metal, ahşap ya da kilden üretilen pan flütleri biz de evimizde basit bir yöntemle, pipetlerle yapacağız. Alışveriş listemizi yukarıda görmüştünüz, şimdi gelelim yapılışına. 8 adet pipetinizi cetvelle ölçerek şu boyutlarda işaretleyin ve boylarınız kısaltın: 19,5 cm – 17 cm – 15,5 cm – 14,5 cm – 13 cm – 11,5 cm – 10 cm – 9,5 cm. Ardından alt kısımları dümdüz ve eşit olacak şekilde hepsini birleştirip, dibine de tam gelmeyecek şekilde sıkıca koli bandı ile bantlayın. Sabitlenmiş olduklarında enstrümanınız hazır demektir, hafif yandan üfleyerek çalmaya başlayabilirsiniz!

Bir diğer önerimiz tuvalet kağıdı rulosundan müzik aleti yapımı… Öncelikle silindir rulonun içine farklı açılarda olacak şekilde kürdanlar delerek yerleştirin. Hem dışarı çıkan sivri kürdan uçları için hem de daha sağlamlaştırmak için kağıt rulonun dış kısmını tamir bandı ile tamamen bantlayın. Rulonun alt kısmını biraz taşacak şekilde kestiğiniz karton ile kapatın ve iyice tutkallayın. İçini fasülye, pirinç, makarna gibi ses çıkaracak şeylerle doldurun. Son olarak rulonun öbür tarafını aynı şekilde karton keserek ve yapıştırarak kapatın. Şimdi sallayın ve kartondan müzik aleti yapımı ile oluşan seslerin tadını çıkarın!

Şimdi de müzik aleti yapımı marakas ile devam ediyoruz. Evde eğlenceli bir marakas yapmaya pet şişelerinizi geri dönüştürerek başlayabilirsiniz. Öncelikle pet şişenin üst kısmından 10 cm, alt kısmından 5 cm kesin. Orta kısmı atabilirsiniz. Kesmiş olduğunuz bu üst ve alt parçaları ise birbirine birleştirin ve bantlayın. Tuvalet kağıdı rulosunu tek kenardan kesin ve pet şişenin kapağından girecek boyutta olacak şekilde yeniden, daha ince bir rulo haline getirin, bantlayarak sabitleyin. İçini de pamuk gibi bir malzeme ile doldurun. Pet şişe kısmına ses çıkacak pirinçler, bulgurlar doldurun. Son olarak ince ruloyu da pet şişenin ağzından sokarak bant ile sabitleyin. Böylece tutma yerini de yapmış olacaksınız. Son olarak marakasınızı renkli boyalar ile renklendirip süsleyebilirsiniz.