Evde Dikişin Püf Noktaları

Evde Dikişin Püf Noktaları

10161
Evde Dikişin Püf Noktalarımain

Sürekli pişti olmaktan sıkılanlar, günden güne tekdüzeleşen hazır giyim koleksiyonları artık pek de ilgisini çekmeyenler, alışveriş çılgınlığına biraz ara verip el emeği ile üretmek isteyenler için ideal bir aktivite olan evde dikiş dikmek, şu sıralar Hollywood ünlüleri arasında bile son derece popüler olan bir trend. Hem stres atıp hem de kendi kendinizin modacısı olmak isterseniz evde dikişin püf noktalarına göz atın!

1. Doğru Ölçü Almak

Doğru ölçü almak, bedeni saran ve kusursuz görünen bir elbise dikmenin ilk kuralıdır. Bunun için yapmanız gereken, öncelikle uluslararası standartlara uygun bir mezura edindikten sonra vücut kısımlarının nasıl ölçüleceğine dair bilgi sahibi olmak. Örneğin bel ölçümünü, göğüs kafesinizin bitip karnınızın başladığı boşluğu baz alarak yapmanız gerekirken, basen ölçümü yaparken kalçanızın altından başlayıp üst bacak bölgesine doğru uzatan çemberi takip etmelisiniz. Aksi halde dikeceğiniz giysilerde pot adı verilen bolluklar oluşabilir.

shutterstock_183760319

2. Dikiş Çeşitlerini Öğrenmek

Evde dikiş dikmek basit bir iş gibi görünse de, bazı basit teknikleri öğrenmeden yola çıkmamakta fayda var. Evde kullandığınız dikiş makinesinin sahip olduğu özellikleri ve atabildiği dikiş çeşitlerini öğrenerek işe başlayın. Bu aşamada, kullanmadığınız kumaş parçalarını deneme tahtası olarak kullanarak, çıraklık döneminizi çabucak atlatabilirsiniz.

shutterstock_98293160

3. Doğru Kumaş Seçimi Yapmak

Dikiş dikmeye yeni başlayanlar genelde; minder kılıfı, bez çanta ve kalem etekler üzerinde çalışırlar. Ancak bu giysi ve ürünleri dikerken kumaş seçimine dikkat etmelisiniz. Örneğin jean ya da deri türevi kumaşlar kullanmak, dikiş dikmeye yeni başlayanları epey zorlayabilir. Bu aşamada esnek, kaygan ve fazlaca sert kumaşlar yerine krep ve koton kumaşlar kullanarak elinizin dikişe alışmasını sağlayın ve motivasyonunuzun düşmesine izin vermeyin!

shutterstock_137244086

4. Elbiseleri Modifiye Etmek

Evde dikiş dikmenin tek yolu kalıp çıkararak yeni giysiler yaratmak değil! ‘’Ben kalıpla falan uğraşamam’’ diyenlere tavsiyemiz, uzun zamandır dolapta duran eski veya modası geçmiş elbiseleri küçük dokunuşlarla hayata döndürmeleri. Maksi eteğin aşırı moda olduğu bir sene aldığınız eteği şirin bir mini eteğe dönüştürebilir ya da eski jean pantolonlarınızı biraz taşlayarak cool bir jean şort sahibi olabilirsiniz. Bu konuda sadece yaratıcılığınızla sınırlısınız.

[wonderplugin_carousel id=”377″]