Ev Tipi Dikiş Makineleri İle İlgili Merak Edilen Her Şey

Ev Tipi Dikiş Makineleri İle İlgili Merak Edilen Her Şey

4328

Dikiş makinesi tavsiyelerinden kullanım ipuçlarına; en keyifli hobilerden biri olan dikiş hakkında bilmeniz gerekenler burada!

Evde yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de dikiş dikmektir. İster sevdiklerinize ister kendinize kıyafetler dikme, ister evdeki tekstil ihtiyaçlarınızı tasarlayıp karşılama keyfini bir kez yaşadığınızda bir daha hep yapmak isteyeceksiniz. Biz de bu yazımızda sizlere bu konuda yol göstermek istedik ve dikiş makinesi tavsiyesi ile birlikte ev tipi dikiş makinesi kullanımı hakkında bilgiler paylaşalım dedik.

Ev tipi dikiş makinesi modelleri

Öncelikle sizlere dikiş makinesi markaları arasından seçtiğimiz birkaç model sunuyoruz:

Singer Simple 3223 Dikiş Makinesi: Basit dikiş işleri için ihtiyaç duyabileceğiniz temel dikiş özelliklerine sahip olan bu ev tipi dikiş makinesi 23 farklı dikiş ve dekoratif desene sahip. Aynı zamanda 4 adımda ilik açabilme, 5 mm genişliğinde zigzag yapabilme gibi özellikleri de bulunan bu Singer dikiş makinesi 7,3 kg ağırlığında.

Janome Jem Gold Plus Dikiş Makinesi: İlik dahil 9 farklı dikiş ve desen fonksiyonuna sahip olan bu ev tipi dikiş makinesi 5 mm genişliğide zigzag yapabilme ve 4 adımda istenilen boyutta ilik açabilme özelliklerini de barındırıyor.

Pfaff Smarter 130 S Dikiş Makinesi: 21 değişik dikiş ve dekoratif desen sunabilen dikiş makinesi 4 adımda ilik açabilme ve otomatik iplik takabilme özelliklerine sahip. Aynı zamanda ayarlanabilir dikiş uzunluğu, geri dikiş, dişli düşürme gibi özellikleri ile de öne çıkıyor.

Brother XT37 Dikiş Makinesi: Japon markanın bu ev tipi dikiş makinesi 37 değişik dikiş fonksiyonuna sahip. 7 mm dikiş genişliği, otomatik iplik takma, otomatik olarak tek aşamada ilik açma, kolay makara sarma gibi özelilkleri bulunan makinenin gözü yormayan LED aydınlatma sistemi de avantaj sağlıyor.

Juki HZL-12Z Dikiş Makinesi: İlik dahil olmak üzere 5 dekoratif dikiş fonksiyonu bulunan el dikiş makinesi 5 mm genişliğinde zigzag yapabilme özelliği bulunduruyor. Kol ve yaka dikişi için burunlu gövdesi ile öne çıkan makine, 4 aşamalı otomatik ilik açma ve geri dikiş yapma özelliklerine de sahip.

Bernina Bernette sew&go 3 Dikiş Makinesi: Bu makinede maksimum 5 mm’lik dikiş genişliği olan ilik dikişi de dahil olmak üzere 19 değişik dekoratif dikiş seçeneği bulunmaktadır. Aynı zamanda otomatik iplik geçirici ve iplik kesici özellikleri de hızlıca ve kolayca dikiş yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Dikiş makinesi nasıl kullanılır?

Şimdi de gelelim dikiş makinesi nasıl çalışır sorusunun yanıtlarına. Her ne kadar her dikiş makinesi modelinin özellikleri farklı olsa da temel olarak işleyişleri aynı mantıktadır. Öncelikle önemli olan, makinenin parçalarının hangi işe yaradığını kavramaktır.

Volan isimli parça elimizle kendimize doğru olan yönde çevirmek suretiyle iğneyi yukarıya ve aşağıya iletletmemizi sağlayan parçadır. Genelde metal ya da plastik olan yatay makara pimi ise üst iplik makarasını taktığımız yerdir. Masura sarıcı, alt iplik için masura bobinlerini sardığımız parçaya verilen isimdir. Desen düğmesi ise düz ya da zigzag dikişler, ilik açma ve çeşitli desenleri ayarlayabildiğimiz düğmedir. Dikiş uzunluğu düğmesi ilmeklerin kısa ya da uzun olmasını seçebildiğimiz düğmedir. İplik tansiyonu ayar düğmesi hem üst hem alt ipliğin eşit bir gerilim ile dikiş yapabilmelerini sağlayan en önemli ayarı sağlayan parçalardan birisidir. Dişli plakası, kumaşınızı ilerletebilmeniz için dişlilerin bulunduğu, aynı zamanda da iğnenin içinden geçmesi için boşluğu bulunan parçadır. İki adet koldan biri olan baskı ayağı kolu, aşağıya ve yukarıya doğru hareket eden baskı ayağının kontrolünü sağlamaya yarar. Ters dikiş kolu ise sağllamlaştırma dikişi için kullanılır.

Bu teknik bilgilere hakim olmak, dikiş dikmenin en temel adımlarından biri. Ardından makinenizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Masura parçasını yerinden çıkarın ve masurayı ipliğinize dolayın. Ardından aynı yere masurayı yeniden yerleştirin. İpi makara kısmındaki delikten geçirin ve ipin oldukça gergin olmasına özen gösterin. Makara sarma parçasını sağa çevirin ve pedala basarak sarmaya başlayın. İpliğinizi iplik tutacak kısmına yerleştirin ve numaralı şekilleri takip ederek ipleri oradan geçirin. İpi tüm numaralardan sırayla geçirdikten sonra ipliği iğneye geçirin. Dikişi kumaşa sabitlemeye yarayan parçayı kullanın. Dikiş desen düğmesinden istediğiniz deseni seçin. Tansiyon ayarını 3 ve 4’e getirerek ipin sıkılığını ayarlayın. İğnenizi gerekiyorsa değiştirin. Şimdi dikişinize başlayabilirsiniz! Evde Dikişin Püf Noktaları yazımızı da tıklayarak daha detaylı bilgilere de sahip olabilirsiniz.