Eski Mobilyaları Yenilemek İçin 5 Pratik ve Eğlenceli Yöntem

Eski Mobilyaları Yenilemek İçin 5 Pratik ve Eğlenceli Yöntem

5073

Artık kullanmadığınız ya da yenilemeyi düşündüğünüz eski mobilyalarınızı değerlendirmenin yolları.

Sizin de evinizde yıllardır kullanılıp eskimeye yüz tutmuş ya da artık kullanılmayıp bir köşeye bırakılmış olan mobilyalar var mı? Belki bir aile büyüğünüzden yadigar retro ahşap sandalye , belki de okul döneminde kullandığınız masanız artık işlevsiz kalmıştır. Onları elden çıkarıp yenilerini almak yerine elden geçirip kendi zevkinize göre kişiselleştirmeye ne dersiniz? “Benim hiç elim yatkın değil” ya da “Onunla mı uğraşacağım yenisini almak varken” diye düşünüyorsanız, önce bir önerilerimize göz atmanızı öneririz, çünkü eski mobilyaları yenilemek tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Öncelikle evinizdeki bu tür mobilyaları bir gözden geçirin ve yenilenebilecek türde olanları bir kenara ayırın. Bunu yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve belki de yeni bir hobi edinmiş olacaksınız. İşte birbirinden pratik ve eğlenceli fikirlerimiz. Dekorasyona meraklıysanız, 2019 trendlerini keşfetmek için 2019’da Popüler Olacak ve Popülerliğini Yitirecek 7 Trend yazımızdan fikir alabilirsiniz.

Renk verin


Yıllardır kullandığınız sandalyenizin sadece görüntüsü eskimiş ama kendisi sağlam ve işlevini yerine getirmeye devam ediyorsa, onu boyayarak yepyeni bir hale getirebilirsiniz. Öncelikle kullanacağınız alanın dekorasyonuna uygun olacak bir renk seçin. Direkt vernikli yüzeylerin üstüne uygulanabilir olan boyalardan tercih edin. Bu sayede zımparalama ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca sandalyenin tamamını boyamak yerine ayaklarını gövdesinden farklı bir renkte boyayabilir ya da puantiyeli veya çizgili desenler yapabilirsiniz. Sandalyenin tamamını sprey boya ile de boyayabilir, desenler içinse ince uçlu bir boya fırçası kullanabilirsiniz.

Yaratıcı fikir

Salondaki sehpanızı yenilemek için birkaç seçeneğiniz var. Öncelikle üzerindeki boyayı zımparalayarak ham ahşapa ulaşabilirsiniz. Doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız, mat vernik ile üstünden geçebilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz. Veya salonunuzun dekorasyonuna uygun olacak şekilde bir renk seçip zımparaladıktan sonra boyayabilir, ardından da üstüne vernik sürerek koruma altına alabilirsiniz. Yaratıcılığınızı konuşturmak istiyorsanız da sehpanın üstüne polaroid fotoğraflar , rozetler, şişe mantarları veya kapaklarıyla bir kolaj yapıp tutkalla yapıştırabilir, üstüne de sehpanızın ölçülerinde bir cam kestirip yerleştirebilirsiniz.

Desen çılgınlığı

Stencil olarak bilinen genelde grafiti sanatçılarının kullandığı bu yöntemi siz eskimiş olan mobilyalarınıza uygulayabilirsiniz. Öncelikle dönüştürmek istediğiniz mobilyanın tamir edilmesi gerken yerlerini elden geçirin, ardından da çıkardığınız şablonları istediğiniz alana yerleştirerek içlerini boyayın. Bu işlem için sprey boya işinizi kolaylaştırır. Boya kuruduktan sonra üstünden zevkinize göre mat ya da parlak vernikle geçmeyi unutmayın.

Pratik çözümler

Mobilyanızı yenilemek için özel olarak tasarlanmış olan rengarenk ve desenli yapışkanlı folyolardan yararlanabilirsiniz. Genelde çekmece içlerine ya da mutfak dolaplarının içi için kullandığımız bu yapışkanlı folyoları eskimiş şifonyerinizin üstüne uygulayabilir ya da yemek masasında kullanabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan ölçüleri doğru alıp folyoyu doğru boyutlarda kesmek için bir cetvel ve maket bıçağı . Sehpa ve yemek masasına bu uygulamayı yaptıktan sonra üstüne cam bir plaka yerleştirerek pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca beğendiğiniz bir duvar kağıdını da yine bu işlem için kullanabilirsiniz. Uygulamak istediğiniz alanın yüzeyine zamkı sürdükten sonra kağıdı yerleştirmeniz yeterli, ancak hava kabarcığı kalmamasına özen göstermeyi unutmayın.

Çok işlevli

Artık çok eskidiği için elden çıkarmayı düşündüğünüz bir şifonyeriniz varsa, çekmecelerinden kütüphane yapmaya ne dersiniz? Önce çekmecelerin zemininde yer alan plakayı çıkarın, ardından istediğiniz bir renkteki boya ile her tarafını boyayın. Boya kuruduktan sonra duvara asın. Her çekmeceyi üst üste yerleştirebileceğiniz gibi, asimetrik şekilde konumlandırarak modern bir görünüm de elde edebilirsiniz. Şifonyerin iskeletini ise çekmecelerin olduğu yerlere ahşap plakalar yerleştirerek açık dolaba çevirip mutfağınızda ya da banyonuzda değerlendirebilirsiniz.