Eski Eldivenlere Yeni Tasarımlar

Eski Eldivenlere Yeni Tasarımlar

main

Son zamanların hem faydalı hem de eğlenceli bir trendi var: Kendin yap projeleri. Geri dönüşüm konusuna özellikle dikkat etmemiz gereken bu günlerde, eskimiş eşyalarımızı çöpe atarak çevre kirliliğinin biraz daha artmasına neden olmak yerine neden onları birkaç dokunuşla yepyeni bir ürüne dönüştürmeyelim? Madem mevsim kış, eldivenleri ele alalım dedik. Eski eldivenlerinizden yeni eşyalar ortaya çıkartabileceğiniz gibi, onları yaratıcı dokunuşlarla son moda ya da tamamen kendine özgü bir eldivene dönüştürebilirsiniz.

Eski Eldivenlerini Atma, Yenile!

Eski Eldivenlerini Atma, Yenile!

Bazı kısımları eskimiş ya da yırtılmış eldivenleriniz hâlâ kullanılabilir, onları hemen atmayın. Eğer parmak kısımları yırtıksa, en basitçe bu kısımlarını keserek onları parmaksız eldivenlere dönüştürebilirsiniz. Eğer yırtıklar daha çok el veya aya bölgesindeyse, oralara kendi tasarladığınız şekilleri yama olarak işleyebilir, kimsede bulunmayan bir eldivene sahip olabilirsiniz.

Kes, Birleştir, Yapıştır ve Dik

Kes, Birleştir, Yapıştır ve Dik

Dikiş konusunda yetenekli elleriniz varsa, eski eldivenlere yeni bir görünüm kazandırmak sizin için pek zor değil. Birkaç farklı eldivenin parmak kısımlarını başka bir eldivene dikerek rengârenk bir eldiven oluşturabilirsiniz. Eldivene danteller aplike etmek ise onları daha kışkırtıcı modellere dönüştürür. Yaratıcılığınızı konuşturun!

Eski Eldivenlerden Doğan Sevimli Canavarlar

Eski Eldivenlerden Doğan Sevimli Canavarlar

Fotoğraf: www.amotherthing.com

Eldivenlerden çocuğunuz için oyuncak yapmaya ne dersiniz?

Başlangıç olarak kolay bir tasarıma bakalım. Malzemelerimiz: Eski eldivenler, düğmeler, kumaş parçaları, dolgu malzemesi (pamuk, sünger vb.), kumaş yapıştırıcıları ve dikiş malzemeleri.

Önce eldivenimizin bir tarafını yüz olarak düşünüp düğmelerden gözler, kumaş parçalarından ağız ve burun yapalım. Sonrasında içlerini dolgu malzemesiyle dolduralım. Daha sert bir dokusu olsun istiyorsanız keçe parçalarını kullanabilirsiniz. Daha yumuşak bir doku yaratma amacındaysanız sünger veya pamuk gibi malzemeleri tercih edebilirsiniz. Son olarak, eldivenin açık olan tarafını diktiğimizde sevimli canavarlarımız eğlenceli oyunlara hazır olmuş hale gelecekler.

Bir Zamanlar Eldivendi, Şimdi Arkadaş Canlısı Bir Ayı

Bir Zamanlar Eldivendi, Şimdi Arkadaş Canlısı Bir Ayı

Fotoğraf: www.amotherthing.com

İkinci olarak, biraz daha maharet isteyen bir tasarımımız var. Malzemelerimiz öncekilerle aynı ama ek olarak bir de makasa ihtiyacımız var bu sefer. Eldivenimizin aya bölgesinden gövde ve baş kısmını oluşturacağız. Gövde bölgesi için işaret ve orta parmağın yarısını ayanın bir kısmıyla birlikte keselim. Aya kısmının kalanı kafa olacak. Başparmaktan kuyruk yapacağız, yüzük ve serçe parmağından da kolları. Bu bölgelere dolgu malzemesini yerleştirip birbirlerine diktikten sonra yüzünü düğmeler ve kalemlerle istediğimiz gibi tasarlayabiliriz. Dikme ve kesme işlemlerini değil ama doldurma işini çocuğunuza bırakabilirsiniz. Eldiven ayınıza isim takmayı unutmayın!