En Güzel Sualtı Fotoğrafları İçin 6 Temel Kural

En Güzel Sualtı Fotoğrafları İçin 6 Temel Kural

1829

Denizin altında hem gizemli hem de rengârenk bambaşka bir dünya var. Fotoğrafçılığa meraklıysanız, sualtını keşfederken, bu anları ölümsüzleştirmek için tüyolarımızdan faydalanın.

Sualtı bambaşka bir dünya; adeta bilimkurgu romanlarından çıkmışçasına canlılara, renklere ve görüntülere ev sahipliği yapar. Sualtından güzel kareler elde etmek ise oldukça meşakkatlidir, ancak ileri düzeydeki dijital kameraların imdadımıza yetiştiği de bir gerçek. İşte sualtı fotoğrafçılığı ilginizi çekiyorsa, başlamadan önce bilmeniz gerekenler.

Renkleri yakalayın

Su, kırmızı, turuncu, yeşil gibi renkleri emer. Bu yüzden sualtı fotoğraflarınız gözle gördüğünüz renklerden ziyade mavi tonlarında çıkar ve ne kadar derine inerseniz, o kadar renkler yutulur. Bunu engellemek için flaş ya da strobe adı verilen özel ışıkları kullanmanız gerekir. Daha canlı renkler elde etmek için buna ihtiyacınız olacak.

Çekim mesafesi

Su kontrastı, renkleri ve keskinliği azaltır. Bu yüzden sualtında çekeceğiniz görüntüye en az bir metre kadar yaklaşmanızda fayda var. Sualtı fotoğrafçılığında genellikle makro lensler tercih edilir. Çekmek istediğiniz en küçük detayları bu lens sayesinde hem renk hem detay olarak daha rahat yakalayabilirsiniz. Geniş açılı lens de aynı şekilde yakın plandan daha geniş görüntüler elde etmenize olanak tanır. Genel bir görüntü almayı planlıyorsanız, bu tür lensi tercih etmenizi öneririz, yoksa çektiğiniz karedeki renk ve kontrast tatmin edici bir sonuç vermez.

Bol bol pratik yapın

Daha önce sualtında fotoğraf çekme deneyiminiz olmadıysa, önce havuzda biraz pratik yapın. Havuzdaki çekimlerde fotoğraf makinenizi korumak için çok da pahalı olmayan su geçirmeyen case’lerden kullanabilirsiniz. Ayrıca doğal ışıkla kameranızın flaşı arasında doğru dengeyi yakalamak için de sualtında bolca pratik yapmaya ihtiyacınız olacak.

Doğru zamanda dalın

Sualtı fotoğrafı çekmek için ideal zaman sabah 10.00 ile öğlen 14.00 saatleri arasıdır. Gün ışığı sualtını aydınlatarak, daha doğru renkler elde etmenizi sağlar. Yani sabah saat 08.00’de fotoğraf çekmeye gitmeniz, size tatmin edici bir sonuç vermez, ancak yanınızda storbe flaşınız varsa işiniz biraz daha kolay olabilir. Unutmayın ki ne kadar derine inerseniz, o kadar güçlü bir flaşa ihtiyacınız olacak.

Bakış açısı

Sualtında çekeceğiniz şeyi üstten çekmek yerine ya onunla göz hizasına gelin ya da biraz daha alttan çekmeye çalışın. Böylece derinlik ve görselde oluşabilecek deformasyonu daha doğru bir şekilde ayarlayıp önleyebilirsiniz.

Teknik bilgiler

Sualtı çekimi yaparken mümkün olan en düşük ISO değerini seçmeye özen gösterin. Aynı zamanda sualtı çekimleri için RAW modda çekim yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece çektiğiniz karelerin renkleri ve kontrastıyla daha rahat oynayabilirsiniz.