Emojiler Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey

Emojiler Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey

537

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen emoji’leri daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Duygularımızı tarif etmek için artık kelimelerden ziyade emoji’leri kullanmayı tercih ediyoruz. Emoji’lerle kahkaha atıyor, utanıyor, sinirleniyor veya sevgimizi gösteriyoruz. Peki, bu emoji’ler nereden çıktı? Gelin hayatımızı istila eden emoji’leri 17 Temmuz Dünya Emoji Günü ’nde daha yakından tanıyalım. Ayrıca siz de emoji tutkunuysanız, Dünya Emoji Günü’ne Özel: GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz 22 Ürün yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz.

Emoji’ler nereden geliyor?

İster inanın ister inanmayın emoji’lerin geçmişi aslında 1999 yılına dayanıyor. Ancak hayatımızın tam ortasında yer edinmesi Apple’un iOS 6 sürümüyle birlikte 2012 yılında gerçekleşti. Emoji klavyesinin iPhone’a yüklenmesiyle birlikte mesajlarımız daha renkli ve eğlenceli bir hal aldı. Günümüzde başta Instagram, Facebook ve Twitter olmak üzere emoji’ler her türlü sosyal medya mecrasında kullanılıyor.

Kelime olarak hayatımıza girişi

Emoji, 2012’den itibaren o kadar çok kullanılmaya başlandı ki 2013 yılında Oxford Sözlüğü artık bunu görmezden gelemedi ve Emoji kelimesine yer verdi.

Kısa belgeseli bile var

Emoji takıntımızı konu edinen kısa bir belgesel yapıldı. Dissolve.com’un hazırladığı film iki dakikadan daha kısa olmasına karşın bizim ilginç ve kafa karıştırıcı derecedeki emoji takıntımızı çok güzel bir şekilde özetliyor.

Emoji’yle tarif etseniz

Geçen Nisan ayında pazarlama şirketi Crowdtap ilginç bir araştırma yaptı. Çalışanlardan en beğendikleri markayı sadece emoji’yle tarif etmelerini istedi. Apple için kalp gözlü emoji, Google için güneş gözlüklü emoji ve Microsoft içinse en çok standart gülen yüz tercih edildi.

İlginç dövmeler

Fotoğraf: Instagram
Emoji’ler hayatımızı istila etti derken, aslında çok da abartmıyorduk. Emoji’lerin bu kadar popüler hale gelmesiyle birlikte dövme olarak sıklıkla karşımıza çıkar oldu. Atlanta Hawks basketbol takımının oyuncularından Mike Scott, her iki koluna birden sayısız emoji dövmesi yaptırdı. Ancak daha da ilginci, müzik dünyasının çılgınlıklarıyla tanınan siması Miley Cyrus ’tan geldi. Cyrus, alt dudağının iç tarafına üzgün kedi emojisinin dövmesini 2014 yılında yaptırdığında çok konuşulmuştu.

Kısa kısa

  • İlk emoji 1999 yılında Japonya’da Shigetaka Kurita tarafından yaratıldı.
  • Dünya Emoji Günü ilk olarak 2014 yılında kutlanmaya başlandı.
  • Her geçen gün yenisi eklenen emoji’lerin sayısı Temmuz 2017 itibarıyla 2.666’dı.
  • Facebook kullanıcıları her gün birbirlerine yaklaşık 60 milyar emoji yolluyor.
  • Facebook’ta en çok kullanılan emoji’ler arasında gözünden yaşlar gelerek gülen emoji, kalp gözlü emoji ve öpücük yollayan emoji bulunuyor.
  • Amerikalıların yüzde 76’sı iş ortamında da emoji’leri kullanıyor.
  • Kadınların yüzde 78’sinin, erkeklerinse yüzde 60’ının düzenli emoji kullanıcısı olduğu iddia ediliyor.