Elektronik Müzik Yapmaya İlgi Duyanlar İçin Öneriler

Elektronik Müzik Yapmaya İlgi Duyanlar İçin Öneriler

3074

Gönlünü elektronik müziğe vermiş ve artık kendi şarkılarını üretmek isteyenlerin ihtiyaç duyacağı bütün ekipmanları araştırdık.

Tekrarlayan, bir alçalıp bir yükselen ritimler… Elektronik müzik söz konusu olduğunda sadece dinlemekle yetinmeyip “Ben de kendi müziğimi yapmak istiyorum” diyorsanız, kolları sıvamanın tam vakti. Nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, kendi parçanızı veya remiksinizi yapabilmeniz için ihtiyacınız olan araç gereçlere dair her şeyi burada bulabilirsiniz.

Başlangıç aşaması

Elektronik müzik yapabilmeniz için birkaç araç olmazsa olmaz, ancak bunlar maddi yönden gözünüzü korkutmasın, çünkü kendi müziğinizi çok büyük bir bütçe ayırmadan da yapabilirsiniz. Bir bilgisayar, dijital ses işleme istasyonu olarak bilinen DAW yazılımı, kulaklık ya da hoparlör ve midi klavye kendi elektronik müziğinizi yapabilmeniz için gerekli ekipmanlar.

Yaratım süreci

Kimse sizden sıfırdan harika bir elektronik müzik parçası yaratmanızı beklemiyor. İşe küçük küçük alıştırmalar yaparak başlayabilir ve sevdiğiniz DJ’lerin setlerinden beğendiğiniz parçaları seçip onlardan ilham alarak kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Yapı oluşturun

Melodiler, vuruşlar, vokaller, sesler… Bu öğeler bir araya geldiğinde belli bir tutarlılığa sahip olmalıdır. Bu yüzden tıpkı yazı yazıyormuş gibi düşünün ve yaptığınız parçanın giriş, gelişme, sonuç bölümlerini içerdiğinden emin olun. Özetle şarkınızı ete kemiğe büründürecek bir yapı üstüne inşa edin.

Araştırın

Elinizin altında internet gibi bir kaynak varken, günümüzde istediğiniz her şeyi öğrenme şansınızın olduğunu asla göz ardı etmeyin. YouTube’tan “Elektronik müzik nasıl yapılır?” başlıklı videolarla işe girişebilir ve hatta yabancı blogları takip ederek üretim sürecinizi zenginleştirebilirsiniz.

Bilgisayar

Öncelikle elektronik müziği yapabilmeniz için bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Ancak bunun için illa MacBook Pro gibi güçlü ve oldukça pahalı olan bir bilgisayara ihtiyacınız yok, önemli olan dijital ses işleme istasyonu yazılımını kaldırabilmesi. Size aşağı yukarı fikir vermesi için bilgisayarınızın özellikleri şunları kapsamalı: 16 GB ram, 2.5 GHz, 1 TB saklama alanı ve en az iki adet USB çıkışı.

Yazılım

Söz konusu elektronik müzik olunca en önemli konu hangi yazılımı kullanacağınız. Dijital ses işleme istasyonu yazılımlarından en çok tercih edilenlerden birini seçebilirsiniz: Ableton Live, Logic Pro ve FL Studios.

Midi klavye

Kullandığınız birçok enstrüman midi klavye aracılığıyla kontrol edilir. Bunlar aslında normal klavye ile aynı özelliklere sahiptir, ancak ses çıkarmak yerine midi verilerini müzik yapım yazılımınıza aktarırlar. Bilgisayarınıza USB ile bağlayarak kullanabilir ve bu sayede kayıtlar üstünde oynayarak farklı altyapılar elde edebilirsiniz.

Kulaklık

Aslında ilk aşamada çok çok iyi bir kulaklığa ihtiyacınız yok, ancak işleri biraz ilerlettikten sonra bu iş için özel olarak tasarlanmış kulaklıklardan mutlaka bir tane edinmenizi öneririz. Ancak hoparlör kullanmayı düşünüyorsanız, bu bilgisayarınızın yanında aldığınız standart hoparlörlerden olmamalı. Çünkü işin en önemli kısmı, enstrümanları ve ses dosyalarını iyi bir şekilde duyabilmeniz.

Müzik prodüksiyonu kontrol cihazı

Dijital ses işleme istasyonu yazılımlarında oluşturduklarınızı size ilham verecek şekilde gerçekleştirmenizi sağlar ve elektronik müzik yapımıyla ilgilenenlerin mutlaka elinin altında olması gereken araçlardandır. Sanal enstrümanlar ile yaptığınız kayıtların ve bestelerin çalışmasını sağlar. Bestelerinizi kolayca kaydetmenize olanak tanır.