Ekoturist Olmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

Ekoturist Olmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

533

Çevreye duyarlı birisiyseniz, çevre dostu turist yani ekoturist olmanızın tam sırası!

Tatile gitmek kadar güzel bir şey var mı? Peki, kendinize kısa bir mola şansı tanımışken, çevre için de iyi bir şeyler yapmaya ne dersiniz? Çevreye ve doğal alanlara yönelik duyarlılığın artmasıyla birlikte ekoturizm adı verilen yepyeni bir seyahat çeşidi ortaya çıktı. Her şeyin doğalını, organiğini ararken, kendinizin nasıl çevre dostu bir seyahatsever yani ekoturist olabileceğini birkaç kolay adımla öğrenebilirsiniz.

1. Seçenekleri araştırın

Mükemmel seyahat destinasyonunu bulmak düşündüğünüz kadar kolay değil, hele ki bir ekoturistseniz, işiniz çok daha zor diyebiliriz. Seyahate çıkmadan önce derinlemesine bir araştırma yapmanızı öneririz. Bu sayede çevre dostu ürünleri kullanan otellerde konaklama şansını yakalayabilirsiniz.

2. Ulaşım

Bazıları için stresli ve hatta rahatsızlık verici olan uçakla seyahat etme aslında birçok kişi için en elverişli ulaşım yollarından biri. Ancak uçakların seyahat sırasında ürettiği ve atmosfere bıraktığı karbondioksit oranı çevre için oldukça zararlı. Bu yüzden gitmek istediğiniz yer için alternatif ulaşım yollarını araştırın.

3. Hafif bavullar

Bavul toplama sanatı diye bir şey olduğu kesin. Bavulunuz ne kadar hafif olursa, çevreye o kadar yararlı olursunuz. Bavulunuzun hafif olması nasıl bir yarar sağlayabilir diye düşündüğünüze eminiz. Ulaşımınızı uçakla yapmak durumunda kaldıysanız, bagajınızın hafif olması uçağın daha verimli yakıt kullanmasını sağlar.

4. Yerli gibi yaşayın

Gittiğiniz yeri bir turist gibi değil de, oranın yerlisi gibi yaşayın. Bu hem tatil deneyiminizi daha ilginç hale getirir hem de çevreyi korumaya yardımcı olmanıza olanak tanır. Örneğin otelde kalmak yerine bir daire kiralayabilirsiniz.

5. Sağduyulu olun

Tatiller, rahatlayıp, kelimenin tam anlamıyla ayaklarımızı uzatıp dinlendiğimiz anlardır. Ancak dinleniyor olmamız, sorumluluk sahibi olmayacağız anlamına gelmiyor. Örneğin bir daire ya da evde konaklıyorsanız, geri dönüşümü mümkün olan çöpleri diğerlerinden ayırabilirsiniz. Tabii evde yokken, ışıkları ve klimayı kapalı tutmaya özen göstermeniz de önemli.

6. Açık havanın tadını çıkarın

Eğer kamp yapmayı seviyorsanız, otelde konaklamak yerine, tatilinizi doğada geçirebilirsiniz. Bu sayede çevreyi koruyabilirsiniz. Çünkü oteller birçok açıdan maalesef çevre dostu değil. Ayrıca yıldızların altında, cırcır böceklerinin sesleriyle uykuya dalmak, kulağa hoş gelmiyor mu?