Dünya Vegan Günü’ne Özel: Veganlık Hakkında Bilgiler ve Kitap Önerileri

Dünya Vegan Günü’ne Özel: Veganlık Hakkında Bilgiler ve Kitap Önerileri

781
main

1 Kasım Dünya Vegan Günü’nü kutlu olsun! Veganlık hakkında bilmeniz gerekenler ve GittiGidiyor’dan sizler için seçtiğimiz kitapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam bir trend haline gelmeden çok önce hayvansal gıdalara ve ürünlere dair birçok kişinin farkındalığı vardı. Ancak günümüzde konuyla ilgili birçok sosyal medya paylaşımının yapılması bunu daha da yaygınlaştırdı. Vejetaryenler yani et ürünlerini tüketmeyenlerle hayatlarına hayvansal hiçbir ürünü dahil etmeyen yani veganlar giderek arttı. Sağlıklı yaşam ve beslenmenin çok daha ötesinde bir hayat tarzı olan veganlığı 1 Kasım Dünya Vegan Günü ile kutluyoruz.

Nasıl ortaya çıktı?

1944 yılında Donald Watson ve Elsie Shrigley tarafından İngiltere’de kurulan Vegan Topluluğu’nun 1994’ten beri kutladığı bu özel günde, bütün tüketim alışkanlıklarınızı A’dan Z’ye değiştiren veganizm hareketinin farkındalığının artırılması amaçlanıyor ve bu amaçla birçok etkinlik düzenleniyor.

Neleri tüketmezler?

Veganların vejetaryenlerden farkı, hayvanlardan elde edilen gıdaları, giyecekleri, kozmetik ürünleri, içecekleri hayatlarından tamamen çıkarmaları. Bu ürünlere bal, yumurta, süt, deri, kürk, yün, ipek aklınıza gelebilecek hayvanlardan elde edilen her şey dahil.

Niye vegan olunur?

Hayvan sömürüsünü reddeden veganlar, bunu ya vicdani, ya etik, ya politik bir tavır ya da sağlık yönünden tercih ediyorlar. Bütün canlıların yaşam ve özgürlük hakkı olduğunu savunan veganlar, aynı zamanda bitki temelli diyetlerin kalp rahatsızlığı, tip 2 diyabet, kanser veya erken ölüm riskini azaltması sebebiyle et ve et ürünleri tüketmemeyi de tercih ediyorlar.

Eleştirilere son

Veganlar, beslenme alışkanlıklarıyla ilgili ağır eleştirilere maruz kalıp aslında sağlıksız bir beslenme şekline sahip olduklarına dair ağır eleştiriler alıyorlar. Ancak bilinçli bir şekilde beslenme şekli oturtulduğunda, hayvansal olmayan kaynaklar olmadan sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün.

Yararları neler?

Genel olarak veganizmin üç avantajı bulunuyor: Hayvanların sömürülmesi ve kötü muamelesinden kaçınılması, sağlık risklerinin ortadan kaldırılması ve çevreye verilen zararın azaltılması.

Dikkat edilmesi gerekenler

Vegan hayat tarzını benimseyenlerin birkaç noktaya özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlardan ilki vücudumuzdaki varlığının büyük önem taşıdığı B12 ve D vitamini . Yalnızca hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunan B12’nin eksikliğini gidermek için gıda takviyesi kullanmalarında fayda var. Ayrıca bol su tüketimi de veganlar için önerilen unsurlardan bir diğeri.

Neler yerler?

İnek veya keçi sütü yerine soya sütü tercih ederler. Peynirde de aynı şekilde hiçbir hayvanın sütünden yapılmış peynir kullanmazlar. Peynir yerine tofu tüketirler ya da soya sütünden yapılmış peynirlerden alırlar. Yoğurt yerineyse vegan maya ve soya sütüyle yapılan vegan yoğurtları tüketirler. Tereyağ ya da margarin yerine zeytinyağı gibi bitkisel yağları tercih ederler. Eskiden ülkemizde vejetaryen ya da vegan olmak, ürün çeşitliliği açısından oldukça sıkıntılıydı. Ayrıca dışarıda yemek yemek neredeyse mümkün değildi. Günümüzdeyse, birçok restoran, cafe ve süpermarketin bu konudaki duyarlılığı vegan hayat tarzını kolaylaştırıyor.

Daha çok bilgi için

Vejetaryen ve vegan beslenmenin artmasıyla bu alanda yazılmış olan kitaplar da çeşitlenmeye başladı. Veganlığa dair merak ettiğiniz her şeyi öğrenebileceğiniz ve işinizi kolaylaştıracak tarifler de içeren bu kitapları kaçırmayın.


Vegan Beslenme

Murat Kınıkoğlu
Oğlak Yayıncılık
208 sayfa

İnsan Neden Vegan Olur?

Anna Charlton
Metropolis Yayınevi
136 sayfa

Yeşil Mutfak Vegan & Vejetaryen Yemek Tarifleri ve Yemek Kültürü Kitabı

Lisa Jervis
Sub Yayınları
176 sayfa

Vegan ve Anarşi

Elisee Reclus
Altıkırkbeş Yayınları
48 sayfa

Tabağındaki Yüz

Jeffrey Moussaieff Masson
Paloma Yayınları
268 sayfa

Hayvan Yemek

Jonathan Safran Foer
Siren Yayınları
352 sayfa