Dünya Kadınlar Günü’ne Özel: Sinema Tarihinin En Güçlü Kadın Kahramanları

Dünya Kadınlar Günü’ne Özel: Sinema Tarihinin En Güçlü Kadın Kahramanları

610

Sahip oldukları insanüstü güçleriyle beyazperdeye damgasını vuran kadın süper kahramanlar karşınızda.

Başlangıcından bu yana erkek süper kahramanların hakim olduğu çizgi roman ve film dünyasında artık kadın süper kahramanlar ön plana çıkmaya ve güçlerini beyazperdede ortaya koymaya başladılar. Gelin geçmişten günümüze süper güçlere sahip unutulmayan kadın kahramanları hatırlayalım.

Wonder Woman

Kadın süper kahraman dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Wonder Woman, DC Comics’in en güçlü kadın karakteri özelliğini de taşıyor. İnsanüstü yetenekleri ve kıvrak zekasıyla dikkat çeken Amazon Prensesi, geçen yıl beyazperdeye uyarlanmasıyla bugüne kadar hep geri planda kalan kadın süper kahramanların artık daha görünür olmasını sağlayacak olan yolu açmış oldu. Son filmde Gal Gadot’un canlandırdığı Wonder Woman en sevilen dişi kahramanların başında geliyor.

Mystique

X-Men serisinin en dikkat çeken kadın kahramanlarından biri olan Mystique ’i önceleri Rebecca Romjin canlandırsa da Jennifer Lawrence, serinin sonraki filmlerinde karakteri bir adım daha öne taşıdı. İstediği her görünüme girebilmesi ve çevikliğiyle en sevilen dişi kahramanlardan.

Harley Quinn

2016 yılında Suicide Squad ’ın vizyona girmesiyle birlikte Hollywood’da henüz yıldızı çok da parlamamış olan Margot Robbie, kariyerinin önemli rollerinden biri Harley Quinn ile kapmış oldu. Deli deli bakışlarıyla bize kendisine hayran bırakan Harley Quinn, Batman’in ezeli düşmanı Joker’in biricik aşkı.

Black Widow

Shield’ın vazgeçilmez ve en yetenekli ajanı Black Widow , keskin bir nişancı ve güçlü bağışıklık sistemine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Tabii Black Widow’a The Avengers serisinde Scarlett Johansson’un hayat vermesiyle bütün dikkatler onun üstüne çekildi. Sıkı durun! Yine Johansson’un canlandıracağı Black Widow’un filmi de yolda.

Elektra

Kırmızı kostümü, simsiyah saçları, ustalıkla kullandığı hançerleriyle kalbimizi fetheden Elektra, en azılı kiralık katillerden biri. 2005 yılında Jennifer Garner’ın beyazperdeye taşıdığı Elektra, isyankar tavrıyla dikkat çekiyor.

Catwoman

Bugüne kadar Julie Newmar, Halle Berry, Michelle Pfeiffer ve Anne Hathaway’in beyazperdede canlandırdığı Catwoman , Batman serisinin vazgeçilmez kahramanlarından. Adı üstünde tıpkı bir kedi gibi başına buyruk, çevik ve akıllı. Kafasına koyduğu her şeyi yapacak kadar güçlü.

Invisible Woman

Fantastic Four ’un vazgeçilmezlerinden olan Invisible Woman ’ın en büyük özelliği görünmez olabilmesi. Görünmez güç kalkanının yanı sıra dokunduklarını da görünmez yapabilme yetisine sahip. 2005 yılındaki Fantastic Four filminde Jessica Alba’nın canlandırdığı karakter, 2015 yapımı son filmde Kate Mara tarafından canlandırıldı.

Storm

X-Men’de karşımıza çıkan karakterlerden biri olan Storm , havayı ve atmosferi kontrol edebilmesiyle en güçlü kadın süper kahramanlardan biri. Halle Berry , bu karaktere şüphesiz çok yakışıyor.