Dünya Kadınlar Günü’ne Özel: Her Kadının Okuması Gereken 7 Kitap

Dünya Kadınlar Günü’ne Özel: Her Kadının Okuması Gereken 7 Kitap

1212

Kadın olmaya dair bakış açınızı değiştirecek, başucu kitabınız olmaya aday bu kitapları okuma listenize eklemeyi unutmayın.

Kadınların hiç de kolay olmayan dünyasının kapılarını aralayan, geçmişten günümüze toplumdaki yerine değinen ve kadın olmaya dair size farklı bakış açıları kazandıracak olan bu kitaplar kütüphanenizin başköşesinde yer almayı hak ediyor. “Kitap okuyacak vakit yaratamıyorum” ya da “Kitaplarla pek de aram yok” diyorsanız, Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Kitap Önerileri yazımızı okumanızı öneririz.

Kurtlarla Koşan Kadınlar / Clarissa P. Estes


Her kadının mutlaka okuması gereken kitapların başında gelen Clarissa P. Estes’in Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabı, kadınların içinde saklı olan gücü ve yaratıcılığı çıkarmaya davet ediyor okuyucuyu. Kurtlarla kadınlar arasında ilginç benzerliklere değinen yazar, farklı kültürlerden hikayelere yer veriyor. İçinizdeki gücü keşfetmeye hazır olun.

Karanlığın Sol Eli / Ursula K. Le Guin


Kısa bir süre önce hayatını kaybeden bilimkurgu yazarı Ursula K. Le Guin Karanlığın Sol Eli adlı kitabında kadınlığı ilginç bir şekilde ele alıyor. Öyle bir gezegen hayal edinki burada cinsel kimlik bir statü aracı değil ve sadece yılın belli bir döneminde o anki hormonal durumlarına göre erkek ya da kadın olarak yaşayan bir halk var. Le Guin’in mutlaka okunması gereken en önemli eseri.

Siyah Süt / Elif Şafak


Anne olmak kolay değil, hele lohusalık döneminde. Elif Şafak , bu zorlu dönemi esprili bir şekilde ama bütün gerçekliğiyle ele alıyor Siyat Süt ’te. İçimizde barındırdığımız onlarca kadının sesini bu şekilde duyuyor olmak, hem içinizi rahatlatıyor hem de yalnız olmadığınızı bir kere daha hatırlatıyor.

Kendine Ait Bir Oda / Virginia Woolf


Kadın yazarların en iddialılarından biri olan Virginia Woolf ’un Kendine Ait Bir Oda kitabı, feminist hareketin en önemli eserlerinden biri olarak yazın dünyasında kabul görüyor. Kadın ve edebiyat üzerinden Batı’da kadının yerini daha iyi özetleyen bir kitap yok diyebiliriz.

Vajina Monologları Sıkı Vücutlar / Eve Ensler


Vajina Monologları bir oyun olarak sahneye konduğunda bütün dünyada oldukça ses getirmişti. Kadının bir seks objesi olarak görülmesini eleştiren eseriyle tanınan Eve Ensler, bu kitabında kadınların gizemli dünyasını ve bedenleriyle olan ilişkisini esprili bir yönden ele alıyor. Güzel bir vücuda sahip olma uğruna çektiğimiz çilelere dair mutlaka okunması gereken bir kitap.

Düğümlere Üfleyen Kadınlar / Ece Temelkuran


Ece Temelkuran ’ın başyapıtlarından sayılan Düğümlere Üfleyen Kadınlar, dört kadının hikayesini ele alıyor. Hayatın bizleri zorladığı ve hatta pes etme noktasına getirdiği anlardan tekrardan gücümüzü keşfedip ayağa kalktığımız anlara çarpıcı bir hikaye.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler / Elena Favilli


Kendilerine dayatılanları kabul edip bastırılmak yerine seslerini çıkaran, bildiklerini okuyan ve tek başlarına ayakta durabilen kadınların öyküleri sizlere de ilham verecek. Asi Kızlara Uykudan Önce Masallar kitabı, gerçek hayat hikayelerini masalsı bir dille ele alması ve içindeki rengarenk illüstrasyonlarıyla son zamanlarda Türkçeye çevrilmiş en güzel kitaplardan.