Doğada Okuması Keyifli 5 Kitap

Doğada Okuması Keyifli 5 Kitap

268

Doğayı seven kitap kurtlarının kütüphanesinde mutlaka olması gereken kitaplar.

Şehir hayatından uzaklaşmak, yeşilin içinde temiz havayı solumak, toprağa basmak ve bütün negatif enerjiden arınmak… Zaman zaman hepimizin buna ihtiyacı oluyor. Doğaya dönüş yaptığınız o anlarda yine doğadan ilham alan bu kitaplarla keyifli zaman geçirin. Ayrıca doğa gezileri yapmayı seviyorsanız, Doğayla İç İçe 7 Bisiklet Rotası yazımızı okuyup bisikletinizle doğada gezmenin tadını çıkarın.

Orijin

Jessica Khoury’nin ilk romanı olan Orijin , sizleri yağmur ormanlarının yemyeşil ve bir o kadar vahşi doğasına götürüyor. Bilimkurgu ve fantastik öğelerin bir arada olduğu bu romanın başkahramanı olan Pia, genç bir kızdır ve Amazon Ormanları’ndaki gizli bir laboratuvarda büyümüştür. Ölümsüzlüğün ve yeni bir ırkın doğuşu ona bağlıdır. Ancak bir gün, yaşadığı ortamı çevreleyen tel örgülerin arasında kaçabileceği bir delik keşfeder ve macera böylece başlar.

Bir Yosunun Parmak İzleri

Elizabeth Gilbert’in 1800’lü yıllarda geçen Bir Yosunun Parmak İzleri romanında, iyi bir botanikçi olan ve kendini doğaya adayan Alma’nın hikayesine tanık oluyoruz. Yaptığı araştırmalarla evrenin gizemini çözmeye çalışan ve bilimin doğrularıyla yaşayan Alma, bir gün kendisini büyülü bir dünyaya götürecek olan bir adamla tanışır ve ona aşık olur. Hayat ve aşka dair bir solukta okunacak kitaplardan.

Sineklerin Tanrısı

Kült kitaplar arasında yerini alan William Golding ’in Sineklerin Tanrısı, bireyin derinliklerinde saklanan karanlık tarafı çarpıcı bir dille gözler önüne seriyor. Atom savaşı sırasında ıssız bir adaya düşen birkaç çocuğun hikayesinin anlatıldığı romanda, çocuklar uygar toplumun baskılarından uzak bir düzen kurmaya çalışırlar, ancak zaman geçtikçe işler karışır ve hikaye kişiler arası gergin bir çatışmaya dönüşür. Kitap aynı zamanda 1963 yılında Peter Brook tarafından beyazperdeye de uyarlandı.

Yabana Doğru

Gerçek bir hikayeden ilham alınarak yazılan Yabana Doğru, 2007 yılında Sean Penn yönetmenliğinde beyazperdeye de uyarlandı ve iki dalda Oscar’a aday gösterildi. Jon Krakauer’in kaleme aldığı romanda, şehir hayatını ve modern toplumun yaptırımlarını bir kenara bırakarak kendini keşfetmek için yola çıkan Christopher McCandless’ın hikayesini bir solukta okuyacaksınız. Christopher, o güne kadar yapmış olduğu bütün birikimi bir hayır kurumuna bağışlar ve cebinde tek kuruş para olmadan alternatif bir yaşam arayışla Alaska’ya gider.

Diriliş

1800’lü yıllarda bir kürk şirketinde çalışan avcılar, vahşi doğanın sert koşullarında yaşarlar. Bu konuda en iyilerden biri olan Hugh Glass, gözcülük yaptığı bir sırada bir boz ayının öldürücü saldırısına uğrar. Ekibi tarafından ölüme terk edilen Glass’ın hayatta kalma mücadelesi ve intikam hırsı, insanın sınırlarını ne kadar zorlayabileceğine dair gerilim dolu bir hikaye. Film aynı isimle Leonardo DiCaprio ’nun başrolünde beyazperdeye de uyarlandı ve üç dalda Oscar kazandı.