Depresyona İyi Gelen Hobiler

Depresyona İyi Gelen Hobiler

2847
main

Üstünüzdeki karamsarlık ve bıkkınlıktan sıyrılmanın tam sırası! Ruhunuza iyi gelecek hobiler karşınızda.

Soğuk ve karanlık havalar… İçimizi sıkan, bizi üşüten soğuklar kapımıza dayandı. Sıcacık evimizden ve hatta battaniye altından kalkmak istemediğimiz bu dönemde depresyon sizi ele geçirmeden siz onun üstesinden gelin. Depresyona iyi gelen hobiler ile kendinizi daha enerjik ve iyi hissedeceksiniz.

Tırmanışa hazır olun

Doğayla iç içe olmak her zaman bize kendimizi iyi hissettirir. Tek ihtiyacınız olan outdoor için özel tasarlanmış dayanıklı termal içlikler, su geçirmeyen mont ve tırmanış botları. Bir düşünsenize doğanın göbeğindesiniz, şehir hayatında unuttuğunuz bütün sesler etrafınızı çevrelemiş, derin bir nefes alıyorsunuz ve mis gibi dağ ya da orman havasını içinize çekiyorsunuz.

Yogaya ne dersiniz?

Terapötik açıdan ruha en iyi gelen egzersizlerden biri yogadır. Zihninizi boşaltmanıza yardımcı olmasının yanı sıra vücudunuza esneklik ve sağlık kazandırır. Ayrıca birçok yoga kursu meditasyon seansları da içeriyor. Hiçbir şey yapmadan sadece anı yaşayarak kafanızı boşaltmanın en güzel yolu meditasyon.

Gönüllü olun

Başkalarına yardımcı olmak her zaman kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Türkiye’deki birçok vakıfta gönüllü olarak çalışabilir; çocuklara, yaşlılara ve hayvanlara elinizden geldiğince destek olarak işe yaradığınızı hissedebilirsiniz.

Hayatınız için koşun

İlkel benliğimiz bir tehlike anında direkt oradan kaçmamızı yani koşmamızı beynimize iletir. Depresyon da sizin sinsi düşmanınız. Ona kapılıp gitmemek ve çeşitli anksiyeteler yaşamamak için düzenli olarak her gün koşmanızı öneririz. Koşu sırasında tutturduğunuz ritimle birlikte kafanızdaki negatif düşüncelerin sizin üstünüzdeki etkilerini azaltır.

Bunu da okuyun: Stresi Azaltan 6 Hobi
Zaten stresliyim diyerek kenara çekilip güneşli günler için geri sayacak değiliz. Kışın en soğuk günlerinde evde ve dışarıda keyifli vakit geçirebileceğiniz birkaç hobi önerimiz olacak.

Yazı yazın

Ne yazdığınızın, Türkçenizin ne kadar kusursuz olduğunun ya da imla hatalarının hiçbir önemi yok. Siz sadece yazın. Sevdiğiniz renkte bir kalem seçin ve sizde yazma isteği uyandıracak bir defter alın. “Ne yazacağım?” diye düşünmeyin, aklınızdan geçen herhangi bir şeyle başlayın. Sonrası çorap söküğü gibi gelecek, emin olabilirsiniz.

Dans edin

Dans etmek için bir kursa yazılmaya ya da gece dışarı çıkmaya ihtiyacınız yok. Her zaman, her yerde dans edebilirsiniz. Evdeyken müziğin sesini sonuna kadar açın ve bedeninizi müziğin ritmine bırakın. Ne kadar deşarj olduğunuza siz bile şaşıracaksınız.