Dans Günü’ne Özel: Dans Etmek Neden Bu Kadar İyi Geliyor?

Dans Günü’ne Özel: Dans Etmek Neden Bu Kadar İyi Geliyor?

574

Dans etmek hem beden hem de zihin sağlığınız için olmazsa olmazlardan. Neden mi? Yanıtlar bu yazıda!

Modern balenin yaratıcısı Jena-Georges Noverre’in anısına 1982 yılından bugüne her 29 Nisan’da kutlanan Uluslararası Dans Günü , dansın faydalarını anımsamak için de önemli bir gün. Üstünüzdeki stresi atmak, hareket ederek formda kalmak ve zihin sağlığınızı korumak için dans etmeye başlamanın tam sırası. Üstelik hangi türde dans ettiğiniz ise hiç önemli değil. Kendinizi ritmin akışına bırakmaya hazır mısınız? Ayrıca sadece formda kalmak için dans etmek istiyorsanız, Kalori Yaktıran 5 Dans Stili yazımıza göz atmanızı öneririz.

Hafızanızı güçlendiriyor

Yapılan araştırmalara göre dans etmek, hafızayı güçlendiriyor ve aynı zamanda yaşlandığınızda yaşayabileceğiniz demansı önlemeye yardımcı oluyor.

Esnekliğinizi artırıyor

Dans türlerinden hangisini seçerseniz seçin, esnekliğinizin artacağı kesin ama özellikle son zamanlarda popüler hale gelen yetişkin balesini denemenizi öneririz. Hele bir de küçüklüğünüzden kalma bir bale yapma isteğiniz varsa, bu sayede hem formunuzu koruyabilir hem de daha esnek olabilirsiniz. İlk birkaç ders canınız acıyabilir, tıpkı uzun bir aranın ardından spor yapmak gibi ama sonrasında çok keyif alacağınız kesin.

Stresi azaltıyor

Yapılan araştırmalara göre, özellikle bir partnerle yapabileceğiniz tango gibi dans türleri üstünüzdeki stresi daha kolay atmanıza yardımcı oluyor. Kendinizi partnerinizle uyumu yakalayarak müziğin ritmine bırakmak, andaki farkındalığınızı artırır ve kafanızı gündelik hayatın sorunlarından uzaklaştırır.

Bunu da okuyun: Unutulmaz 15 Dans Sahnesi
Modern balenin yaratıcısı Jean-Georges Noverre’in doğum günü anısına ITI Uluslararası Dans Komitesi tarafından belirlenen ve 1982’den beri her yıl 29 Nisan’da kutlanan Uluslararası Dans Günü ’nü filmlerden müzikallere en unutulmaz dans sahneleriyle kutluyoruz.

Kilo vermenizi sağlıyor

Formunuzu korumak için ideal yollardan biri dans etmek. Spor salonlarından sıkıldıysanız ya da her sabah tempolu bir yürüyüş ya da koşu yapmak için motivasyonunuz yeteri kadar yoksa zumba gibi hem dans hem de içerisinde aerobik hareketleri de barındıran bir dans türünü seçebilirsiniz.

Sosyalleşme yolu

Yeni arkadaşlar edinmek ve sosyalleşmek için dans kursları kadar keyiflisi yoktur. Hem içinde bulunduğunuz çevrenin biraz dışına çıkabilir hem de yeni dostlar kazanabilirsiniz. Unutmayın ki sosyalleşmek, mutluluğunuzu artırır, stresinizi azaltır ve daha güçlü bir bünyeye sahip olmanıza yardımcı olur.

Kalbinize yardımcı

Kardiyovasküler hastalık riski taşıyanlar için dans harika bir aktivite. Yapılan araştırmalara göre, kalp rahatsızlığı olanların hayat kalitesini sağlamak adına bisiklete binmesi ya da yürüyüş yapmasına göre vals gibi bir dansı tercih etmeleri sağlıkları açısından daha olumlu sonuçlar veriyor.

Depresyonu hafifletiyor

Dans etmek adeta ruhunuzu yukarı çekiyor. Dansın depresyondaki kişiler üzerindeki etkisine dair yapılan araştırmalar, yüksek tempolu grup danslarına katılan kişilerin en az depresyon belirtisi gösterdiğini ve yaşam enerjilerinin yükseldiğini ortaya koydu.