Daha Güzel Bir Dünya İçin Hayatınızda Dikkat Edebilecekleriniz

Daha Güzel Bir Dünya İçin Hayatınızda Dikkat Edebilecekleriniz

521

22 Nisan Dünya Günü’nü verdiğimiz küçük ama büyük yararı olan tüyolarla kutlayın.

Belki de en anlamlı ve önemli günlerden biri Dünya Günü . Küresel ısınma ve çevre kirliliği yaşadığımız dünyayı her geçen gün daha da etkilerken, kendinizi çaresiz hissetmek yerine bireysel olarak harekete geçebilirsiniz. “Benim yapacağım su ya da elektrik tasarrufundan ne olur?” demeyin. Küçücük bir kartopundan kocaman bir çığ yaratabilme gücüne sahibiz. Ayrıca Ekoturist Olmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey yazımıdan taze fikirler de elde edebilirsiniz. İşte dünyayı daha iyi bir hale getirebilmek için yapabilecekleriniz.

Ulaşım

İşe ya da başka bir yere giderken, ulaşımınızı sağlamak için şahsi aracınızı kullanmak yerine, yürümeyi, bisiklete binmeyi tercih edebilirsiniz. “Koskocaman şehir, nasıl yürüyerek gidelim” diyorsanız, en azından vapur, metro, otobüs, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak, havayı daha az kirletebilirsiniz. Ayrıca yürüyüş ve bisiklete binmenin sağlığınız açısından size birçok fayda sağladığını da unutmayın.

Alışveriş

Tüketim çağındayız ve her şeyi hızlıca tüketmeye meyilliyiz. Bu alışkanlığı durdurabilmek çok zor, ancak özellikle bir giysi almadan önce en azından gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü herbir giysi gardırobumuzdaki yerini almadan önce, gezegenimize çok büyük zarar veriyor. Üretim aşamasında kullanılan büyük miktarlardaki su, kimyasal maddeler ve atıklar dünyaya tahmin ettiğinizden daha çok zarar veriyor. Sıkı bir moda takipçisiyseniz, ünlü moda tasarımcısı Vivienne Westwood ’un sözünü hatırlatalım: “Daha az satın alın, iyi seçim yapın, uzun süreli kullanın.”

Dijital çağdan faydalanın

Sadece tek bir tıkla milyonlarca ağacı kurtarabileceğinizi söylesek, inanır mıydınız? Artık her kurum e-fatura özelliğine geçmiş durumda. Yıl 2018! Artık apartmanınızdaki posta kutusunu değil, elektronik posta hesabınızı takip etmenin zamanı. Ödemeleriniz için e-fatura talebinde bulunarak milyonlarca ağacın kesilmesini önlemek işte bu kadar basit.

Geri dönüşüm

Çöplerinizi ayrıştırmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Artık birçok mahallede ve hatta sokakta belediyeye ait cam, plastik, kâğıt, pil atıkları için özel konteynırlar bulunuyor. “Hepsini tek tek nasıl ayırayım, öyle bir vakit mi var” diyorsanız, en azından bunlardan birini seçerek, çevre için faydalı bir hareket yapabilirsiniz. Özellikle pet şişelerin doğada yok olma süresinin 400 yıl olduğunu unutmayın. Ayrıca kağıtları geri dönüşüme yollamanız, daha az ağaç kesilmesi anlamına geliyor.

Bunu da okuyun: Enerji Tasarrufuna Ne Kadar Hakimsiniz?
Elektrik, su ve doğalgaz… Evimizin vazgeçilmezlerini daha tasarruflu kullanmak mümkün mü? Teste katılın, bilginizi test edin, bilmediklerinizi öğrenin.

Ampulleri değiştirin

Çoğunuzun beyaz ışık yerine sarı ışığı evinde tercih ettiğine eminiz. Ancak gün ışığı özelliğine sahip çevre dostu ampuller ile hem tasarruf yapabilir hem de çevreyi koruyabilirsiniz. Tek bir ampulu değiştirmek, bir milyon aracın yarattığı kirliliği önlemeyle eşdeğer.

Su kullanımına dikkat

Suyu nasıl kullandığınıza dikkat edin. Örneğin, dişlerinizi fırçalarken, suyu açık bırakmak yerine kapatabilirsiniz. Su ve elektrik tasarrufu sağlayan bulaşık ve çamaşır makinelerini tercih etmeniz, hem sizi ekonomik açıdan rahatlatır hem de çevreyi korumuş olursunuz. Ayrıca çamaşırlarınızı sıcak su yerine soğuk suda yıkamanız da çevre açısından oldukça faydalı. Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak çevreyi bu şekilde bile koruyabiliriz, çünkü artık soğuk suyla tertemiz çamaşırlara sahip olabileceğimiz makineler var.