Çocuğunuzdan Öğretmenine 6 El Yapımı Hediye Fikri

Çocuğunuzdan Öğretmenine 6 El Yapımı Hediye Fikri

Öğretmenler Günü’ne özel, çocuğunuzun kendi elleriyle yapabileceği en güzel hediye önerileri.

Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Belki biraz endişeli, belki de oldukça heyecanlı ve coşkulu hissediyordunuz. Ve öğretmeninizle karşılaştığınız o ilk an… Ebeveynimizin bize aşıladığı değerleri pekiştiren, hayata dair yeni bakış açıları kazandıran, bilgi birikimimizi genişleten ve ileride hem çevremize hem de topluma yararlı birer birey olmamızda büyük rol oynayan öğretmenlerimizi 24 Kasım Öğretmenler Günü ’nde mutlu etmeye ne dersiniz? Çocuklarınızın kendi elleriyle hazırlayabileceği hem yapması kolay hem de çok eğlenceli olan önerilerimizden fikir alabilirsiniz. Ayrıca GittiGidiyor’dan Alabileceğiniz En Güzel 24 Öğretmenler Günü Hediyesi yazımızdaki hediye önerilerine de bir göz atmanızı öneririz.

Bardak altlıkları

Öğretmeninizin soğuk günlerde yudumlayacağı kahve veya çaya eşlik edecek olan bardak altlıkları yapmaya ne dersiniz? Keçe bunu yapmak için en uygun malzemelerden biri. Birkaç renk keçe alın. Ardından bardak altlığının hangi şekilde olmasını istiyorsanız, önce onu keçe üstünde tükenmez ya da keçeli kalemle çizin. Dikkatlice kestikten sonra süslemelerini yapın. Örneğin elma şeklinde yapacaksanız, tutkalla üstüne keçeden bir yaprak koyabilir; kedi yapacaksanız bıyıkları için misina ve gözleri için de renkli boncuklar kullanabilirsiniz.

Gözlük kılıfı

Eğer öğretmeniniz gözlük kullanıyorsa, ona kendi ellerinizle güzel bir gözlük kılıfı yapmaya ne dersiniz? Seçtiğiniz bir kumaşı gözlük boyutlarından biraz daha büyük olacak şekilde kesin. Ardından aynı boyutlarda ince elyaf kesin ve kumaşa dikin. Kumaşı ikiye katlayıp hem alt tarafını hem de yanlarını dikin. Bu işlemi yaparken annenizden yardım alabilirsiniz. Ardından kumaş boyalarıyla dilediğiniz gibi boyayın ya da fiyonk, uğurböceği gibi bir aksesuarı tutkalla gözlük kılıfının üstüne iliştirin.

Renkli küçük saksılar

Küçük boyda kiremit veya beton saksı alıp bunları dilediğiniz gibi boyayabilir, üstüne istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Akrilik boyayı geniş alanlar için, üstüne desenler çizmek ya da yazı yazmak içinse farklı yüzeyleri boyama imkânı sağlayan hobi sanat kalemlerini kullanabilirsiniz. Saksı kuruduktan sonra içine toprak yerleştirip bir sukulent dikebilirsiniz. Hatta bir çubuğa yapıştıracağınız flama şeklindeki renkli bir kâğıdın üstüne “Beni büyüttüğün için teşekkürler”, “Sizi çok seviyorum”, “Dünyanın en iyi öğretmenine” gibi içinizden gelen bir yazıyı da yazabilirsiniz.

Boya kalemlerinden kalemlik

Yapımı oldukça kolay olan bu hediye hem öğretmeninizin işine çok yarayacak hem de sizden ona güzel bir anı olacak. Orta boydaki bir cam kavanozu kalemlik yapmak için kullanabilirsiniz. Kavanozun etrafına rengarenk pastel ya da kuru boyalarınızı tutkalla yapıştırın. Ardından istediğiniz renkteki bir kurdeleyi etrafına sarın ve fiyonk yapın. Kuruması için birkaç saat beklemeyi unutmayın.

Kişiye özel kupa

Düz beyaz renkteki porselen kupa üstüne bu tür yüzeyleri boyamak için özel tasarlanmış rengârenk kalemleri kullanarak istediğinizi çizebilirsiniz. Örneğin Türkçe öğretmeninize harflerden oluşan bir tasarım yapabilir, matematik öğretmeninize de geometrik şekillerden oluşan bir çizim yapabilirsiniz. Tabii öğretmeninizin adını da yazmayı unutmayın.

Tişört boyama

Çocuğunuzun bu hediyeyi hazırlarken çok eğleneceğine eminiz. Öğretmeninizin bedenine uygun bir düz beyaz tişört alın. Ardından tekstil boyaları ile dilediğiniz desenleri üzerine çizip, boyayın. Ancak bunu yaparken tişörtün içine bir karton yerleştirin. Böylece hem boyaması daha kolay olur hem de boya tişörtün arka yüzeyine geçmez. Boyama işlemi tamamlandıktan sonra üstüne bir tülbent koyup ütüleyin ve boyayı sabitleyin. Ayrıca üstüne “Canım öğretmenim” gibi istediğiniz bir yazıyı da yazabilirsiniz.