Bilim Meraklıları İçin GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz 15 Ürün

Bilim Meraklıları İçin GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz 15 Ürün

825

Uzay ve bilimle ilgili kitaplardan filmlere, yıldızları incelemenizi sağlayacak teleskoplardan ayın ve gökyüzünün harika fotoğraflarını çekebilmenize olanak tanıyan özel fotoğraf makinelerine sizleri en çok heyecanlandıracak ürünler karşınızda.

Bilim meraklıları için hobi dünyasının sınırları yok! Sizi gökyüzüne yakınlaştıracak teknolojilerden okuduğunuzda kalbinizi hızla attıracak kitaplara, bilim tutkunlarına özel geliştirilmiş makinelerden izlemek için can atacağınız filmlere; bilim meraklıları için GittiGidiyor’da bulabileceğiniz 15 ürünü sizler için bir araya getirdik.

Hawking’in evreni


Yakın zamanda bilim tutkunlarını hem çok heyecanlandıran hem de sarsan haberler alıyoruz. O yüzden bilim dünyasına damgasını vurmuş, zamanımızın Einsteın’ı İngiliz fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking’i anarak başlayalım. ALS hastası olması, çok genç yaşta tekerlekli sandalyeye mahkum kalması, ardından da konuşamaz duruma gelmesine karşın bilim tutkusundan bir an bile vazgeçmeyen Hawking, evrene dair sayısız teorisi ve yazdığı kitaplarla bilim tutkunlarına büyük bir miras bıraktı. Stephen Hawking, sadece bilim meraklıları için değil yazdığı çocuk kitaplarıyla da çocukları etkileyip onları evrenbilime yanaştıran çok değerli bir isimdi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi uzayda


Son zamanlarda bilim ve uzay tutkunlarını en çok heyecanlandıran olay ise dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’nin uzaya fırlatılmasıydı. ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX’in kurucusu ve son yılların en çok konuşulan ismi Elon Musk , hem girişimleri hem de eprili karakteriyle bilimi yakından takip edenlerin adeta aşık olduğu isim diyebiliriz. Falcon Heavy ’nin fırlatılışının en ilginç yanıysa uzaya gönderilen Tesla model otomobildi. Musk, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüştü ve mizah anlayışıyla kalbimizi bir kez daha fethetti desek, abartmış olmayız. Otomobilin torpido gözüne hem bilim tutkunlarının hem de bilimkurgu hayranlarının kutsal kitabı niteliğindeki Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabını koydu. Otomobilin ekranında ise kitabın da sloganı niteliğinde “Don’t panic” yazıyor olması Musk’ın sürprizlerinden biri oldu. Aynı zamanda uzaya gönderilen Tesla model otomobilin radyosunda David Bowie’nin Space Oddity şarkısı çaldı. Eminizki Elon Musk, bilim tutkunlarını heyecanlandırmaya devam edecek.

Gökyüzünün sırlarını keşfedin


Bilim merakınızın yanı sıra bir de doğa tutkunuysanız, iyi bir teleskop almanın tam zamanı. Kamp kurmaya gittiğinizde etrafta hiç ışık yokken Ay’ı ve milyonlarca yıldızı yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Büyük şehirlerde yaşayanlar da evlerinin balkonuna ya da terasına yerleştirecekleri bir teleskop ile evreni keşfedebilirler. Aynı zamanda Ay’a zoom yapabilen, yüksek çözünürlükte fotoğraf makineleri ve lensler de gökyüzünün fotoğrafını çekip eşsiz kareler yakalamak isteyenlerin favorisi olacak.

Mutlaka okunması gereken kitaplar


Bilim ve uzay meraklısıysanız ve bu kitapları henüz okumadıysanız, onlara şans tanımanın tam sırası!

Heyecan uyandıran filmler


Belgeseller ve bilimden ilham alan filmler ufkunuzu genişletirken, bilgi birikiminizi de destekleyecek türde.