Bayram Tatiline Hazırlık: Yurtdışı Kaçamağı Yapmak İsteyenlere 6 Tavsiye

Bayram Tatiline Hazırlık: Yurtdışı Kaçamağı Yapmak İsteyenlere 6 Tavsiye

3191

Bayram tatilinde Türkiye sınırlarının dışına çıkmayı hayal ediyor ama nereye gideceğinize bir türlü karar veremiyorsanız, her zevke hitap edebilecek destinasyon önerilerimizden fikir alabilirsiniz.

Dolar ve euro’nun önlenemez yükselişi, tatil hayallerinizin üstüne kara bir bulut gibi çökmüş olabilir ama siz yine de içinizi karartmayın, çünkü amacınız huzur dolu bir tatil yapmak ve yeni bir yer keşfetmekse, birçok alternatifiniz olduğunu yeniden hatırlamanızda fayda var. İşte sizler için hazırladığımız her bütçeye uygun olabilecek yurtdışı tatil destinasyonları.

Yunanistan / Selanik-Rodos-Meteora-Meis

“Euro bu kadar yükselmişken, Yunanistan’da nasıl cebimizi yakmayan bir tatil yapabiliriz?” dediğinizi duyar gibiyiz, ancak döviz kurları ne kadar yükselmiş de olsa Yunanistan birçok Avrupa ülkesine göre hem konaklama hem de yeme-içme bakımından çok daha uygun. Hatta şöyle söyleyelim; Bodrum’da beş yıldızlı bir tatil köyünde ya da otelde bir hafta konaklamayla Yunanistan’ın bir adasında bir hafta geçirmek aynı bütçeye mal oluyor. Selanik ya da Rodos’a giderek kültürel bir gezi ayarlayabilirsiniz. Kaş’tan sadece 45 dakika uzaklıktaki Meis adası ise Akdeniz ruhunu sonuna kadar yaşayabileceğiniz, deniz kıyısından caretta caretta’ların ayrılmadığı bir diğer destinasyonunuz olabilir. Amacınız bir deniz tatili değilse ve doğa yürüyüşlerini seviyorsanız, henüz pek kimsenin keşfetmediği Meteora’ya gitmenizi öneririz. Kalambaka kasabasının yakınında yer alan Meteora , kayaların üstüne kurulmuş manastırlarıyla insanı adeta büyülüyor.

Hırvatistan / Dubrovnik – Istria

Hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle dikkat çeken Balkan ülkeleri bir diğer bayram tatili rotanız olabilir. Hırvatistan’ın bir dönem oldukça popüler kaçış noktalarından biri olan Dubrovnik , Adriyatik Denizi’ne olan kıyısı ve ortaçağdan kalma tarihi eserleriyle ruhunuzu her anlamda doyuracak bir destinasyon. Ayrıca trüf mantarı, üzüm bağları ve haliyle şaraplarıyla ünlü olan, yine pek bilinmeyen kaçış noktalarından biri ise Hırvatistan’ın Istria bölgesi . Burada ruhunuzla birlikte midenizin de şenlik yapacağı kesin.

Kıbrıs

Amaç Türkiye’den biraz uzaklaşmak ve farklı bir yerde soluk almaksa, Kıbrıs ’ın kadife gibi kumsallarına kendinizi bırakabilirsiniz. Hem lüks bir tatilin tadını çıkarabilir, hem çok eğlenebilir hem de kendinizi şımartıp stresten arınabilirsiniz.

Slovenya / Ljubljana

Şeker Bayramı yaza denk geliyor diye illa bir yaz tatili peşinde değilseniz, Slovenya’nın başkenti Ljubljana ’yı mutlaka görmenizi öneririz. Doğası ve tarihi dokusuyla dikkat çeken şehir, eski ve yeni olmak üzere iki bölgeye ayrılmış durumda. Bizim size önerimiz şehrin bu iki bölgesini de ayrı ayrı keşfetmeniz. Ayrıca şehirdeki yürüyüş turlarına ve Tivoli Parkı ’na mutlaka uğramanızı öneririz.

Portekiz / Lizbon

Portekiz’in başkenti Lizbon , İstanbul’a aşırı benzerliğiyle dikkat çeken şehirlerden biri. Amacınız deniz tatili değilse, Akdeniz ruhunun bütün sıcaklığını hissedebileceğiniz bu şehri keşfetmenizi öneririz. Ayrıca hazır Lizbon’a kadar gitmişken, araba kiralayarak günübirlik yakın çevredeki Sintra’yı ve Cascais kasabasını da ziyaret edebilirsiniz.

Fas / Marakeş – Kazablanka

“Ben daha uzaklara gitmek istiyorum, bu destinasyonlar beni kesmiyor” diyorsanız, rotanızı Fas’a doğru çevirebilir ve egzotik bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Tarihi dokusu ve yöresel lezzetleriyle sizi bambaşka bir yolculuğa çıkarak olan Fas’ta Marakeş ’e ya da Kazablanka ’ya giderek unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.