Batman: The Telltale Series İlk Bölüm İncelemesi

Batman: The Telltale Series İlk Bölüm İncelemesi

main

y_canpolat_bantBir Batman hayranı olarak, altın çağımızı yaşıyoruz diyebilirim. Bir tarafta Batman film serileri, diğer tarafta Batman evreninde geçen diziler, yeni Batman çizgi romanları, birçok yeni Batman animasyon filmi. Ve tabii konumuz olan Batman oyunları.

Batman Arkham serisi, (ana seri olarak 3 oyun, bir de serinin öncesini anlatan ek oyun) sadece en iyi Batman oyunu olmakla kalmadı, çıktığı her yıl en iyi oyun ödülü için de yarıştı. Bazı ödül törenlerinde bu ödülü aldığını da söyleyebiliriz. Christopher Nolan’ın Batman filmleri nasıl dünyada en iyi filmler listesine girdiyse, Batman oyunları da aynı şekilde en iyi oyunlar arasına girdi. Durum böyle olunca insanda yeni bir beklenti oluşmuyor değil.

batman-1

Farklı oynanış sistemi

Bu yazıda söz konusu olan Batman oyunu diğerlerinden biraz daha farklı. Öncelikle oyunun yapımcısı olan Telltale Games’ten kısaca söz edeyim. Daha önce Walking Dead, Game of Thrones, Back to the Future gibi önemli serilerin oyununu yapan Telltale, kendine has tıklama bazlı bir oynanışa sahip. Genel olarak bir hikaye anlatıp, sürekli olarak diyalogları bize seçtirerek hikayenin gelişimini bizim yönetmemizi sağlıyor.

Batman: The Telltale Series oyunu da diğer tüm Telltale oyunlarıyla aynı özelliğe sahip. Yani, bazı kısımlar haricinde Batman’in ya da karakterimizin gideceği yönü genelde biz seçmiyoruz. Ancak o an ne yapacağımızı, biriyle konuşurken ne söyleyeceğimizi, dövüşürken de dayak atmak ile yemek arasındaki ince çizgiyi biz belirliyoruz. Örneğin dövüşlerde bize belirtilen doğru tuşlara basmazsak dövüşü kaybedebiliyoruz.

Oyunun bu ilk bölümünde Harvey Dent ve mafya patronu Falcone arasında gidip gelen, aralarında Catwoman’ın da yer aldığı ilginç bir hikaye söz konusu. Bu hikaye boyunca her önemli karakterle gerek Bruce Wayne, gerek de Batman olarak konuşuyoruz. Konuşmalarda karşı tarafı dinledikten sonra cevabı biz veriyoruz. Bunun için bize çok kısa bir süre veriliyor ve bu kısa süre içerisinde, biraz da baskı altındayken ne diyeceğimizi seçiyoruz. Bu seçim, oyunda hikayenin gidişatını, saf tuttuğumuz tarafı ya da o karakterlerle dostluğumuzu tamamen değiştirebiliyor. O yüzden olabildiğince hızlı ve mantıklı olmak zorundayız.

batman-2

Dizi gibi, sezonluk oyun

Batman: The Telltale Series, bölümler halinde çıkan bir oyun. Toplamda 5 bölüme sahip olacak hikayenin Ağustos ayında sadece ilk bölümü çıktı. Bundan sonra 4 ay boyunca her ay bir yeni bölümü daha çıkacak. İsterseniz oyunu her ay bölüm bölüm satın alabilir, isterseniz de baştan tüm oyun parasını ödeyerek her ay yeni bölüm çıktığında bedavaya indirebilirsiniz.

Grafik konusunda büyük bir beklentiniz olmasın. Biraz önce anlattığım gibi, oyun tamamen hikaye ve karakter arası ilişkileri yönetmek üzerine kurulu. Bu sebeple grafikleri daha çok bir çizgi roman havasında diyebilirim.

Nasıl olsa ben fazla oynamıyormuşum, sadece seçim yapıyormuşum diyerek oyunun sıkıcı olduğunu düşünmeyin. Hikaye anlatımı çok başarılı. Daha ilk bölümden kendine bağlamayı başardı. Oyunun fiyatı da çok uygun. Tüm bölümleri neredeyse büyük oyunların yarı fiyatına satılıyor. Oyunun belli yerlerinde diyaloglar dışında büyük olaylara karar vermemiz gerekiyor. Örneğin bir sorgu sırasında sorguladığımız kişiye zarar verip vermemek bizim elimizde. Bölümün sonunda ise tüm bu büyük seçimlerimizin diğer oyuncularla olan ortalamasını görüyoruz. Bu da tüm oyunu oynayanların yüzde olarak hangi seçimi yaptıklarını görmemizi sağlıyor. Oyunun en eğlenceli kısımlarından biri diyebilirim.

Batman: The Telltale Series
Hikaye 9
Oynanış 7
Sesler 8
Summary
Özet: Daha önce Telltale oyunu oynadıysanız ve biraz bile olsa Batman’i seviyorsanız bu oyunu sakın kaçırmayın. Telltale oyunu oynamadıysanız da oyunun kontrolünün tamamen sizde olmadığını düşünüp hikaye deneyimi yaşamak istiyorsanız alın. Yeterli İngilizce bilgisine dikkat.
8
Farklı bir Batman deneyimi
User Rating : 0 (0 votes)