Balkonlar İçin DIY Saksılık ve Çiçeklikler

Balkonlar İçin DIY Saksılık ve Çiçeklikler

Balkon keyfinizi kendi hazırladığınız rengarenk saksılarla artırın.

Son yıllarda ev içi çiçeklendirme ve yeşillendirmeye dair popüler bir akım başladı. Yeşil bitkilerle tamamlanarak yaratılan minimalist dekorasyonlar ile huzurlu ve sakin bir hava yarattığınız evinizin balkonunu da renklendirmeye hazır mısınız? Artık çok daha kolay ulaşabildiğimiz tasarım saksı ve vazolar çok güzel olmakla birlikte biraz cebinizi yakan türde. Belki kendiniz için yepyeni bir hobiye de dönüşebilecek olan çok eğlenceli bir fikirle karşınızdayız. Kendi saksı ve çiçekliklerinizi yaparak balkonunuza apayrı bir hava katabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz fikirlerden ilham alarak yaratıcılığınızı konuşturmaya hazırsanız, başlayalım. Ayrıca Balkon Zamanı: Saksı Çiçekleri İle Dekorasyon Tüyoları yazımızdan balkonunuzun dekorasyonu için pratik fikirlere ulaşabilirsiniz.

Konserve kutularını dönüştürün

Hatırlar mısınız, eskiden zeytinyağı teneke kutuları boşalınca saksı olarak kullanılmaya devam ederdi. Aynı mantıkla mutfağınıza giren farklı boylardaki konserve kutularını saksı olarak değerlendirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz renklerde akrilik boya almak ve rengarenk olacak şekilde onları boyamak. Konservelerin altına küçük delikler de açmayı unutmayın.

Eski kumaşları kullanın

Artık kullanmadığınız eski giysilerinizi belki de hiç aklınıza gelmeyecek şekilde değerlendirmeye hazır olun. İhtiyacınız olan ham haldeki terakota saksıları . Saksının etrafına fırça yardımıyla tutkal sürün ve giysinizden kestiğiniz kumaş parçasını dikkatlice saksının her tarafını saracak şekilde yapıştırın. Balkonunuzun yağmur almayan bir köşesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hasır iplerle kaplayın

Saksı ya da vazoya dönüştürebileceğiniz, günlük hayatta kullandığınız birçok obje bulunuyor, kavanoz, pet şişe, cam şişe veya kupa gibi. Kalınca bir hasır ip ile bu objeleri çok hoş birer saksıya dönüştürebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yüzeyi tutkallamak ardından da ipi düzgün bir şekilde yukarıdan aşağıya doğru dolamak. Bir saat kadar kurumasını bekledikten sonra hemen balkonunuzun yeni saksısını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Beton çiçeklik

Evet, doğru okudunuz. Kendi beton çiçekliğinizi yapabilirsiniz. Yapımı düşündüğünüzden çok daha kolay olan beton çiçeklikler istenilen büyüklükte üretilebiliyor. İhtiyacınız olan ise çimento ve kalıp olarak kullanabileceğiniz kaplar. Çimentoyu sulandırdıktan sonra kalıbın içine dökün ve kurumasını bekleyin, ardından kalıptan çıkarın ve karşınızda çiçekliğiniz.

Ebru yöntemiyle boyama

Çiçeklik ya da saksınızı fırçayla dilediğiniz gibi boyayıp üstüne istediğiniz deseni yapabilirsiniz, ama biraz daha farklı bir tasarım yapmak istiyorsanız, ebru yöntemini deneyebilirsiniz. Bir kovaya su doldurun. İki ya da üç renk akrilik boyayı suyun içine damlatın. Bir süre sonra boyanın suyun yüzeyinde süzüldüğünü göreceksiniz. Toprak saksıyı alın ve nazikçe suyun yüzeyine doğru daldırıp her tarafını çevirerek boyanın saksı üstüne yapışmasını sağlayın. Hayal bile edemeyeceğiniz kadar harika desenli bir saksıya sahip olacaksınız.

Mozaik desenler

Ham haldeki plastik ya da kilden saksınızın üstüne mozaik hissi veren bir çalışma yapabilirsiniz. Saksıyı istediğiniz bir renkte boyayın. Ardından tutkal yardımıyla küçük beyaz taşları saksının üstüne yapıştırın. Kuruduktan sonra taşları istediğiniz renklerde fırça yardımıyla boyayabilirsiniz.

Mesajlı saksılar

Ham haldeki kil saksılarınızı önce beyaz sprey boyayla boyayın. Bir ya da iki saat kadar kurumasını bekleyin. Ardından kara tahta boyası ile saksının istediğiniz bir yerine üstüne yazı yazabileceğiniz şekilde yuvarlak dikdörtgen ya da kalp şeklinde bir desen çizip boyayın. Kuruması için yine bir saat kadar bekleyin. Ardından saksınızın üstüne tebeşirle istediğiniz mesajları yazıp istediğiniz zaman da değiştirebilirsiniz.

Eski eşyaları değerlendirin

Artık kullanmadığınız eski eşyalarınızı saksı ya da çiçeklik olarak değerlendirip balkonunuzun dekorasyonuna yaratıcılık katabilirsiniz. Kahve kupası, kek kalıbı , kova gibi eşyaları dönüştürmeyi deneyin.