Balkonlar İçin DIY Duvar ve Tavan Süslemeleri

Balkonlar İçin DIY Duvar ve Tavan Süslemeleri

Balkonlarınıza sadece çiçeklerle değil, kendi ellerinizle yaptığınız dekoratif süslemelerle de stil sahibi bir hava katabilirsiniz.

Belki kendinize vakit ayırmakta zorlanıyor, günlük hayatın koşuşturmasında günler nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. Bu yoğun temponun neden olduğu tükenmişlik sendromuna yakalanmamak için kafanızı dağıtabileceğiniz bir uğraş ya da hobi edinmenizde büyük fayda var. İşte tam da bu noktada sizler için derlediğimiz birbirinden keyifli fikirlerden ilham alabilir ve balkonunuzun duvarlarını ve tavanlarını süslemek için kolları sıvayabilirsiniz. Eğer balkonunuzu yenilemek ve bambaşka bir hava katmak istiyorsanız, En Romantik Balkonlar İçin 7 Dekoratif Fikir yazımızdan da fikir alabilirsiniz. Zanaatkârlık becerilerinizi ortaya koyma hazırsanız, başlayalım!

Pinpon toplarıyla aydınlatma

Kuzey ülkelerine özgü nordik tarzı dekorasyonun olmazsa olmazlarından biri olarak yer alan aydınlatmaları sadece evinizin içinde değil, balkonunuzda da kullanabilirsiniz. Birçok markanın bu tür aydınlatmaları bulunuyor ama biraz becerilerinizin sınırlarını zorlamaya ve kendi ışıklandırmanızı yapmaya ne dersiniz? İhtiyacınız olan yılbaşı ağacını süslemek için kullandığınız küçük ampullü aydınlatmalar ve pinpon topları. Topların üstüne maket bıçağı ile küçük bir çarpı işareti delin. Ve açtığınız bu deliklerden küçük ampulleri yerleştirin. Balkonunuza geceleri sımsıcak bir hava katacak olan aydınlatmanız işte hazır!

Reçel kavanozlarından fener

Balkonunuza yine hoş bir hava katacak bir diğer önerimiz de küçük kavanozları mumluk olarak kullanmak. Kullanmadığınız küçük boy kavanozların içine tealight mumlar yerleştirin ve hasır bir ip yardımıyla balkon tavanınızdan aşağıya doğru asimetrik şekilde birkaç tane asarak kullanın. Hatta dilerseniz kavanozları cam boyasıyla istediğiniz renklerde boyayabilir ve rengârenk bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Çeşit çeşit çelenkler

Balkon duvarınızı süslemek için istediğiniz büyüklükte çelenkler hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan çelenk, kır çiçekleri ve bir makas. Çelengi dilerseniz kendiniz esnek ağaç dallarını birbirine dolayarak yapabileceğiniz gibi yapı marketlerde satılan hazır çelenklerden de alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken çiçekleri dikkatlice çelenge iliştirmek. Çiçek dışında balkon duvarını süslemek için yine aynı fikirden yola çıkan iki önerimiz daha var. Çelengin etrafını küçük ampullü aydınlatmalarla sarabilir ya da deniz kabuklarını üstüne yapıştırabilirsiniz.

Makrome sanatı

Bir dönem oldukça popüler olan makromeyi denemeye ne dersiniz. İlk başta karışık gibi görünse de aslında yapması çok kolay olan makromeleri hem duvar süsü olarak kullanabilir hem de tavandan asarak çiçeklik olarak da değerlendirebilirsiniz. Makrome Örgü Nasıl Yapılır? yazımız size yardımcı olacak.

Rüya kapanı

Balkonunuzun duvarlarını süsleyecek bir diğer dekoratif ürün ise rüya kapanı . Genelde yatak odalarımızda bizleri kötü rüyalardan korumak adına kullandığımız rüya kapanları estetik ve bohem görüntüsünden ötürü artık dekoratif bir obje olarak da kullanılıyor. Kendi rüya kapanınızı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler ise şöyle: 30 cm çapında metal ya da ahşaptan bir çember, hasır kordon ve püskül ya da kuş tüyleri. Hasır ipi çemberin üstünden geçecek şekilde birkaç noktadan bağlayarak dolayın. Ardından çemberin aşağı tarafına püskül ya da kuş tüylerini bağlayın. Dilerseniz, çemberin ortasından geçen iplerin arasına lavanta, okaliptüs yaprağı da iliştirebilirsiniz.

Rüzgargülü

Balkonunuza renk katan olmazsa olmazlardan biri de rüzgargülü . Rüzgargülünüzü birçok materyalden yapabilirsiniz. Kağıt veya keçe kullanabilirsiniz. Diğer ihtiyacınız olan malzemeler ise makas, kalem, kare şeklinde kesilmiş kağıtlar, pipet, raptiye ve delgeç. Kare kağıdınızı her bir köşesinden merkeze doğru kesin. Ardından kağıtların köşelerini merkezle birleştirin. Tam merkeze bir raptiye yerleştirerek birleşen köşeleri sabitleyin. Rüzgarla birlikte dönebilmesi için raptiyeyi gevşekçe pipete iliştirin.