Analog Fotoğraf Makineleri

Analog Fotoğraf Makineleri

Diyafram ve enstantane gibi kavramlarla tek başınıza mücadele etmeyi göze aldıysanız veya almayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Analog fotoğraf makineleri, dijital fotoğraf makinelerinde olduğu kadar kusursuz bir görüntü sunmayabilir ancak daha yaşam dolu bir görüntü sunacağı kesindir. Tabii ki çalışma alanlarınıza ya da fotoğrafçılıkla hangi düzeyde ilgilendiğinize göre hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış ancak bugün analog fotoğraf makinelerini ve analog fotoğraf makinelerinin neden tercih edildiğini inceleyeceğiz.

Dijital fotoğraf makineleri her geçen gün kendilerini geliştirmeye devam ediyor ancak geride bıraktığımız birkaç yılda, özellikle üniversite öğrencileri tarafından, analog fotoğraf makineleri de oldukça rağbet görmeye başladı. Bu duruma sebep olan teknik detaylara girmeden önce olaya biraz daha yüzeysel bakarak başlayalım.

Farklı, Havalı ve Uygun

Öncelikle analog fotoğraf makineleri tartışmasız bir şekilde günümüzdeki son teknoloji makinelerden daha karakteristik bir havaya sahiptir. Dijital fotoğraf makineleri üreten firmalarda durumu fark etmiş olmalılar ki, son dönemde bazı analog fotoğraf makinelerinin dış görünüşü korunarak dijital versiyonları üretilmiştir. Dolayısıyla, farklı ve havalı olmayı en çok arzuladığımız üniversite yıllarında analog fotoğraf makineleri görüntüleri itibariyle bu amaca yüzde yüz hizmet etmektedirler. Öte yandan, analog fotoğraf makineleri fiyat-performans açısından da tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Full Frame

Yavaş yavaş işin teknik boyutuna da geçelim isterseniz. Analog fotoğraf makinelerinde megapiksel gibi bir probleminiz olmaz. Elinizdeki tarayıcı size ne kadar imkan sağlıyorsa, fotoğraflarınızı o oranda tarayabilirsiniz Teknik açıdan en önemli faktör ise şüphesiz Full Frame’dir. Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan sensörler her ne kadar son teknoloji olsalar da analog kameralarda olduğu kadar kalite vadetmezler. Analog makinelerin hepsi Full Frame olduğu için fotoğraflarınız son derece kaliteli olacaktır.

Kontrolü Ele Alın

Tüm bunların yanı sıra, analog bir makineye sahip olmanın en güzel yanı, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ilk sözün de, son sözün de sizde olmasıdır. Tamamen manuel olan analog makinelerde diyafram ve enstantane konuların kontrolü tamamen size kalmaktadır. Bu durum zamanla çevrenize bir fotoğrafçı gözüyle bakmanızı ve yaratıcılığınızı geliştirmenizi sağlayacaktır.

Olmazsa Olmaz Filmler

Makinenizi almadan önce gerekli araştırmayı yaptınız, aklınıza yatan makineyi de gidip aldınız, sıra geldi makineden bağımsız olan ama o olmazsa da makinenizin bir yanının hep eksik kalacağı filmlere. Analog fotoğraf makinelerinde olduğu gibi filmlerde de özellikle üniversite öğrencileri için, bütçe dostu fiyatlar var diyebiliriz. Kaliteli bir film kullanmak istiyorum derseniz size Fujifilm C200 Renkli 36’lık önerebiliriz.