Adım Adım Penye İpten Sepet Yapımı

Adım Adım Penye İpten Sepet Yapımı

2483
main

Yapımı tahmin ettiğinizden çok daha kolay olan penye ipten sepetleri evinizde birçok amaç için kullanabilirsiniz. Kolları sıvayın ve tüyolarımıza kulak verin.

Hem oldukça şık görünen hem de kullanışlı olan penye ipten sepetlerin yapımı gözünüzü korkutmasın, çünkü bir kere yapmaya başlayınca, vazgeçemeyeceğiniz kadar keyif alacağınıza eminiz. Hatta ileride bu hobinizi dönüştürüp aile bütçenize katkıda bulunabileceğiniz gibi sevdiklerinize kimsede olmayan bu eşsiz sepetlerden hediye de edebilirsiniz. Örgüye meraklıysanız, Örgü ile Yapabileceğiniz 5 Eşya yazımızdan da fikir alabilirsiniz.

Çok amaçlı kullanım


Penye ipten sepetleri aklınıza gelebilecek her şey için kullanabilirsiniz. İstediğiniz büyüklükte örebileceğiniz sepetleri banyonuzda küçük havluları yerleştirmek, odanızda tokalarınızı ya da takılarınızı koymak veya salonunuzda dekoratif amaçlı kullanmak için örebilirsiniz. Çocuklarınızın oyuncaklarını bir araya toplamak için de harika bir alternatif.

İhtiyacınız olanlar

Penye ipten sepet yapımı için ihtiyacınız olan tek şey ip ve tığ . Penye ipler kalın olduğu için 9 ya da 10 numara kalınlığındaki tığları tercih etmenizde fayda var. Doğru kalınlıktaki tığıyı seçmek için aldığınız ipin kalınlığı size yol gösterici olur. Örme şeklinize göre yuvarlak, kare ya da dikdörtgen modeller elde edebilirsiniz. İpin kendisi kalın olduğu için ördükçe kalıp gibi durur ve kendi kendine şekil alır.

En basit örme şekli


Penye ipten sepet ilk defa yapacaksanız, yuvarlak sık iğne yöntemi kullanılabilir. Öncelikle sepetin tabanını örerek başlarsınız. Sık iğne yöntemini kullanarak istediğiniz büyüklükteki tabanı oluşturduktan sonra yan kenarları örmek için ikili veya üçlü tırabzan örgü yöntemi kullanılabilir. Yuvarlak sepetiniz tamamlandıktan sonra kenarlarına hasır ya da ahşap sap dikerek farklı bir model de elde edebilirsiniz.

Bunu da okuyun: Kanaviçeye Başlamak İsteyenlere 9 Tüyo

Kanaviçe yapmaya başlamadan önce sizler için hazırladığımız işinizi kolaylaştıracak tüyolara göz atın.

Çok renkli tasarımlar

Size tavsiyemiz bu işe ilk başlarken tek bir renk kullanmanız. Ancak rengarenk bir tasarım da elde etmeniz düşündüğünüz kadar zor değil. Ya örmeye başlamadan farklı renklerdeki ipleri birbirine bağlayabilir ya da başka bir renge geçmek istediğiniz zaman ördüğünüz yerden ilk ipi kesip, ikincisini bağlayarak devam edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta attığınız düğümün sepetin iç tarafına gelecek şekilde saklamak.

Farklı modeller

Yuvarlak sepet yapımına alıştıktan sonra kare ve dikdörtgen modelleri de deneyebilirsiniz. Bunun için sık iğne yöntemi yerine tığ ile düz zincir çekerek tabanı oluşturursunuz, ardından da yine tırabzanları örerek sepetin kenarlarını şekillendirebilir ve istediğiniz derinliğe sahip olana kadar örebilirsiniz.