Adım Adım Bere Örmek

Adım Adım Bere Örmek

1015

Kendinize rengarenk ve yumuşacık bir bere örmenin en kolay yolu burada.

Soğuk günlerin kendini giderek hissettirdiği şu günlerde sizi sımsıcak tutacak bir bere örmeyi düşünüyorsanız, adım adım nasıl yapacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Örgü örmeye biraz merakınız varsa ya da daha önce kendinize rengarenk ve yumuşacık yünler alıp upuzun bir atkı ördüyseniz, işiniz çok daha kolay. Haydi gerekli malzemeleri yanınıza alın ve ilk berenizi örmeye başlayın! Ayrıca başka şeyler de örmeyi istiyorsanız, Örgü ile Yapabileceğiniz 5 Eşya yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz.

Örgü stilleri

Berenizi en bilindik olan üç örgü yöntemiyle örebilirsiniz. Düz örgü , haroşa ve lastik örgü tekniklerinden birini seçebilir ya da üçünü bir arada kullanabilirsiniz. Düz örgü en kolaylarından biridir. İlmeği ters tarafından alıp ipliği aşırıp diğer şişe geçirmenizle olur. Her zaman ilmeği ters tarafından alırsınız. Haroşa ise tam tersidir, ilmeği sadece önden alarak örürsünüz ve bu dalgalı bir görünüm elde etmenizi sağlar. Lastik örgüde ise ilmekler bir ters bir düz alınarak örülür.

Bunu da okuyun: Örgü ile Yapabileceğiniz 5 Eşya
Kendi başınıza bir şeyler yaratmayı seviyorsanız ve boş zamanlarınız için yeni bir şeyler denemek istiyorsanız yararlı etkileri ile örgüye yönelebilirsiniz.

Yün ve şiş seçimi

Alacağınız yünün kalınlığına uygun numarada bir şiş kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Yün ne kadar kalınsa o kadar büyük numarada şiş tercih edin. Ancak bere örmek için genelde 5-6 numaralı şişler tercih edilir. Bere için bir yumak yün yeterli olacaktır. Alında kaşıntı yapmaması için saf yün yerine akrilik karışımlı olan daha yumuşak yapıya sahip yünleri tercih etmenizi öneririz.

Berenizi örmeye başlayın

Başınızın ölçüsüne göre ilmek sayısını belirlemekle işe başlayın. Genelde 80 ilmek yetişkinler için bere örmede kullanılır. Çocuk berelerinde ise bu oran 60 ilmeğe yaklaşık düşer. Berenizi örmeye alın bölgesinden başlayın, yani en geniş yerinden. Seçtiğiniz örgü tekniğiyle yaklaşık bir karış kadar örün.

Püf noktası

Ördüğünüz her örgünün kenarları rulo halinde içe doğru kıvrılıyorsa, ilk ilmeği diğer şişe boş geçirip örmeden ikinci ilmekten başlamanızı öneririz.

Kesme zamanı

Berenizin tepe noktasını yapmak için bereniz istediğiniz uzunluğa gelince, ilmekleri eksiltmeye başlayın. Şişte sıra sonuna geldiğinizde sonuncu ilmekten başlayarak eksiltin.

Birleştirin

Sıra ördüğünüz bereyi birleştirmeye geldi. Berenizin iki kenarını bir araya getirin ve iğne ile iki ucu birbirine iliştirip dikin. İşte bereniz hazır!