23 Nisan Tatilinde Kısa Kaçamaklar İçin 9 Adres

23 Nisan Tatilinde Kısa Kaçamaklar İçin 9 Adres

2598

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda en fazla 3-4 saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz en güzel tatil rotalarını sizler için derledik.

Doğanın yeni yeni uyanmaya başladığı, bütün ağaçların yeşerdiği, etrafın rengarenk çiçeklerle dolduğu en güzel zaman belki de ilkbahar. Şehirden uzaklaşmak, biraz kafamızı dinlemek ve dinlenmek için önümüzde üç gün de olsa güzel bir tatil fırsatı var. 23 Nisan’da kısa bir kaçamak yapabileceğiniz, İstanbul, Ankara ve İzmire en yakın tatil rotaları karşınızda.

İstanbul’a yakın destinasyonlar

Öncelikle şunu söylememiz gerekir ki İstanbul’dan adım atmadan dahi kısa bir kaçamak yapabilmeniz mümkün. Genelde burnumuzun dibindeki görmeyiz, işte Prens Adaları da onlardan. Ulaşım için tek bir vapur bileti almanız gerektiğini düşününce, oldukça ekonomik de. Adalarda doğa yürüyüşleri yapıp deniz kenarındaki restoranlarda balık keyfini yaşayabilirsiniz. Ancak “Benim biraz uzaklaşmaya ihtiyacım var” diyorsanız, işte önerilerimiz:

Ağva

İstanbul’da yaşayanların favori kaçış noktalarından olan Ağva, ilkbaharda tahmin edersiniz ki şahane oluyor. Dere kenarında doğa yürüyüşleri yapmanızı mutlaka öneririz.

Maşukiye

İstanbul’a yakın olan bir diğer cennet ise Maşukiye. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Sapanca’ya varıp göl kenarında güzel vakit geçirip Maşukiye’ye doğru yola devam ederseniz, ilkbahar coşkusunu orman yürüyüşleriyle yaşayabilirsiniz. Ayrıca Sapanca’daki spa merkezlerinde konaklayarak kendinizi daha da şımartabilirsiniz.

Kıyıköy

Kırklareli’ne bağlı olan Kıyıköy’e yaklaşık iki saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Ahşap evleri, Pabuçdere ve Kazandere ırmakları, doğası ve Bizans döneminden kalma kalıntılarıyla hem kültürel bir gezi yapma olanağı yakalayacaksınız hem de doğayla iç içe olacaksınız.

Ankara’ya yakın destinasyonlar

Yedigöller

Adı üstünde yedi gölü barındıran Yedigöller Milli Parkı , doğanın uyanışına şahitlik etmek için harika yerlerden biri. Ankara’dan yaklaşık iki buçuk saatte ulaşabileceğiniz Yedigöller, zengin bitki örtüsüyle şehirden biraz olsun uzaklaşmak isteyenler için ideal. Eğer maceracı bir ruha sahipseniz, çadırlarınızla gidip kamp yapabilir ya da belediyenin tesis ettiği bungalovlarda konaklayabilirsiniz.

Kapadokya

Eğer üç-dört saatlik bir araba yolculuğunu göze alıyorsanız, 23 Nisan’ı masallar diyarı Kapadokya’da geçirebilirsiniz. Peribacalarının arasında yürüyüşe çıkabilir, sabaha karşı balon turuna katılıp bu doğal güzelliği kuşbakışı da seyredebilir, kayalara oyulmuş otantik otellerde kalabilir ve yöreye ait şarapların tadını çıkarabilirsiniz.

Abant

O kadar yol gitmeyelim ama Ankara’dan da uzaklaşalım diyorsanız, yaklaşık iki saat mesafedeki Abant’a gidebilirsiniz. Gölün etrafında bol bol yürüyüş yapabileceğiniz gibi at ya da bisikletle de bu turu gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir’e yakın destinasyonlar

Şirince

Rivayete göre dünyanın sonu geldiğinde tek ayakta kalacak yer olarak bilinen Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı. Tarihi evleri ve şarabıyla ünlü olan bu küçük Rum köyüne gitmişken Efes Harabeleri ’ni ve Meryem Ana Evi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Karaburun

İzmir merkezden yaklaşık iki saatte varabileceğiniz Karaburun, yemyeşil doğası, tertemiz havası ve deniziyle aklınızı başınızdan alacak türde. Muhtemelen denize giremezsiniz ama deniz kenarındaki küçük lokantalarda balık keyfini yaşayabilirsiniz. Koyları ve eski evleriyle cennetten bir köşe misali.

Foça

İzmir’den sadece bir saat uzaklıkta yer alan Foça’da tekne turlarına katılabilir, Eski Foça’da konaklayarak bol bol oksijen depolayabilir ve tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz.