2019’un En Çok Konuşulan 5 Kitabı

2019’un En Çok Konuşulan 5 Kitabı

1479

Okur yazarlığı artırmak ve kitapların değerini hatırlatmak amacıyla kutlanan Dünya Kitap Günü’nde son ayların en çok konuşulan kitaplarını keşfedin.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladığımız 23 Nisan aynı zamanda Dünya Kitap Günü . Uluslararası Yayıncılar Birliği tarafından 1995’ten bu yana her yıl bu güzel günde kutlanan Dünya Kitap Günü, okumanın ve kitapların değerini hatırlatmak, okur-yazarlığı artırmak ve düşünce özgürlüğünü savunmak amacı taşıyor. 23 Nisan’da kutlanmasının nedeni ise Miguel de Cervantes, William Shakespeare ve Vladimir Nabokov gibi dünya edebiyatının önemli yazar ve şairlerinin doğum ya da ölüm tarihlerinin bu güne denk geliyor olması. Dünya Kitap Günü’nde sevdiklerinize bir kitap armağan etmeye ne dersiniz? Gelin 2019’u henüz yarılamamışken, en çok okunan ve konuşulan kitapları beraber keşfedelim. Ayrıca kitaplarla arası pek iyi olmayan yakınlarınıza bu sevgiyi aşılamak için Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Kitap Önerileri yazımızdan fikir alabilirsiniz.

Mustafa Kemal


Yılmaz Özdil ’in kaleme aldığı ve yayımlandığı ilk günden itibaren çok satanlar listesine girip satış rekorları kıran bu kitap, Mustafa Kemal’in siyasi başarılarından gündelik hayatına birçok noktaya değinerek geniş bir perspektiften Atatürk’ü ele alıyor. Mustafa Kemal ’in kadın hakları başta olmak üzere sosyal hayatta gerçekleştirdiği reformlardan sanatsever ve entelektüel kimliğine bugüne kadar bize okutulan Atatürk’ten çok daha kapsamlı bir profil çiziyor. Kitabın 1881 adet basılan özel baskı koleksiyon serisi ise satışa çıktığı anda dakikalar içinde tükenmesiyle çok konuşuldu.

Gör Beni


Son yılların en çok satan yazarlarından olan Azra Kohen ’in Fi, Çi, Pi serisinin ardından çıkardığı Aeden çok ses getirmişti. 2019’un ilk aylarında yayımlanan son romanı Gör Beni-İki Devrin Hikayesi ise ilk günden itibaren yine çok konuşuldu. 1930’lu yılların Türkiyesine bizi götüren Kohen, ortak bilinç kavramını merkeze alarak günümüz dünyasına da göndermelerde bulunuyor. Yaptığı araştırmalardan elde ettiği bilgilerin oldukça geniş olması nedeniyle Kohen bu kitabını da bir seri haline getirmeyi planlıyor. Devam kitabı Dinle Beni’yi de kısa bir süre sonra raflarda göreceğimize eminiz. Yaşadığımız toprakları anlamak adına okunması gereken kitaplardan.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?


Ülkemizin en değerli isimlerinden tarihçi İlber Ortaylı ’nın bir nevi hayata bakışını ve yaşam sanatını aktardığı bir Ömür Nasıl Yaşanır? bütün okuyuculara ilham veren türde. “Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır” diyen Ortaylı’dan öğreneceğimiz çok şey var.

Devlerin Omuzlarında Milano Dersleri


2016 yılında kaybettiğimiz Umberto Eco ’nun güzellik, çirkinlik gibi kavramlara ve sanata yaklaşımıyla ilgili düşüncelerine yer verdiği Devlerin Omuzlarında Milano Dersleri kitabı Milano’da yapılan sanat ve kültür festivali Milanesiana için hazırladığı derslerden oluşuyor. Hayata bakışımız ve algılarımızı genişletmek açısından aydınlatıcı bir kitap.

Gergedan


Sivri dili ve güçlü duruşuyla Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Mine Söğüt ’ün son kitabı Gergedan-Büyük Küfür Kitabı, okuyucuyu sarsan, gerçeklerle yüzleştiren düşündürücü bir yapıt. Söğüt’ün güncel olaylardan ilham alarak kaleme aldığı hikayeler okuyucunun kendisini sorgulamasını sağlıyor. Kitapta yazılanları daha da etkileyici kılan ise karikatürist Bahadır Baruter’in çizimleri.