2 Kişilik Oyunlarla Evde Oyun Zamanı!

2 Kişilik Oyunlarla Evde Oyun Zamanı!

Evde oynayabileceğiniz zeka oyunları, PC oyunları, strateji oyunları ve iskambil oyunlarını keşfetmeye ne dersiniz?

Evde vakit geçirirken sıkılanlar ya da evdeki yakınlarıyla iki kişilik eğlenceli vakitler geçirmek isteyenlere bazı önerilerimiz var. Reversi’den Mangala’ya, satrançtan damaya, GO’dan tavlaya, piştiden pis yediliye, Nidhogg’dan Trine’a; 2 kişilik oyunlar evde dendiğinde akla ilk gelenler burada. Aynı zamanda En Yeni 7 Kutu Oyunu yazımızı da tıklayabilir ve birbirinden taze oyunları keşfedebilirsiniz.

2 kişilik zeka oyunları

Reversi: Evde oynanabilecek 2 kişilik zeka oyunları arasında en meşhurlardan biri Reversi’dir. Özel taşlarla oynana bu oyunda taşların bir tarafı siyah, bir tarafı beyazdır. Oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah olmak üzere dört taş konur. Hamle yapacak olan oyuncu, kendi taşının rengiyle yüz yüze gelecek şekilde bir taş yerleştirmelidir. Her hamlede de rakibinin bir ya da daha fazla taşını ele geçirmelidir. Bunun için kendi rengine ait taşların dikey, yatay ya da çapraz şekilde aynı sırada olmaları gereklidir.

Mangala: Eskilerden kalma bir Türk zeka oyunu olan ve adı dünyada Mankala olarak blinen Mangala, evde 2 kişilik oyunlar arasında en köklülerden biri. 48 taş ile oynanan oyunda oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar olmak üzere 12 küçük kuyu vardır. Aynı zamanda her oyuncunun taşlarını toplayacakları birer hazine bulunur Hazinesinde en çok taşı biriktiren kazanır.

GO: 2 kişilik yetişkin oyunları arasında bir diğeri de GO’dur. Yine bir tahta oyunu olan GO, Çin kökenlidir. Siyah ve beyaz taşlar vardır. Siyah taşı kullanan oyuncu başlar ve elindeki taşlardan birini kesişim noktasına bırakır. Oyuncular rakibinin taşlarının etrafını kendi taşlarıyla kapamaya çalışırken stratejik hamleler yapar.

2 kişilik PC oyunları

Nidhogg: Tasarım olarak kült dövüş oyunlarına gönderme yapan Nidhogg, 2 kişilik oyunlar evde en iyilerden biridir. Eğlenceli bir içeriğe sahip olan pc oyununda koşuyor, zıplıyor ve sadece tek br tuş ile vurabiliyorsunuz. Rakibinizi bu şekilde öldürmeye çalışırken oyunun eğlenceli ve komik detaylarını da fark etmeden duramıyorsunuz!

Trine: 2 kişilik oyunlar evde yetişkin dediğimizde en iyilerden biri de bu seri. Partnerinizle birlikte kafa yürüteceğiniz ve birbirinize destek olarak oynayacağınız bu oyunda şövalye, hırsız ve büyücü karakterlerini yönetebiliyorsunuz. Türlü aksiyonlarla birlikte düşmanlara karşı birlikte savaşıyorsunuz.

Don’t Starve Together: Yine takım arkadaşlarınızla birlikte mücadele edeceğiniz ve aynı zamanda çok eğlenceli vakit geçireceğiniz bir oyun ile karşınızdayız. Birlikte hayatta kalmaya çalışırken başınıza gelmeyen kalmayacak!

2 kişilik iskambil oyunları

Pişti: İskambil kağıdı ile en güzel 2 kişilik oyunlar arasında pişti olmazsa olmaz. 52’lik bir deste ile oynanan oyunda her oyuncuya 4 kart dağıtılır. Ortaya ise üçü kapalı, dördüncüsü açık olacak şekilde 4 kart konur. Oyuncular ellerinde bulunan uygun kartı yere koyar. Eğer ortada bulunan kartlardan biriyle aynı değerdeki kartı koyarsa ya da joker atarsa ortadaki bu tüm desteyi alır. Eğer tur dönünce yerde tek kart bulunuyorsa ve oyunculardan biri aynı rakama sahip kartı atıyorsa pişti olur.

Pis yedili: 2 kişilik iskambil oyunları arasından bir diğeri ile karşınızdayız. Her oyuncuya 7’şer kart dağıtılır. Elde kalan kağıtlar ise yüzleri kapalı olacak şekilde ortaya konur. Sinek, vale, as ve joker’in belli başlı özellikleri vardır ve bu kartların atılışına göre oyunda stratejiler değişir. Örneğin oyun sinek bir kart ile başlamak zorundadır. Gelmezse herkes sinek gelene kadar yerden kağıt çeker. Sırası gelen oyuncu ortadaki kartın değerinde bir kart atmak zorundadır. Eğer yoksa yine ortadan çeker. Elindeki kartları bitiren ilk kişi oyunu kazanmış olur.

2 kişilik strateji oyunları

Tavla: Kökleri 5 bin yıl öncesine dayanan tavla oyununda hedef tüm kendi pullarını kendi ev tahtana getirmek ve onları toplamaktır. 2 kişilik oyunlar evde söz konusu olduğunda keyifle oynanan tavla, listemizin olmazsa olmazlarından.

Satranç: 8’e 8 kare bir tahtada oynana satranç 32 adet taşla oynanır. 64 kare vardır ve yarısı siyah yarısı beyazdır. Oyunculardan biri siyah, biri beyaz taşları seçer. Her oyuncunun bir seferde tek hamle yapmasıyla gelişir. Şah, vezir, kale, fil, at ve piyonlardan her birinin belli stratejik özelliği vardır.

Dama: Şimdi de iki kişilik oyunlar evde oynanabileceklerden bir diğeri olan dama ile karşınızdayız. Satranca ve tavlaya benzeyen bu oyunda yine 64 kare vardır. Her oyuncunun siyah ya da beyaz şeklinde total olarak 16 adet taşı vardır. Taşlar birer sırayla olmak üzere karşı tarafa doğru ilerletilir. Karşındakinin taşlarını alıp rakip sahada dama yapmak oyunun hedefidir.

Çocukla oynanabilecek 2 kişilik oyun

Son olarak 2 kişilik oyunlar evde çocuklarla oynandığında bir başkadır diyoruz ve çocukla oynanabilecek bir oyun öneriyoruz. İsim şehir: Her ikiniz de birer sayfa alın ve enlemesine şekilde tutun. Sayfanın üst kısmına sırasıyla “isim-şehir-bitki-hayvan-eşya-sanatçı-ülke” yazın ve her birinin yanından aşağı çizgi çekerek sütunlar yapın. Biriniz alfabeyi içinden saymaya başlasın, diğer “dur” desin ve hangi harfte kalındıysa o harfle başlayacak şekilde isim, şehir, vb yazdığınız sütunlara kelimeler bulun. İlk bitiren 20’ye kadar saydıktan sonra oyun bitsin. Yazılmayan sütunlar 0 puan, aynı yazılanlar 5 puan, birbirinden farklı olanlar 10 puan şeklinde puanları toplayın.