Dümdüz Bir Karın İçin Yapabileceğiniz 4 Egzersiz

Dümdüz Bir Karın İçin Yapabileceğiniz 4 Egzersiz

4233
main

Tam da hayallerinizdeki o dümdüz karın aslında çok da zor değil. Düzenli olarak yapacağınız bu 4 egzersiz ile karnınızın farklı kaslarını çalıştırabilir ve hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Kaslı ve dümdüz bir karın elbette ki hepimizin hayali. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu karın düzleştirme egzersizleri ile tam da hayallerinizdeki karın kaslarına kavuşmanız mümkün. Yapmanız gereken tek şey var, bu egzersizleri rutininize sokmak ve sağlıklı beslenmeyi de unutmadan spora vakit ayırmak! İşte dümdüz bir karın için yapabileceğiniz 4 egzersiz.

1. Arkaya yatış

Karın bölgesinin rektus abdominis kaslarını çalıştıran bu egzersiz ile dümdüz bir karın için başlangıç yapabilirsiniz. Sırtınız düz olacak şekilde matınızın üzerine oturun ve dizlerinizi 90 derece bükün. Ayaklarınız yere düz basacak şekilde dursun. Elleriniz ileri doğru uzanmış, avuç içleriniz birbirine bakar şekilde olsun. Nefes alıp gövdenizi kontrollü bir şekilde arkaya doğru bırakın ve bu esnada kollarınızı aynı düzlükte tutmaya özen gösterin. Yatışınızda omurganızın C şeklinde kavisli olması gerekiyor. İlk pozisyonunuz olan düz duruşa gelirken omurganıza nefes aldırın ve yeniden hizalanın.

2. Sağlık topu ile mekik

Sırada karın düzleştirme egzersizlerinden transvers abdominis, rektus abdominis ve hem iç hem dış oblik kaslarını çalıştıracak olan mekik hareketi var. Bu egzersizde bir sağlık topuna ihtiyacınız olacak. Dik pozisyonda oturun ve dizlerinizi 90 derece kırın. Sağlık topunu yüzünüzün hizasında olacak şekilde ileri doğru tutarak durun. Siz arkaya doğru yere tam yatarken ağırlık topunu da başınızın üzerinden yere değdiriyor olun.

Bunu da okuyun: Kettlebell ile Yapabileceğiniz 5 Güçlendirme Egzersizi
Kusursuz bir güç antrenmanı sunan kettlbell’ler ile evde yapacağınız egzersizler sayesinde sımsıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Nasıl mı? Bu yazımıza mutlaka göz atın.

3. Dizüstünde açılıp kapanma

Daha düz bir karın için yapabileceğiniz egzersizlerden biri de rektus abdominis, iç ve dış oblik kaslarınızı çalıştıracak olan bu harekettir. Sol bacak üzerinde diz çökün. Sağ kolunuzla da omuz hizasında yerden destek alın. Avucunuz yere tam temas ediyor olsun. Sağ bacağınızı düz bir şekilde arkaya doğru iterken, sol kolunuzu da tam ileri uzatın. Vücudunuz düz bir şekil alsın. Kapanırken de sağ dizinizle sol dirseğinizi vücudunuzun aşağısından birleştirin. Aynı hareketi diğer kol ve bacaklarınız için de uygulayın.

4. Bisiklet hareketi

İç ve dış obliklerinizle birlikte transvers abdominis kaslarını çalıştıran ve göbek eritme konusunda oldukça etkili olan bisiklet egzersizi de programınızda mutlaka yer almalı. Sırt üstü yatar pozisyonda yere uzanın. Ellerinizi kafanızın arkasında birleştirin. Ayaklarınız yere 45 derecelik bir düz açıda olsun. Karnınızı sıkın; sol dizinizi çekerek ve sağ dirseğinizi iterek onları birbirine değdirin. Aynı hareketi diğer diz ve dirseklerinizde uygulayın. Bu şekilde yerde pedal hareketini tekrarlayın.