Gelmiş Geçmiş En Hızlı Ferrari, Haftaya Cenevre’de

Gelmiş Geçmiş En Hızlı Ferrari, Haftaya Cenevre’de

1490

7 Mart itibarıyla kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nın en heyecan verici haberlerinden biri de Ferrari tarihinin en güçlü ve en hızlı otomobili 812 Superfast.

Ferrari F12 Berlinetta ve F12 tdf gibi efsane modellerin takipçisi konumundaki yeni modeli 812 Superfast’i Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtacak. Ferrari 812 Superfast hem yolda hem de pistte keyif veren bir sürüş deneyimi sunuyor ve tarihe geçecek nitelikte özelliklere sahip, gelmiş geçmiş en hızlı ve güçlü model olarak karşımıza çıkıyor.

En Hızlı Ferrari

6.5 litre V12 yapılı 789 HP’lik motora sahip Ferrari 812 Superfast 7000 d/d’de 718 Nm’lik maksimum tork değeri sunuyor. Dikkat çekici maksimum tork değerinin % 80’i 3500 d/d’de beklenenden daha erken şekilde elde edilebilirken, hem sürüşü iyileştirme hem de düşük devirlerde bile hızlanma sağlıyor. Söz konusu bu performans düzeyleri, kısmen yüksek-performanslı bir motorda ilk defa 350 barlık doğrudan enjeksiyon sistemi kullanılarak ve bunun kavramsal olarak doğal emişli F1 motorlarınınkinden türetilmiş değişken geometrili alım parçaları ile eşleştirilmesiyle elde edilmiş.

340 km/s’lik son hız

812 Superfast’in çift kavramalı şanzımanı, vitesler arasında daha kısa vites yükseltme ve düşürme süreleriyle kombine edilmiş, gaz tepkisini daha da keskinleştiren özel vites oranlarına sahip. 340 km/s’lik son hıza sahip olan Ferrari 812 Superfast, 0-100 km/s hızlanmasını 2.9 sn’de tamamlıyor.

812 Superfast, sportif hatları ve boyutlarıyla 1969 model muhteşem 365 GTB4’ün arka kısmını andıran iki-kutulu tasarımı ile fastback özelliklerine sahip. Kanatların tasarımı arka kısmı görsel olarak kısaltıyor ve 812 Superfast’i, V12 motorun sağladığı güç hissini pekiştiren atletik tekerlek bombeleri ile karakterize ediyor.

Motor kaputu üzerindeki oyulmuş havalandırma tertibatının tasarımı içerisine entegre edilmiş ful-LED farlar da ayrıca ön tekerlek kemerini saran ve bununla entegre ön kası vurguluyor. 812 Superfast’in arka görünümü ise Ferrari geleneğinden ilham almış dört adet yuvarlak arka far, yatay hatlar etrafında göz alıcı tasarımı vurguluyor. Bu sayede görsel olarak 812 Superfast’e, hem rüzgarlığını hem de kabinini alçaltan bir duruş da kazandırıyor.