Merakla Beklenen PlayStation 4 Pro Tanıtıldı

Merakla Beklenen PlayStation 4 Pro Tanıtıldı

6583
main

y_canpolat_bantSony, 7 Eylül’de New York’ta gerçekleştirdiği konferans ile yeni PlayStation 4 modellerini tanıttı. 2014 yılında piyasaya çıktığından beri aynı tasarım ile satışta olan PlayStation 4’ün tasarımı baştan aşağı yenilendi ve aileye yeni bir üye dahil oldu.

Günümüzde konsolların en çok eleştirildiği konu şüphesiz grafik kaliteleri. Bilgisayarların, özellikle de ortalamanın biraz üstü bilgisayarların konsollardan daha iyi grafik verdiği, 1080p görüntü kalitesini 60 fps (saniye başına düşen kare gösterimi) hızında rahatlıkla oynatabildiği dönemde konsollar sınıfta kalıyor diyebiliriz. Birçok oyun tam anlamıyla 1080p 60 fps görüntüyü sunamayabiliyor. Diğer taraftan üst düzey bilgisayarlar destekleyen bazı oyunları 4K görüntü kalitesinde oynatabiliyor. Konsollar ise şu ana kadar bu kalitenin yakınından bile geçemiyordu.

ps4pro-1

Sony, yeni duyurduğu PlayStation 4 Pro konsolu ile konsolun grafik sorununu ortadan kaldırmak istiyor. Kısa adıyla PS4 Pro, günümüzün önemli iki görüntü teknolojisi olan 4K ve HDR konusunda tam destek veriyor.

İsterseniz PS4 Pro’ya detaylarıyla birlikte yakından bakalım. İşlemci saat hızı artan ve daha yüksek grafik işleme gücüne sahip olan PS4 Pro, tüm oyunları 1080p 60 fps kalitesinde rahatlıkla oynatabildiği gibi, 4K görüntü kalitesi sunan oyunları da oynatabiliyor. Aynı zamanda daha yüksek renk gösterimi olarak özetleyebileceğimiz HDR destekli oyunları da yine HDR destekli televizyonlarda gösterme özelliğine sahip. Böylece oyunların atmosferini daha yüksek renk kalitesi ve daha yüksek çözünürlük ile oyunculara sunmuş oluyor.

PlayStation 4 Pro, oyunların yanında 4K ve HDR filmler için de satın alırken tercih edeceğiniz bir cihaz olabilir. 4K filmleri stream ederek televizyonunuza yansıtabiliyor. Netflix uygulaması 4K görüntü desteğine uygun olarak PS4 için güncellenmiş. YouTube’un da 4K videoları rahatlıkla oynatan bir uygulama tasarladığını ve kısa süre içerisinde PlayStation 4’ün mağazasında yer alacağını belirtelim.

main
main

1 TB dahili hafızanın yanı sıra yenilenmiş Dualshock 4 ile gelen PlayStation 4 Pro, önceki nesile göre 2 kat daha hızlı Wireless bağlantı adaptörüne sahip. Böylece hem oyun sırasında kopmaların önüne geçilmesi, hem de daha yüksek bağlantı hızlarına erişebilmesi sağlanmış.

İlk aşamada piyasaya çıkmış ve çıkacak olan oyunlar dahil 15 oyunun PlayStation 4 Pro’nun yüksek grafik gücünü desteklediği açıklandı. Hiçbir oyunun Pro için ek bir ücretle satılmayacağının altını çizelim. Her oyun sadece bir kere satılacak, sadece PlayStation 4 Pro sahipleri oyuna ek olarak grafik paketini indirecekler.

PlayStation 4 Pro, 10 Kasım’da Avrupa ve Amerika’da satışa çıkacak. Henüz ülkemizde resmi fiyatı belirlenmese de Avrupa için normal PS4’ten 100 avro fazla, yani 399 avroya, Amerika içinse 399 dolara satılacak.

Yeni PlayStation 4 Slim

Konferansta ayrıca yeni bir de PlayStation 4 modeli tanıtıldı. Slim dediğimize bakmayın, çünkü ilk modelden ayrışması için şu sıralar Slim olarak anılıyor. Aslında bu model için PlayStation 4 yeniden tasarlandı diyebiliriz. Artık yeni PlayStation 4’ler bu tasarımla piyasaya çıkacak ve şu anki PS4’ler ile aynı fiyata sahip olacak.

Yenilenmiş PlayStation 4, ilk modele göre yüzde 30 daha ince, yüzde 25 daha hafif ve yüzde 34 daha az enerji tüketiyor. Sağlam bir oyuncuysanız yüzde 34’lük farkı elektrik faturasında da hissedebilirsiniz. Yeni güncelleme ile HDR desteğinin Pro’nun yanı sıra normal PlayStation 4 modellerine de geldiğini belirtelim. Yine Pro’da bulunan 5 GHz Wireless gücü, yeni PlayStation 4’ün özellikleri arasında yer alıyor.

Yenilenen Dualshock 4’te ışık sayısı ikiye çıkarılmış. Arkada bulunan ışığa ek olarak artık üst taraftaki touchpad üzerinde bir ışık daha yer alıyor. Yeni tasarım PlayStation 4’ler 500 GB hafıza ile Eylül ayı içerisinde Avrupa’da piyasaya çıkacak ve eski modeller ile aynı fiyata satılacak.