Türk Tasarımcılar eBay ile Milano Tasarım Haftası’nda

Türk Tasarımcılar eBay ile Milano Tasarım Haftası’nda

1847

İtalya’da düzenlenen ve dünyanın en önemli uluslararası fuarlarından biri olan Milan Design Week başladı. Dünyanın dört bir yanından tasarımcılar ve ziyaretçileri bir araya getirerek trendleri belirleyen Milano Tasarım Fuarı 4-9 Nisan tarihleri arasında birbirinden etkileyici projelere ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de GittiGidiyor’un Türkiye iştiraki olduğu dünya e-ticaret devi eBay ile gerçekleşiyor.

Milano Tasarım Fuarı’nda altıncı kez yer alan eBay, bu kez SuperStudioPiù ile bir araya geldi ve fuarın en çok konuşulan enstelasyon projelerinden birine imza attı. ‘Discovering: People&Stories’ isimli sergi, dünyanın dört bir yanından 23 tasarımcının 180 farklı ürününü barındırıyor. Sergiyle eş zamanlı olarak tasarımcıların eserleri Ebay.it üzerinden satışa sunuluyor.

Fuarın öne çıkan eserlerinde Türk tasarımcıların imzası

‘Discovering: People&Stories’ sergisinde yer alan iki Türk tasarımcıdan biri olan Nilüfer Kozikoğlu (Urban Atölye) renkli plastik ve beton ile tasarladığı dekoratif objeleri ile dikkat çekerken, Begüm Cemiloğlu ve Ekin Varon’un 15 West Studio imzalı yuvarlak ahşap masa tasarımı projenin göz alıcı işleri arasında yer alıyor.

Türk tasarımcılar olarak Superdesign Show’un bir parçası olmanın gurur verici olduğunu söyleyen Cemiloğlu ve Varon, “15 West Studio olarak Milano Tasarım Haftası kapsamında Superstudio alanına katılmış olduğumuz ‘Discover: People & Stories’ sergisinde dünyanın farklı şehirlerinden insanlarla ortak bir tema altında ürünlerimizi sergileme şansı kazandık . eBay’in sponsorluğu sayesinde ürünlerimizin görünürlüğü dünya çapında sağlandı ve sergiyi ziyaret etme firsatı bulamayanlar için ulaşımı kolay bir platform oluşturuldu” diyor.


23 değerli tasarımcının eBay üzerinden online satış yaparak 167 milyon kullanıcıya ulaşmasını sağlayan projede sadece mimari değil aksesuardan modaya farklı alanlarda işler karşımıza çıkıyor. Laura Tolfo’nun köşegen çantaları, Meksikalı tasarımcı Juan Carlos Baumgartner’in üç boyutlu bilezikleri, Salvatore Longo’nun ahşap ayaklı lambaları, Bruno Petronzi’nin hem kitaplık hem aydınlatma olan metal mobilyası fuarın öne çıkan eserleri arasında.

Türk tasarımcıları daha yakından tanıyın

Fuara katılan iki Türk tasarımcıdan biri olan Nilüfer Kozikoğlu Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun oldu ve 2003 yılında Londra’da, Architectural Association’da mimarlık ve şehir tasarımı üzerine master yaptı. Şimdilerde mimarlık ajansı Tuşpa NK’nın kurucu ortaklığını yürüten Kozikoğlu, farklı üniversitelerde profesör olarak seminer ve tasarım kursları düzenliyor. Kozikoğlu, “Burada olup deneyim ve tasarımlarımı paylaşmaktan çok mutluyum. Aynı zamanda tasarımcıların eBay üzerinden alıcılara ulaşabilecek olmaları benim için bir yenilik. Bu ürünlere akıllı telefonlarla erişebiliyor olmak, tasarımla ilgilenen herkes için etkileyici bir fırsat” diyor.
Begüm Cemiloğlu ve Ekin Varon tarafından İstanbul’da kurulmuş olan tasarım stüdyosu 15 West Studio, doğu ve batı kültürlerini bir araya getiren tasarımlar doğuruyor. Günlük hayattan ilham alan tasarımlarını doğadan ilham alarak ahşap ile birleştiren ikili, farklı renk ve materyalleri bir araya getirerek birbirinden göz alıcı tasarımlar sunuyor.