Çocukların Yeni Hastalık Arkadaşı: Gomo

Çocukların Yeni Hastalık Arkadaşı: Gomo

3437
main

Bu ödüllü oyuncak çocukların hastane korkularını yenmeye hazır!

Hastane tecrübeleri ve hastalık süreçleri yetişkinler için ne kadar zor ise çocuklar için de elbette bir o kadar ağır geçer. UX ve endüstriyel tasarımcı Lily Karatzas’ın ödüllü icadı Gomo oyuncaklar da işte tam bu noktada devreye giriyor.

cocuk_hastalik_oyuncak_1

Görüntüde sevimli bir peluş oyuncak olan Gomo, ona özel olarak geliştirilmiş artırılmış gerçeklik aplikasyonu ile eşleşiyor ve okul öncesi çocukların hastalıkları oyunla anlamasını sağlıyor. Şu anda bir prototip olarak hazırlanmış olan Gomo, aynı zamanda herhangi bir metal içermiyor; dolayısıyla bu yün dost, çocuklara CAT taramasından MRI makinalarına kadar birçok zorlu süreçte eşlik edebiliyor.

cocuk_hastalik_oyuncak_2

Çocukların hastanelerdeki pozitif tecrübelerinden esinlenmiş

Karatzas’ın bu icadı, hemşireler ve hasta çocuklarla yapmış olduğu görüşmelere ve sıkı bir araştırma sürecine dayanıyor. Amerika’da her yıl 3 milyon çocuğun hastanelerde ağırlandığını düşünürsek, onun bu keşfi oldukça önemli bir noktaya parmak basıyor.

Araştırmalar sonucu okul öncesi çocukların %62’sinin doktor ziyaretlerinde korku yaşadığı ortaya çıkıyor. Onlara pozitif tecrübelerini sorduğunda ise doktor ve hemşirelerle kurulan sıcak iletişimler yanıtını alıyor. Araştırma grubundaki çocuklardan biri, ona bir hemşirenin vermiş olduğu oyuncak arabanın çok iyi geldiğini söylüyor. Bir diğer pozitif anının ise hemşire ile Şaşkın İmparator çizgifilmi üzerine yaptığı sohbet olduğunu anlatıyor.

Karatzas, bu ve bunun gibi pozitif geribildirimleri değerlendiriyor ve SpongeBob, BMO, Plankton ve WALL-E’den EVE gibi birkaç çizgifilm karakterinden ilham alarak Gomo’yu tasarlıyor.

main
main

Gomo oyuncağı nasıl çalışıyor?

Gomo’nun artırılmış gerçeklik aplikasyonu vücudun tam 10 sistemini görüntüleyebilecek bir dataya sahip. Bunlar arasında sinir, dolaşım, solunum, lenf ve kas sistemleri yer alyor. Çocuklar, Gomo oyuncağın üzerine tuttuğu Ipad ekranından bu aplikasyon yardımıyla organları görüntüleyebiliyor ve tableti üzerinde oynatarak farklı açılardan görüntüleme yapabiliyor.

Peluş oyuncak üzerinden yapılan bu görüntüleme sayesinde doktorlar ve hemşireler de çocuklara organların ve vücudun işlevlerini kolayca anlatabiliyor. Çocuklar da Gomo oyuncaklarını yanlarına alıp evlerine götürebiliyorlar ve böylece oyuncak, bu pozitif deneyimini daha da kuvvetlendirmiş oluyor.

Fotoğraflar: Design Awards Core 77